امروزشنبه, 04 بهمن 1399 02:48

بیمارستان علامه بهلول در سطح خوبی، ساخته و تجهیز شده است

عضو هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی گناباد در بازدید از مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی علامه بهلول گنابادی گفت: این مرکز در سطح خوبی، ساخته و تجهیز شده است.


                                   برای مشاهده تصاویر بــــازدید کلیک کنید برای مشاهده تصاویر جلســه کلیک کنید

به گزارش وب‌دا، مهندس حسین صفایی عضو هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی گناباد در جلسه‌ای که در حاشیه بازدید از مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی علامه بهلول گنابادی برگزار شد، گفت: این مرکز در سطح خوبی، ساخته و تجهیز شده است.
وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی گناباد کادر خوبی دارد که به سمت جوانی هم حرکت کرده است، اظهار کرد: با توجه به وجود اعضای هیئت علمی و پزشکان متخصص و فوق تخصص که به نسبت جمعیت بالاتر از نرم آن است و همچنین با وجود تجهیزات خوب و جدید این بیمارستان باید بهره‌برداری جدی‌تر گرفته شود و بهره‌برداری در آن نظام‌مند شود.
 عضو هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی گناباد با تاکید بر لزوم استفاده از مشاورین حرفه‌ای برای تدوین نظام بهره‌برداری در این مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی، گفت: وقتی نظام بهره‌برداری تدوین و ساختارهای لازم مستقر شود، هر کسی پس از استقرار در این ساختار نظام‌مند، به خوبی با جایگاه خود آشنا است و می‌توان به درستی آن‌ها را مورد ارزیابی قرار داد.
مهندس صفایی با تاکید بر اینکه متاسفانه در بخش‌های مختلف کشور به رغم فراهم بودن زیرساخت‌های خوب و مناسب، در بهره‌برداری به اندازه کافی موفق نیستیم، ابراز کرد: نگهداری از امکانات و تجهیزات خوب فراهم شده در این بیمارستان بسیار مهم است و باید تلاش شود تا عمر مفید آن‌ها در سطح پیش‌بینی شده حفظ شود چراکه بهره‌برداری مغایر با استانداردها موجب کاهش عمر مفید تجهیزات خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به امکانات و تجهیزات خوب فراهم شده در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی علامه بهلول گنابادی باید ظرفیت بهره‌برداری را به حداکثر برسانیم و از این طریق نیازهای دانشگاه به وزارت بهداشت را کاهش دهیم.
عضو هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی گناباد با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری هیئت‌های امناء دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و نقش آن‌ها در استقلال رسمی دانشگاه‌ها، اظهار کرد: در صورتی که هیئت‌های امناء به خوبی از حریم قانونی خود استفاده کنند، جلوی از بین رفتن استعدادها گرفته می‌شود چراکه ساختارهای متمرکز و سیاست‌گذاری یک‌جانبه در مرکز موجب عدم بروز استعدادها و خلاقیت‌های مناطق مختلف می‌شود.
مهندس صفایی، هیئت‌های امناء را ظرفیت قانونی مهمی برای استفاده از فرصت‌های فکری مختلف عنوان و تاکید کرد: کارکرد هیئت امناء باید به سمتی برود که در محیط سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری و اداره و بروز خلاقیت‌ها باشد.
یادآور می‌شود، با تصویب ماده 49 قانون برنامه پنج‌ساله چهارم توسعه کشور از ابتدای سال 1384 ، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی صرفاً براساس آئین‌نامه‌ها و مقررات اداری، مالی، استخدامی و تشکیلات خاص، مصوبات هیئت‌های امناء مربوطه که به تأیید وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حسب مورد می‌رسد، بدون الزام به رعایت قانون محاسبات عمومی، قانون استخدام کشوری و سایر قوانین و مقررات عمومی اداری، مالی و استخدامی اداره شده که با تأکید این مهم در قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه "بند ب ماده 20" نقش هیأت‌های امناء و استقلال دانشگاه‌ها پررنگ‌تر گردیده است.