امروزیکشنبه, 17 فروردين 1399 05:24

عینک قرآنی را در روز طبیعت همراه ببرید

همه چیز مثل همیشه است تا زمانی که شما نگاهتان را تغییر دهید. اگر نگاهتان در روز طبیعت قرآنی باشد، دشت برایتان نشانی از عظمت، دریا وسیله ای برای عبادت و کوه نشانی از... خواهد داشت.
کوه؛ کوه فقط مجموعه ای از سنگ و خاک و محلی برای تفریح است. اما اگر با نگاه قرآنی به آن بنگریم، نشانه ای از عظمت الهی است. محلی که خداوند همچون میخ در زمین فرو برده. محلی که وقتی موسی از خداوند خواست که او را ببیند، خداوند به او فرمود «هرگز مرا نخواهى ديد ليكن به كوه بنگر پس اگر بر جاى خود قرار گرفت به زودى مرا خواهى ديد پس چون پروردگارش به كوه جلوه نمود آن را ريز ريز ساخت و موسى بيهوش بر زمين افتاد و چون به خود آمد گفت تو منزهى به درگاهت توبه كردم و من نخستين مؤمنانم.» (سوره اعراف آیه 143)
کوه فقط یک کوه است اما اگر نگاه ما درست باشد عظمت قیامت را در مقابل چشمانمان به روشنی مجسم خواهد کرد. زمانی که کوه ها همچون پشم زده شده از هم متلاشی می شود.
دشت فقط دشت است. اما اگر چشم های بصیرت ما باز باشد، زمین گسترده الهی است که جزء به جزء آن فریادگر قدرت آفریدگار است. زمینی که برای انسان گسترده شده و انسان موظف به نگه داشتن آن است.
دریا، فقط دریاست. اما اگر کمی قرآن خوانده باشیم یا کمی از احادیث بدانیم با دیدن آن به یاد خواهیم آورد که بارها در قرآن و احادیث از این مخلوق زیبای الهی یاد شده. محلی که نگاه کردن به آن عبادت است(بنابر حدیثی از حضرت رسول(ص)). محلی که روز قیامت افروخته خواهد شد. «وَ إِذَا الْبِحارُ سُجِّرَتْ» (تکویر/۶)
در روز طبیعت هر جایی که سبزه ای یافتید به آن نگاه کنید. بنابر حدیثی از حضرت علی(ع) نگاه كردن به سبزه موجب شادابى است.
جای جای ایران پر است از مکان های تاریخی اما این مکان ها هم از نگاه قرآن محل هایی هستند برای تذکر به انسان که ببیند و تفکر کند که انسان های قبل از وی چگونه زیسته اند و عاقبت کار آنها چگونه شده است.
توصیه به سفر در قالب جمله «سِیرُوا فِی الْأَرْضِ‏» شش بار در قرآن آمده است. احادیث و روایت های مختلفی نیز در خصوص تشویق مسلمانان به سفر از زبان پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) ذکر شده اما نباید فراموش کرد که «سِیرُوا فِی الْأَرْضِ‏» از منظر اسلام هدف نیست بلکه وسیله است.
هدف آن چیزهایی است که در پی جمله «در زمین بگردید» در آیات قرآن ذکر شده. اهدافی که مسلمانان باید تلاش کنند با اصلاح نگاه خود به جهان و آنچه به آن می نگرند به آنها دست یابند.
می توان به سفر رفت به قلب طبیعت اما خدا را ندید. تفریح کرد، شادی کرد، اما درنهایت با جسم و روحی خسته بازگشت. اما می توان در هر سفری هر چند کوتاه عظمت زمین و آسمان را دید و روح را سیراب «كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ» کرد و سپس بازگشت.
«قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ يُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ؛ بگو در زمين بگرديد و بنگريد چگونه آفرينش را آغاز كرده است ‏سپس [باز ] خداست كه نشاه آخرت را پديد مى‏آورد خداست كه بر هر چيزى تواناست.» (سوره عنکبوت آیه 20)
«قُلْ سِيرُواْ فِي الأَرْضِ ثُمَّ انظُرُواْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ؛ بگو در زمين بگرديد آنگاه بنگريد كه فرجام تكذيب‏ كنندگان چگونه بوده است.» (آیه 11 سوره انعام)
«قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِن قَبْلُ كَانَ أَكْثَرُهُم مُّشْرِكِينَ؛ بگو در زمين بگرديد و بنگريد فرجام كسانى كه پيشتر بوده [و] بيشترشان مشرك بودند چگونه بوده است.» (آیه 42 سوره روم)
«قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُجْرِمِينَ؛ بگو در زمين بگرديد و بنگريد فرجام گنه‏ پيشگان چگونه بوده است.»(سوره نمل آیه 69)
منبع: ایکنا