امروزدوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 21:23

خروج کیست تخمدان 1200 گرمی از شکم یک خانم 47 ساله

کیست تخمدان یک کیلو و دویست گرمی از شکم خانم 47 ساله در بیمارستان علامه بهلول گنابادی خارج شد.متخصص زنان و زایمان بیمارستان علامه بهلول گنابادی گفت: این بیمار 47 ساله با وضعیت کمردرد و درد شکم مراجعه کرده بود که در معاینه، توده ای در حد ناف لمس شد و پس از انجام سونوگرافی مشخص شد این بیمار دارای کیست بزرگ تخمدان در لگن و شکم است.
دکتر اعظم السادات محمودیان افزود: با توجه به بزرگی کیست، بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفت و توده تخمدانی به ابعاد 120 در 160 میلی‌متر و به وزن یک کیلو و دویست گرم از شکم بیمار خارج شد.
وی اظهار داشت: کیست تخمدان در سنین باروری(۴۵ تا ۱۵سال) در بین خانم ها شایع است اما این کیست هم به لحاظ اندازه و هم پیچیده شدن آن به دور پایه (تورسیون) به نسبت دیگر کیست های تخمدان، متفاوت بود.
این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه کیست‌ها انواع مختلف دارند که بر اساس سن بیمار شیوع آن متفاوت است، اضافه کرد: کسیت‌ها می‌توانند خوش‌خیم یا بدخیم باشند که براساس علائم، آزمایشات، نمای سونوگرافی و جواب پاتولوژی نوع آن قابل تشخیص است.
دکتر محمودیان مهمترین علت تشکیل این کیست ها را اختلال تخمک گذاری واختلال جریان خون تخمدان عنوان کرد و گفت: در صورتی که بیمار در ابتدای تشکیل این کیست از وجود آن مطلع شود، می تواند با استفاده از درمان های دارویی، کیست رادرمان نماید.
حال عمومی این بیمار خوب است و پس از مراقبت های لازم، از بیمارستان مرخص شد.