امروزیکشنبه, 18 خرداد 1399 13:10

کاهش عوارض خطر سکته‌های مغزی با تشخیص به موقع علائم آن

تشخیص به موقع علائم سکته مغزی و انتقال سریع بیمار به بیمارستان، می‌تواند درصد قابل توجهی از عوارض خطر سکته‌های مغزی را کاهش دهد.


به گزارش وب‌دا، دکتر محمدرضا سبحانی، متخصص مغز و اعصاب بیمارستان علامه بهلول گنابادی در جمع نمازگزاران مصلی گناباد گفت: سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر در ایران است و مردم باید نسبت به شناخت علائم و عوامل ایجاد این بیماری آگاهی داشته باشند.
وی افزود: سکته‌های مغزی به علت مشکلات جریان خون در مغز رخ می‌دهد و ممکن است بواسطه ایجاد یک لخته خونی، جریان خون در رگ مسدود و یا یک رگ خونی در مغز پاره شود و منتهی به مرگ بافت‌های مغز گردد.
دکتر سبحانی اظهار داشت: هرگونه تغییر ناگهانی در وضعیت ظاهری صورت، کم شدن ناگهانی قدرت عضلانی اندام‌ها و یا اختلال ناگهانی در قدرت تکلم و یا بی اختیاری ادرار ناگهانی می‌تواند از علائم بروز سکته مغزی باشد.
وی با تاکید بر جدی گرفتن علائم سکته مغزی گفت: در صورت بروز این علائم، اولین قدم تماس سریع با اورژانس 115 به منظور انتقال سریع بیمار به بیمارستان است.
این متخصص مغز و اعصاب افزود: اقدامات درمانی برای رفع خطرات سکته مغزی حداکثر در سه ساعت اول وقوع سکته موثر است و اقدام به موقع می‌تواند در بسیاری از موارد، مانع از آسیب دیدن سلول‌های مغزی شود.