امروزسه شنبه, 01 بهمن 1398 03:44

اقدامات بهورزان اثری بی‌بدیل در توسعه نظام سلامت در مناطق روستایی داشته است


وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن روز بهورز، از تلاش خستگی ناپذیر بهورزان سراسر کشور در ارتقا و بهبود شاخص های سلامت جامعه قدردانی کرد.

به گزارش وب دا؛ دکتر سید حسن هاشمی در این پیام از  خانه‌های بهداشت به عنوان محيطي‌ترين واحد بهداشتی شهرستان و مستقر در روستا یاد کرده و آن را نماد توسعه نظام مراقبت‌های اولیه سلامت  دانسته و تاکید کرده است: خانه های بهداشت اثرات ارزشمندی در ارتقاء و بهبود شاخص‌های سلامت داشته و دارند.

دکتر هاشمی در این پیام خاطرنشان کرده است: مجموعه اقدامات بهورزان اثری بی‌بدیل در توسعه نظام سلامت در مناطق روستایی داشته است.

متن کامل پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز بهورز به شرح زیر است:

به نام آنکه جان را فکرت آموخت

12 شهریور در تاریخ نظام سلامت ایران روزی خاطره انگیز و پر ارزش است. در چنین روزی نخستین خانه بهداشت در منطقه چانقرانلو روستای حیدرلو در مرز پل ارومیه تاسیس و راه‌اندازی شد.

خانه‌های بهداشت به عنوان محيطي‌ترين واحد بهداشتی شهرستان و مستقر در روستا، نماد توسعه نظام مراقبت‌های اولیه سلامت بوده، اثرات ارزشمندی در ارتقاء و بهبود شاخص‌های سلامت داشته و دارند. تاسیس این مراکز با هدف کمک‌رسانی هر چه بیشتر به روستايیان از طریق ارائه مراقبت‌هاي اوليه بهداشتي به جمعيت تحت پوشش صورت گرفت. تحقق فقرزدایی از روستاها که یکی از اهداف انقلاب اسلامی می‌باشد نیز از دیگر دلایل آغاز به کار این واحدها بود.

به‌منظور تأمین کادر خانه‌های بهداشت، تربیت افرادی آغاز گردید که «بهورز» نام گرفتند. بومي بودن بهورزان، ارتباط دائم ایشان با مردم، ثبت دقيق اطلاعات بهداشتي و نظارت مستمر از عوامل عمده پوشش مطلوب خانه‌هاي بهداشت بوده است. همچنین شناخت جمعيتي و جغرافيايي منطقه، برقراري ارتباط با مردم و توانايي جلب مشاركت آن‌ها در روستاهاي اصلي و قمر از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های بهورزان به‌شمار می‌رود. نقش این همکاران در آموزش بهداشت، ارائه خدمات پيشگيري و مراقبت از بيماري، ارائه مراقبت‌هاي تغذيه‌اي و بهداشت خانواده و مدارس و بهداشت محيط نیز بسیار ارزشمند است. بهورزان مسئولیت مراقبت‌هاي عمومي، بهداشت حرفه‌اي، درمان‌های ساده علامتی، جلوگیری از عوارض حاملگی‌های متعدد، واکسیناسیون کودکان و... را نیز برعهده دارند که مجموعه این اقدامات اثری بی‌بدیل در توسعه نظام سلامت در مناطق روستایی داشته است.

ضمن تبریک سالروز آغاز به کار خانه‌های بهداشت و فرا رسیدن «روز بهورز» از تلاش خستگی‌ناپذیر این همکاران عزیز قدردانی کرده، امیدوارم با همدلی و کار بیشتر، در خدمت به ملت شریف ایران، بیش از پیش موفق باشند.

 

                                                                        دکتر سید حسن هاشمی

                                                            وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی