امروزیکشنبه, 06 بهمن 1398 14:21

شب قدر؛ شبی برتر از هزار ماه

یادداشت دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت شب‌های قدر

این شبها لیالی قدر اسـت؛ شب‌های نزول قرآن کریم، شـب‌هـای خواندن، شـــنیدن و دانســتن، شـب‌هـایی که با نام علی‌ ابن‌ ابی‌طالب(ع) عجین شده است؛ اوقاتی برای فهم بهتر و درک بیشتر. شب‌هایی برتر از هزار ماه.
 شبهایی است که شمشیر جهل و جمود بر آیینه عدالت و حلم و دانایی فرود آمد؛ فریاد «فزت و ربّ الکعبه» در گنبد دوار گیتی طنین انداز شد و اَبَرمردی در خون خویش غلطید که هیچ‌گاه آن‌چنان که باید شناخته نشد. فرزند آدم اما تا امروز همچنان در گرداب زر و زور و تزویر و مواجهه با قاسطین، مارقین و ناکثین گرفتار است، در هر عصری، به جلوه‌ای و شیوه‌ای.
دکتر علی شریعتی در مورد نیاز همیشه انسان به آن بزرگ مرد تاریخ می‌گوید: «قبل از هر شعر، هر ستایش و تجلیل از علی(ع) و حتی قبل از محبت علی(ع)، معرفت علی(ع) نیازِ زمان و جامعه ما است.» آری او درست می‌اندیشید، چرا که محبت به خودی خود نجات بخش نیست؛ معرفت، ارزش آفرین است؛ تحرکت ایجاد می‌کند؛ شور می‌آفریند و نجات می‌بخشد.
او همچنین تأکید می‌کرد که «اگر کسی علی(ع) را آن گونه که هست، بشناسد، نمی‌تواند به او عشق نورزد.»
علی(ع) انسانی است دارای ابعاد مختلف و حتی متناقض که در یک انسان عادی جمع نمی‌شود؛ او مانند یک کارگر، با دستانش خاک را می‌کند و قنات می‌ساخت؛ مانند یک حکیم می‌اندیشید؛ مانند یک عارف بزرگ، عشق می‌ورزید؛ مانند یک قهرمان شمشیر می‌زد؛ مانند یک سیاستمدار رهبری می‌کرد و مانند یک معلم اخلاق، مظهر و سرمشق فضائل انسانی برای یک جامعه بود و هست.
از خدای بزرگ می‌خواهم به همه ما سعادتی عطا کند که در همه عمر و به‌ویژه این روزها و شب‌ها برای شناخت مرام و مسلک آن یگانه تاریخ بشریت گامی برداریم؛ کلامی بیاموزیم و در راه او یک قدم به پیش رویم. ان‌شاءالله.