امروزچهارشنبه, 09 بهمن 1398 23:42

تربیت دانش آموختگاني دين محور ، آگاه به زمان و متعهد به آرمانها و ارزشهاي اسلام ناب محمدي (ص) از مهمترین رسالت های دانشگاه ها است.

یکی از مهمترین رسالت های دانشگاه ها ، تربیت دانش آموختگاني دين محور ، آگاه به زمان و متعهد به آرمانها و ارزشهاي اسلام ناب محمدي (ص)  است تا در راستاي تعليم و تبليغ معارف اسلام و اهل بيت (ع) الگويي نوين ارائه داده و در نظام آموزش عالي و اداره امور جامعه اسلامي تحولي اساسي ايجاد كند.
به گزارش وبدا ، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گناباد و رئیس همایش ملی معنویت ، قرآن پژوهی و سلامت در مراسم افتتاحیه این همایش که با حضور اساتید ، دانشجویان و فرهیختگانی از سراسر کشور در سالن کوثر پردیس این دانشگاه برگزار شد ، از سلامت به عنوان یکی از بزرگترین نعمتهای الهی یاد کرد و افزود: سلامتی یک مسئله چند بعدی است ، که امروزه علاوه بر بعد جسمی ، روانی و اجتماعی ، بعد معنوی را هم در نظر میگیرند و باید توجه داشت که ابعاد مختلف سلامتی بر یکدیگر تاثیر گذارند ، لذا اقدامات انجام شده برای ارتقای سلامت باید به تمام جوانب سلامت فردی و کلی جامعه توجه داشته باشد.
دکتر علیرضا مسلم ، فقدان بعد معنوی در افراد را زمینه ساز بسیاری از بیماریها ، مشکلات روانی و عوارض جسمی و اجتماعی، احساس پوچی ، بیهودگی و تزلزل روحی دانست و افزود: ایمان ، هدفدار بودن زندگی ، پای بندی اخلاقی ، تعاون ، داشتن حسن ظن و توجه بیشتر به مسائل معنوی زندگی ، باعث کاهش اضطراب ، تزلزل روحی و عوارض ناشی از آن می گردد . وی با بیان اینکه قرآن به عنوان معجزه جاویدان پیامبر اعظم (ص) ، جامع ترین برنامه زندگی را در راستای تامین سعادت واقعی ، سلامتی و آرامش انسان در تمامی ابعاد وجودیش ارائه نموده است ، تصریح کرد: قرآن کریم نسخه شفابخش امراض فکری و روحی است که آثار مخرب ندارد و کسی که با قرآن کریم انس دارد این کلام الهی را معلم خودش میداند. وی با بیان اینکه ملت مسلمان ایران اعتقاد دارد که آینده یافتنی نیست ، بلکه ساختنی است ، اظهار داشت:  باید با استفاده از شعور و آگاهی ، آرمان ها ، رویاها و بکارگیری قابلیت ها ، منابع و ظرفیت ها و تأمین نیازهای جامعه ، آینده را بر اساس تحولات جهانی ، آنچنان که میخواهیم رقم بزنیم تا بتوانیم در پرتو این تلاش هوشمندانه به پیشرفت ، تعالی و آزادی از قیود مادی دست یابیم و جامعه ای اسوه و خداجو داشته باشیم. دکتر مسلم ، دانشگاهها را مهمترین عامل دستیابی به توسعه پایدار عنوان کرد و افزود: دانشگاههای نظام مقدس جمهوری اسلامی بر مبناي اصول و ارزشهاي اسلامي، علم را نوري خدايي ، سرمايه اي والا و مايه كمال و تعالي انسانهاي مستعد و مهذب ميدانند و معتقدند كه تعليم و تعلم همراه با تهذيب نفس ، در راستاي حركت انبياء الهي ، مهمترين رسالت انسان است و تنها با الهي شدن انگيزه ها و هدفها و توام شدن علم و عمل، نقش حقيقي علم در جامعه بشري ايفا خواهد شد . رئیس همایش ملی معنویت ، قرآن پژوهی و سلامت ، با بیان اینکه دانشگاه اسلامى ، دانشگاهى است كه معيارهاى اسلامى و قرآنى و رهنمودهاى مبتنى بر وحى الهى و رفتار پیامبر اسلام و ائمه اطهار بر آن حاكم شده است ، افزود: در شرایطی که دشمن برای از بین بردن زیر ساختهای دین ، اقدام به پیاده کردن پیاده نظامهای خود در قالب فرقه و جریانهای نوظهور کرده ، رسالت دانشگاه ها برای ارائه عرفان های ناب اسلامی و متون اصیل قرآنی در جهت برآورده نمودن نیاز معنوی مردم بویژه نسل جوان بسیار خطیر و حیاتی است. سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گناباد افزود: در همین راستا ، این دانشگاه ، تلاش در جهت گسترش معارف اسلامی و تقویت معنویت در کنار آموزش را به عنوان یکی از رسالت های اساسی خود قرار داده و پس از برگزاری همایش ملی نماز و سلامت در سال 85 ، اقدام به برگزاری همایش ملی معنویت ، قرآن پژوهی و سلامت نموده است. وی اظهار امیدواری نمود برگزاری این همایش ضمن افزایش معنویت در دانشگاه ، باعث تربیت دانش آموختگانی دین محور و متعهد و در نهایت داشتن جامعه ای سالم و پویا شود.