امروزجمعه, 04 بهمن 1398 05:03

لزوم تغییر بینش عمومی نسبت به جایگاه ارزشمند پزشکان و مقوله سلامت

یادداشت دکتر زارع نژاد مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت روز پزشک
تاریخچه طبابت که در سالیان دور بار آن را حکیمان به دوش می‌کشیدند اغلب در فراز بوده است. مردم در گذشته علاوه بر اعتماد به حکیمان برای درمان دردهای خود، آنان را محرم اسرار زندگی و حلال مشکلات عدیده زندگی خود می‌دانستند و برای حکیمان احترامی قدیس‌گونه قائل بودند. این نگرش در آثار ادبیات کهن ایران به وضوح به چشم می‌خورد.

این میراث را هنوز می‌توان در بخش‌هایی از جامعه مشاهده کرد. این را می‌توان از مطالباتی که گاه مردم از پزشکان دارند و فراتر از حد توان آنان است مشاهده کرد. در کنار این تصویر غیرواقعی است که کوچک‌ترین اشتباه یک پزشک بیش از حد به چشم می‌آید و با چنان هجمه‌ای روبرو می‌شود که گویی قدیسی بوده است که با این اشتباه قداست خود را از دست داده و مستوجب شدیدترین تنبیهات است. بدون شک اشتباه در امر پزشکی -همانند هر حرفه‌ی دیگری- رخ می‌دهد، اما به دلایلی بیش از آنچه که باید به چشم می‌آید و بزرگنمایی می‌شود. نخست به دلیل همین جایگاه تاریخی مورد اشاره بالاست که در روان جامعه نسبت به پزشکان شکل گرفته است.

دلیل عمده دیگر به حساسیت مشاغلی برمی‌گردد که با سلامت و حفاظت از جان انسان‌ها سروکار دارند. پزشکان از این حیث در خط مقدم و ارتباط بی‌واسطه با مردم قرار دارند. این از دلایلی است که حساسیت ویژه‌ای را برای شغل پزشکی ایجاد نموده است.

شاید بهترین راه برای جلوگیری از هجمه ناعادلانه‌ای که در جامعه علیه پزشکان ایجاد شده است آن باشد که تلاش کنیم بینش عمومی را نسبت به پزشکان و مقوله سلامت اصلاح کنیم. مسلما ایجاد انتظارات از جامعه پزشکی فرهنگ نامناسبی را در باور مردم ایجاد می‌کند. مقوله‌ای که بارها در سخنان اساتید پیشکسوت جامعه پزشکی هم به آن اشاره شده است. اشاراتی که به نظر می‌رسد در جهت تکریم جایگاه پزشکی و دور کردن این شغل از باورهای غلط اجتماعی شکل گرفته باشد.

جامعه پزشکی کشور نیاز دارد که در کمال آرامش و اعتماد عمومی نسبت به خود، کار را ادامه دهد. نباید خطاهای رخ داده، خطای همه پزشکان تلقی شود. بزرگ‌ترین آفتی که می‌تواند به جامعه پژشکی ضربه وارد کند تعمیم دادن خطا به کل جامعه پزشکی کشور است. مسلما اشتباهات کوچکی که در مقیاس جزئی رخ می‌دهد نمی‌تواند و نباید به دستاوردها و موفقیت‌های بزرگ جامعه پزشکی لطمه وارد کند.


 
                                                                                                                دکتر عباس زارع نژاد
                                                                                                مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی