امروزپنج شنبه, 26 تیر 1399 06:00

خروج حجم زیادی اجسام خارجی از معده بیمار به روش آندوسکوپیک برای اولین‌بار

برای اولین بار در گناباد، خروج حجم زیادی اجسام خارجی از معده بیمار به روش آندوسکوپیک در بیمارستان علامه بهلول گنابادی انجام شد.


به گزارش وب‌دا، فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی در 3 مرحله که به مدت حدود 8 ساعت به طول انجامید حجم ‌زیادی از  اجسام خارجی که توسط بیمار بلعیده شده بود را به روش آندوسکوپی خارج کرد.
دکتر سید محمود حسینیان گفت: بیمار خانمی 32 ساله دارای معلولیت ذهنی بود که با شکایت تهوع و استفراغ به بیمارستان ارجاع شد و بعد از انجام معاینات و آندوسکوپی، حجم زیادی از مواد خارجی مختلف مثل پارچه و پلاستیک و نخ در معده بیمار مشاهده شد.
دکتر حسینیان افزود: حجم زیاد مواد خارجی در این حد به طور معمول به روش جراحی از معده بیمار خارج می‌شود اما با توجه به عوارض پس از جراحی و احتمال زیاد عفونت پس از زخم جراحی در این بیمار، این مواد با روش آندوسکوپیک به کمک over tube خارج شد.
وی تصریح کرد: این کار در 3 مرحله و با صرف زمان حدود 8 ساعت به انجام‌ رسید به طوری که جلسه آندوسکوپی آخر حدود ۴ ساعت به طول انجامید.
دکتر محسن صاحبان ملکی متخصص بیهوشی نیز در این باره گفت: بیهوشی عمومی عوارض بسیار سنگین و خطرناکی دارد ولی در این بیمار که به روش آندوسکوپی خروج اجسام صورت گرفت بیمار نیازی به اتاق عمل نداشت و از عوارضی که ممکن بود به دلیل بیهوشی عمومی در اتاق عمل بیمار به آن دچار شود جلوگیری شد.
مسوول کلینیک تخصصی بیمارستان علامه بهلول گنابادی نیز با بیان اینکه واحد آندوسکوپی این بیمارستان هر روز صبح فعال است و دو روز در هفته ویزیت توسط فوق تخصص گوارش انجام می‌شود، افزود: بیماران بعد از رزرو نوبت توسط سامانه نوبت‌دهی توسط فوق تخصص گوارش ویزیت می‌شوند و درصورت نیاز و تشخیص پزشک، نوبت آندوسکوپی و یا کلونوسکوپی به صورت حضوری انجام ‌می‌شود.
خانم لطفی با بیان اینکه واحد آندوسکوپی بیمارستان علامه بهلول گنابادی در دو نوبت عصر و شب و نیز روزهای تعطیل به صورت آنکال به بیماران خدمت‌رسانی می‌کند، خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تا کنون ۱۶۴ مورد آندوسکوپی و ۹۶ مورد کلونوسکوپی در کلینیک تخصصی بیمارستان علامه بهلول گنابادی انجام شده است.
یادآور می‌شود، اقدام کم نظیر و دشوار خروج حجم زیادی اجسام خارجی از معده بیمار به روش آندوسکوپیک برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی گناباد توسط دکتر حسینیان فوق تخصص گوارش و دکتر صاحبان متخصص بیهوشی و با یاری تیم حاذق کارکنان واحد آندوسکوپی در بیمارستان علامه بهلول گنابادی انجام شد و حال عمومی بیمار خوب است.