امروزچهارشنبه, 24 مهر 1398 08:39

ضرورت تربیت دانشجوی اخلاق پزشکی متناسب با نیازهای کشور

وزیر بهداشت رفتارسازی را از عوامل مهم اجرایی نمودن سیاست های شورای عالی اخلاق پزشکی کشور دانست و تاکید کرد: در راستای رفتارسازی و بهبود وضعیت اخلاق پزشکی باید از راهکارهای متفاوت بهره برداری شود.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(وب دا)؛ دکتر سید حسن هاشمی بر اهمیت اخلاق در حوزه علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: اخلاق پزشکی باید در کلیه حوزه های نظام سلامت کشور به عنوان یک اصل مدنظر قرار گیرد.

وزیر بهداشت بر ضرورت فعال بودن دبیرخانه شورای عالی اخلاق پزشکی تاکید کرد و افزود: هدف وزارت بهداشت تنها گسترش مراکز تربیت کننده دانشجو در حوزه اخلاق پزشکی نیست بلکه افراد باید متناسب با نیاز کشور و واحدهای ارائه کننده خدمات، آموزش بینند.

دکتر هاشمی بر اهمیت جایگاه دانش آموختگان رشته اخلاق پزشکی تاکید کرد و گفت: باید برنامه روشنی برای بهره مندی از خدمات فارغ التحصیلان این رشته تدوین شود و تربیت دانشجو در رشته اخلاق پزشکی متناسب با نیاز کشور صورت پذیرد.

وزیر بهداشت با اشاره به نقش برجسته اساتید در ترویج اصول اخلاقی بین دانش آموختگان رشته های علوم پزشکی اظهار داشت: درحال حاضر اساتید برجسته ای در کشور حضور دارند که می توانند الگوی سایرین در مباحث اخلاقی باشند.

دکتر هاشمی گفت:  شورای عالی اخلاق پزشکی کشور ضمن سیاستگذاری برای تحولات آتی و پیگیری روندی که در این زمینه طی شده در مرحله اول باید به راهکارهای عملی جهت اصلاح چالش های موجود بپردازد.

وی  ابراز امیدواری کرد فعالیت های شورای عالی اخلاق پزشکی کشور زمینه ساز نهادینه سازی اصول اخلاقی در بین متولیان نظام سلامت و رفع چالش های موجود در این حوزه باشد.

وزیر بهداشت در پایان  به انتصاب دکتر باقر لاریجانی به عنوان نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی اشاره و ابراز امیدواری کرد باتوجه به استقرار دبیرخانه شورای  عالی اخلاق پزشکی و مسئولیت نایب رییس  این شورا در خصوص هدایت فعاليتها در این زمینه و برنامه­ریزی ها و ارزیابی­­های لازم، با همکاری و تلاش کلیه متولیان این امر شاهد رشد و تعالی اخلاق پزشکی کشور باشیم.

گفتنی است در اولین جلسه شورای عالی اخلاق پزشکی کشور شد وزیر بهداشت طی حکمی دکتر علیرضا یلدا، دکتر  عباس شفیعی، دکتر محسن جوادی، دکتر عباس  عباس زاده، حجت الاسلام و المسلمین امینی، دکتر ضیاءالدین تابعی، دکتر شفیقه رهیده، دکتر محمد آقاجانی،دکتر  رضا ملک زاده، دکتر سیدجواد حاجی میراسماعیل و محمد میرزابیگی را به عنوان اعضای شورای عالی اخلاق پزشکی کشور منصوب کرد.