امروزچهارشنبه, 09 بهمن 1398 18:46

گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خانه ملت

از مشکلات آغاز کار تا دستاوردها...
وزیر بهداشت به عنوان یکی از فعال ترین وزاری دولت تدبیر و امید مورد توجه بسیاری از مردم، رسانه ها و سیاسیون است و با توجه به اتفاقات مهم حوزه سلامت، همه منتظر حضور دکتر هاشمی در مجلس بودند تا گزارش عملکرد او را بشنوند. وزیر بهداشت صبح امروز طبق قرار قبلی به خانه ملت رفت و در صحن علنی مجلس علاوه بر ارایه گزارش عملکرد وزارتخانه متبوع خود، به پرسش های تعدادی از نمایندگان پاسخ داد.
به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در صحن علنی مجلس با اشاره به طراحی طرح تحول از مهر 92 و اجرای آن از اردیبهشت ماه سال 93، اظهار داشت: در آغاز کار ما، بحران ملی دارو با توجه به کمبود آن و گرانی نرخ ارز وجود داشت که در وهله اول با کمک ستاد تدابیر ویژه این بحران برطرف شد و کمبود اقلام دارویی از 300 قلم به کمتر از 30 قلم رسید و از طرفی حمایت های مناسبی از سوی دولت و بیمه ها از دارو صورت گرفت.
 
شروع کار و مشکلات
وزیر بهداشت گفت: در مقطعی کار خود را آغاز کردیم که وزارت بهداشت بیشترین آسیب را در بین وزارتخانه های دولت دیده بود و آخرین وزیر بهداشت دولت قبل نیز بیشتر از 6 ماه فرصت نیافت که کار کند در حالی که وزارت بهداشت یکی از مهمترین دستگاه های دولتی است زیرا از قبل از تولد تا بعد از مرگ با مردم سرو کار دارد.
دکتر هاشمی میزان بدهی وزارت بهداشت در ابتدای شروع به کار دولت یازدهم را 8 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: دولت پرداخت هزار و 800 میلیارد تومان از این بدهی ها را پذیرفت.
وزیر بهداشت با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی از همان ابتدای کار مورد توجه جدی ما بود، افزود: تولید داخلی دارو از نظر ریالی از 58 به 67 و از نظر عددی به 95 درصد رسید و واردات نیز 30 درصد کاهش یافت. در سالهای 89 تا 92 واردات به بیشترین میزان خود رسید که در سال 93 کاهش یافت و صادرات نیز در دولت یازدهم به دو برابر افزایش یافت؛ البته ما هنوز رضایت نداریم زیرا این میزان رقم قابل توجهی نیست.
 
قرار بود منابع طرح تحول سلامت از محل هدفمندی یارانه ها تامین شود
دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصویب طرح تحول سلامت از 15 اردیبهشت ماه سال 93، گفت: دکتر روحانی موافق پرداخت یارانه نقدی  نبود و تصور بر این بود که بخشی از یارانه های 42 هزار میلیارد تومانی باید به طور هدفمند در حوزه خدمات و از جمله بهداشت و درمان و تقویت تولید هزینه شود اما در نظرسنجی از مردم بیش از 90 درصد آنها اعلام کردند که خواهان پرداخت نقدی یارانه ها هستند. پس طرح تحول سلامت در شرایطی آغاز شد که قرار بود منابع آن از محل هدفمندی یارانه ها تامین شود ولی با توجه به تداوم یارانه نقدی، منبع جدیدی برای اجرای آن تعریف نشد و این یکی از جدی ترین مشکلات تداوم طرح است.
 
چرا از درمان آغاز کردیم
وزیر بهداشت از بحث درمان به عنوان بسته دوم طرح تحول سلامت نام برد و گفت: برخی افراد به ما اتهام می زنند که چرا از درمان آغاز کردیم در حالی که در آن زمان دارو به مقدار کافی وجود نداشت و به بحران ملی تبدیل شده بود؛ از سوی دیگر نیز مردم برای تهیه اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی بسیار ابتدایی مانند لباس، چاقوی پزشکی و بخیه مجبور به مراجعه به بیرون از بیمارستان بودند که این باعث شد ما کار خود را ابتدا از درمان شروع کنیم.
دکتر هاشمی تصریح کرد: هزینه های بستری در بیمارستانهای دولتی به طور متوسط از 37 به 8.5 درصد رسید یعنی مردم در مناطق شهری 6 درصد و در مناطق روستایی 3 درصد هزینه های بستری را پرداخت می کنند که این مهمترین اقدام ما بوده است و دولت هزینه مرد تا مردم از جیب خود پولی پرداخت نکنند و از ابتدای اجرای طرح تحول تا کنون 15 میلیون نفر بستری شده اند و قیمت گذاری تجهیزات پزشکی به بهداشت و درمان واگذار شد که 42 درصد کاهش یافت
وزیر بهداشت میزان اقلام دارویی موجود در بیمارستانهای دولتی را 1000 قلم و تجهیزات پزشکی را 5 هزار و 200 قلم دانست و گفت: در پرداخت ها به شرکت های تجهیزات پزشکی و دارویی همچنان مشکلاتی وجود دارد که شرکت ها تحت فشار هستند و امیدوارم این مشکلات کاهش یابد

ایجاد دسترسی آسان
دکتر هاشمی دسترسی مردم به پزشکان متخصص و فوق تخصص را یکی دیگر از اقدامات وزارت بهداشت دانست و اظهار داشت: 5 هزار و 735 پزشک در 338 بیمارستان دولتی توزیع شدند در حالی که تا قبل از دولت یازدهم، فقط 5 درصد از افرادی که در قالب طرح نیروی انسانی در کشور توزیع می شدند، مطب نداشتند اما از شروع دولت یازدهم تمام افرادی که در قالب طرح به مناطق محروم اعزام می شدند، موظف شدند به شکل تمام وقت در اختیار دانشگاه باشند و مطب نداشته باشند و برای دولت کار کنند که موجب افزایش رضایتمندی مردم شده است.
وزیر بهداشت در ادامه افزود: در گذشته از ساعت 2 بعداز ظهر به بعد متخصص در بیمارستانها نبود و ما 860 متخصص مقیم زنان، بیهوشی و قلب عمدتا در بیمارستان های بیشتر از 64 تخت بیمارستانی توزیع کردیم که البته در مورد جراح مغز و ارتوپد هنوز مشکلاتی داریم.
 
از سطح دوم خدمات و ویزیت غافل نبوده ایم
دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: در حال حاضر در کشور 96 هزار تخت بیمارستانی وجود دارد که 67 درصد از آنها فرسوده هستند و بیش از 70 درصد از بیمارستانها عمر بیشتر از 30 سال دارند بنابراین شرایط بیمارستانها مناسب نبود اما بیش از 2میلیون متر مربع از فضاهای بیمارستانی بازسازی و نوسازی شدند و 39 هزار تخت بیمارستانی و 12 هزار و 500 اتاق کار برای پرستاران با هزینه ای حدود 1190 میلیارد تومان ایجاد کردیم.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در طول دو سال گذشته 2 هزار و 470 تخت ویژه آی سی یو، سی سی یو و ان آی سی یو ایجاد شد که معادل 50 درصد از تخت های ویژه کشور در طول سالهای پس از انقلاب بود.
دکتر هاشمی به مغفول ماندن سطح دوم خدمات و ویزیت به عنوان یکی از حلقه های مهم نظام ارجاع اشاره کرد و افزود: در حال حاضر خانه های بهداشت وجود دارند اما مردم امکان مراجعه به متخصصان و فوق تخصص را ندارند که 285 هزار متر مربع در قالب 190 کلینیک ویژه در حال احداث است و تا پایان سال تمام این کلینیک ها ساخته می شود که 6 هزار و 400 مطب را در اختیار ما قرار می دهد.
 
بیش از یک میلیون نفر از خدمات زایمان طبیعی رایگان بهره مند شدند
وزیر بهداشت در خصوص زایمان طبیعی نیز گفت: از سال 79 تا 91 شیوع سزارین افزایش یافته بود و در سال 2011 ایران بیشترین آمار سزارین را در دنیا داشت اما ما با توجه به سیاست های تشویقی جمعیت که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، تا کنون بیش از یک میلیون نفر از خدمات زایمان طبیعی رایگان بهره مند شدند و آمار سزارین به طور مطلق 6.5 درصد و در مجموع حدود 11 درصد کاهش یافت و در حوزه ناباوری که یکی از مشکلات جدی مردم بود برای 3 میلیون زوج نابارور حدود 35 مرکز درمانی را علیرغم تامین نشدن اعتبارات مورد نیاز راه اندازی کردیم.
دکتر هاشمی گفت: 865 اتاق زایمان تجهیز و هزار و 800  اتاق زایمان جدید در حال ساخت است و میانگین پیشرفت پروژه های ما حدود 43 درصد است که در این بخش نیز حدود 500 میلیارد تومان هزینه کرده ایم.
وزیر بهداشت با بیان اینکه تا قبل از دولت یازدهم فقط در آمل و زاهدان اورژانس هوایی وجود داشت، به راه اندازی 21 پایگاه اورژانس هوایی در این دولت اشاره کرد و گفت: در مناطق صعب العبور بسیاری از مردم به دلیل عدم خدمات دهی اورژانس از بین می رفتند که این موضوع راه اندازی اورژانس هوایی را ضروری می کرد.
 
در شهرهای کمتر از 20 هزار نفر، کمبود پزشک و ماما نداریم
وزیر بهداشت اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشت در دولت یازدهم را بسیار ارزشمند دانست و گفت: تا امروز 2000 خانه بهداشت را ساخته و تجهیز کرده ایم، علاوه بر آن 1800 مرکز قدیمی را تجهیز، 1590 محل زیست کادر بهداشتی را بازسازی، 6700 پزشک عمومی و 5300 کارشناس و کاردان مامایی را توزیع کردیم و اقلام دارویی در مناطق روستایی به 2 برابر افزایش یافته است.
دکتر هاشمی گفت: امروز می توانیم ادعا کنیم که در هیچ یک از شهرهای کمتر از 20 هزار نفر جمعیت، کمبود پزشک و ماما نداریم در حالی که در گذشته در برخی از مناطق کشور مانند سیستان و بلوچستان با کمبود 45 درصدی پزشک و ماما روبرو بودیم.
 
تنها دستگاه اجرایی حاضر در مناطق حاشیه نشین هستیم
وزیر بهداشت حاشیه نشینی را یکی از مشکلاتی دانست که سالها مورد غفلت واقع شده بودند و افزود: تنها دستگاه اجرایی که در مناطق حاشیه نشین با 11 میلیون نفر جمعیت حضور دارد، وزارت بهداشت است برای تمامی این مناطق یک هزار و 955 پایگاه بهداشت و 818 مرکز جامع خدمات سلامت ایجاد شده است و حدود 7 هزار نفر را در قالب خرید خدمت به عنوان مراقب سلامت در حوزه هایی مانند تغذیه، سلامت روان، پزشک عمومی، دندانپزشک و... بکار گرفته ایم.
دکتر هاشمی از تکمیل بیش از 90 درصدی خانه های بهداشت مورد نیاز در کشور خبر داد و گفت: در روستاهای کشور مکمل های مورد نیاز برای نوزادان توزیع شد و واکسن پنتاوالان به عنوان یکی از واکسن های ضروری که غیر از یمن و افغانستان در تمام کشورهای دنیا استفاده می شد را بعد از 18سال تاخیر توزیع کردیم و مراحل ساخت آن در کشور نیز پیگیری می شود.
 
پزشک خانواده نیازمند همکاری بیمه هاست
وزیر بهداشت با اشاره به پوشش 60 درصدی کشور برای خدمات پزشک خانواده، خاطرنشان کرد: این خدمات ناقص است و مشکلاتی با بیمه ها داریم و نیاز است که برای نظام ارجاع، حلقه های بعدی تکمیل شود اما در کشور کمبود بیمارستان و درمانگاه داریم و اگر حلقه های بعدی وصل شود، زنجیره ارجاع شکل خواهد گرفت.
دکتر هاشمی اظهار داشت: در حوزه بهداشت به ما ایراد می گیرند که منابع لازم را در اختیار آن حوزه قرار نمی دهیم در حالی که هزینه های ما در بخش بهداشت در مقایسه با گذشته بیش از یک سوم افزایش پیدا کرده است و هزینه های خدمات بهداشت از کل هزینه های سلامت در دولت یازدهم از 6.8 به حدود 9 درصد رسیده است اما مشکلات زیادی در حوزه بهداشت داریم زیرا 20 درصد از مشکلات مربوط به وزارت بهداشت و 80 درصد مربوط به سایر دستگاه ها است.
 
بیمارستانهای کشور قبل از طرح تحول سلامت ورشکسته بودند
وزیر بهداشت با بیان اینکه نظام ارائه خدمات از سال 74 تغییر یافته و بیمارستانها خودگردان شده اند و از بودجه عمومی فقط حقوق را به آنها پرداخت می کرده اند، افزود: اگر در مواردی دولت به بیمارستانها پولی پرداخت نمی کرده است مجبور بوده اند که از مردم دریافت کنند و بسته خدمتی خود را روز به روز کوچک تر کرده بودند و مردم را برای تهیه تجهیزات و دارو مجبور به مراجعه به بیرون از بیمارستانها می کرده اند و پس از سال 74 هیچ بازنگری در آن نشده بود. بنابراین اگر در پرداخت کارانه و مزایا مشکلی وجود دارد اشکال آن از سال 74 شروع شده است البته حقوق مشکلی ندارد زیرا مشابه سایر دستگاه ها پرداخت می شود اما چیزی به عنوان کارانه تعریف شده و هر فرد هر مقدار کار می کند، درصدی را به وی می دهند.
دکتر هاشمی افزود: تمام بیمارستانهای کشور تا قبل از طرح تحول سلامت ورشکست بودند زیرا قیمتی که دولت برای یک تخت بیمارستانی پرداخت می کرد 40 هزار تومان و کمتر از قیمت یک شب اقامت در مسافرخانه بود اما در طرح تحول سلامت این رقم به 2.5 برابر افزایش پیدا کرد و برای اولین بار در تاریخ خدمات بهداشت و درمان کشور، تراز مالی بیمارستانها مثبت شد که موفقیتی بسیار بزرگ و ناشی از اصلاح تعرفه های پزشکی است.
 
دولت های قبل به دلیل نداشتن منابع مالی، تعرفه ها را ثابت نگه داشتند
وزیر بهداشت رواج دریافت های غیرقانونی را منحصر به وزارت بهداشت ندانست و گفت: طبق برآورد یکی از همکاران شما یعنی دکتر امین لو، بین 7 تا 10 هزار میلیارد تومان توسط مردم، پرداخت می شد اما با تغییر تعرفه حدود 700 میلیارد تومان برای بیمه سلامت از طرح تحول و همین مقدار نیز برای تامین اجتماعی هزینه شد تا مردم 10 هزار میلیارد تومان را از جیب پرداخت نکنند و دولت های گذشته به دلیل نداشتن منابع مالی، تعرفه ها را ثابت نگه می داشتند.
دکتر هاشمی با بیان اینکه 2 هزار خدمت پزشکی فاقد تعرفه بود، افزود: گاهی اوقات در رسانه ها مطالبی در مورد تعرفه ها می نویسند که ظلم به سلامت مردم است به عنوان نمونه برای یک عمل آپاندیسیت 38 هزار تومان پس از 6 ماه یا یک سال به جراح پرداخت می شد که آن را به 109 هزار تومان افزایش دادیم زیرا با 38 هزار تومان و شرایط پرداخت اینچنینی جراحان تمایلی به عمل جراحی نداشتند و یا هزینه برداشتن لوزه را از 18 هزار و 600 تومان به 66 هزار تومان و عمل جراحی قلب را از 295 هزار تومان به 528 هزار تومان افزایش دادیم.
 
جمهوري اسلامي بدون اخلاق هيچ ارزشي ندارد
 وزیر بهداشت تاکید کرد: نباید از طریق تریبون های مختلف کشور در حق جامعه پزشکی ظلم کرد و به صلاح کشور و سلامت مردم نیست اعتقاد دارم این انصاف نیست و باید به سایر کشورها نگاه کنیم که چه رفتاری با اقشار مختلف خود از جمله مهندسان، معلمان و پزشکان دارند.
وی گفت: علاوه بر ما در مبارزه با استكبار كشورهاي ديگر بوده و هستند كه كارنامه‌هاي نسبتاً خوبي در اين زمينه دارند و در اداره امور معيشتي مردم هم كم نيستند كشورهايي كه بسيار موفقند. تفاوت ما و انقلاب اسلامي كه امام خميني (ره) بنيانگذار آن است در رعايت اخلاق است و جمهوري اسلامي بدون اخلاق هيچ ارزشي ندارد چرا كه پيامبر ما براي تكميل مكارم اخلاق مبعوث شد. چرا از تريبون‌ها و رسانه‌ها آبروي مردم را مي‌بريم، تهمت، غيبت، دروغ در اين ماه كه ماه نزول قرآن و عبادت و بندگي است چرا؟
 

سهم پرداختی مردم از 60 به کمتر از 40 درصد کاهش یافت
دکتر هاشمی یکی از مهمترین مشکلات مردم در سالهای گذشته را فقر در حوزه سلامت دانست و گفت: سرطان، تصادف و زایمان نوزادان ناقص باعث می شد که مردم زیر خط فقر بروند اما ابتدا آنها را بیمه کردیم و بعد، 7 هزار میلیارد تومان منابع تزریق حوزه سلامت شد تا طبق آمارهای مرکز آمار ایران و تایید سازمان جهانی بهداشت، سهم پرداختی مردم از 60 به کمتر از 40 درصد کاهش یابد ضمن اینکه هزینه های کمرشکن حوزه سلامت از 2.9 به 2.4 درصد کاهش یافت و پرداخت مستقیم به بیمارستانهای دولتی به 26، در بیمارستانی خصوصی به 28 و تامین اجتماعی 18 درصد کاهش یافت.
وزیر بهداشت تاکید کرد: ما را متهم می کنند که با مجانی کردن و کاهش هزینه های خدمات، تقاضاهای القایی را افزایش داده ایم در حالی که بین سالهای 89 تا 90 مراجعه به پزشکان و مراکز پزشکی بسیار زیاد بود، در سالهای 90 تا 92 به دلیل تحریم ها، کاهش درآمد مردم و افزایش نرخ ارز، مراجعات کاهش یافت زیرا مردم پولی برای هزینه کردن برای سلامت خود نداشتند اما در حال حاضر هنوز به میزان مراجعات مردم به پزشکان و مراکز پزشکی در سالهای 89 و 90 نرسیده ایم زیرا تخت بیمارستانی کافی در کشور وجود ندارد و هیچ تقاضای القایی وجود ندارد.
 
برای حوزه سلامت بودجه زیادی اختصاص نداده ایم
وزیر بهداشت گفت: با وجود اقدامات و تلاش های ارزنده در حوزه سلامت اما هنوز وضعیت سلامت در کشور در مقایسه با کشورهای منطقه در وضعیت مناسبی قرار ندارد و رتبه ما 89 است در صورتی که از نظر درآمدی رتبه 17 دنیا را داریم.
دکتر هاشمی با بیان اینکه رتبه ما در منطقه از نظر سلامت هفتم است، گفت: تصور نکنید که برای حوزه سلامت بودجه زیادی اختصاص داده اید و منت آن را بر مردم بگذاریم و مشکلات ما در این حوزه بسیار زیاد است و هر دولتی در دنیا یکی از مهمترین اولویت های خود را سلامت قرار داده است زیرا اگر سلامت مردم تامین نشود، اشتغال، تحصیل و... در جامعه محقق نمی شود.
دکتر هاشمی با بیان اینکه طبق تاکیدات و توصیه های مقام معظم رهبری، سهم سلامت از GDP حدود 8.4 درصد باید باشد، افزود: تقریبا دو برابر اعتباری که دولت در اختیار بیمه ها و وزارت بهداشت گذاشت باید هزینه کنیم.
وزیر بهداشت گفت: اگر در جهان سرانه سلامت به ازای هر نفر را در نظر بگیریم، رتبه ما 84 و در منطقه 11 است به عنوان نمونه 28.7 درصد از بودجه 4.2 تریلیون دلاری آمریکا در سال 2015 در بخش سلامت هزینه شده و سهم حوزه نظامی از بودجه آن کشور، 25 درصد است و دولت آقای اوباما نیز با توجه به شعارهای حوزه سلامت، از مردم رای گرفت.
وزیر بهداشت به تشریح وضعیت سلامت در ایران در مقایسه با کشورهای منطقه پرداخت و گفت: در مقایسه با کشورهایی مانند تاجیکستان، افغانستان، قزاقستان، لبنان، ترکیه، بحرین، اردن رتبه ما از نظر امید به زندگی در کشورهای منطقه 12، مرگ و میر نوزدان 13، مرگ و میر شیرخوران کمتر از یک سال 12، مرگ و میر کودکان کمتر از 5 سال 12 و مرگ و میر بالغین 11 بوده است که لازم است توجه جدی تری به حوزه سلامت شود و از سوی دیگر تعداد پزشک به ازای هر هزار نفر در کشور کمتر از کشورهایی مانند سوریه، ترکیه و اردن است.
 
دکتر روحانی با وجود همه مشکلات به وعده خود وفا کرد
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تا 3 سال پیش ایران جزء 37 کشوری بود که بدترین وضعیت پرداخت از جیب مردم در حوزه خدمات بهداشت و درمان را داشت بنابراین اجرای طرح تحول سلامت ضروری بنظر می رسید که دکتر روحانی و دولت یازدهم در عین نداری و خالی بودن خزانه اقدام به اجرای آن کردند و ایشان به وعده انتخاباتی و باور خود مبنی بر حمایت از سلامت مردم، وفا کرد و طرح تحول سلامت متعلق به ایشان است و البته مجلس که حمایت های خوبی را انجام داد.
دکتر هاشمی گفت: در آخرین جلسه ای که به مجلس آمدم پس از ترک مجلس، پشت سر بنده گفتند که یک چهارم بودجه کشور را به حوزه سلامت داده اند اما اگر واقعا این کار را کردند پس حقوق کارکنان دولت را چطور پرداخت کرده اند؟ در کل 6 هزار و 900 میلیارد تومان در 28 اسفند 92 به ما دادند که طرح را به فضل خدا با کمک جامعه پزشکی پیش بردیم و تا آخرین روز مسوولیت خودمان، مردم را تنها نخواهیم گذاشت . در سال 94، 58 درصد از اعتبارات ما تامین نشد، ردیف پزشک خانواده 35 درصد تامین نشد و هزار و 400 میلیارد تومان از منابع طرح تحول سلامت تامین نشد البته دولت هم حق داشت زیرا درآمد های نفتی به یک سوم کاهش یافته بود. بیمه ها 7 هزا رو 800 میلیارد تومان به ما بدهی دارند و از خرداد ماه گذشته تا کنون موفق به پرداخت بخشی از حقوق پزشکان و پرستاران نشده ایم اما با تصمیم دکتر روحانی ظرف دو سه هفته آینده شاهد گشایشی جدی در این حوزه خواهیم بود و ما اعلام می کنیم که حاضریم با 50 درصد از اعتبارات سال 92 و علیرغم تورم موجود کار خود را به پیش ببریم اما اینکه از پشت تریبون های مختلف، مردم را ناامید کنند، کار درستی نیست.
دکتر هاشمی گفت: امسال و پس از گذشت 3 ماه، پولی که از یارانه ها و مالیات بر ارزش افزوده به ما داده اند، صفر است و از پزشک خانواده و سیاست های جمعیتی 4 درصد محقق شده است؛ ما که نمی توانیم بیمارستان ها و مراکز بهداشتی را تعطیل کنیم و این شاهکارست که فقط با 4 درصد اعتبار طرح را پیش برده ایم.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: پولی که دولت و مجلس به حوزه سلامت می دهد کمتر از پولی است که در سال 89 و 90 پرداخت می کرده اند و سهم سلامت از تولید ناخالص ملی در حال حاضر حدود 7.5 درصد است که با 8.4 درصد مورد نظر مقام معظم رهبری هنوز فاصله داریم.
 
استفاده از 30 سال سابقه مدیریتی در وزارت بهداشت
دکتر هاشمی همچنین در خصوص تیم مدیریتی وزارت بهداشت گفت: دو نفر از مدیران ارشد و معاونین وزارت بهداشت در گذشته وزیر بوده اند و مدیران وزارت بهداشت اگر دنبال درآمد بودند برای کار به وزارت بهداشت نمی آمدند در حالی که آنها 30 سال است که در کشور مدیریت می کنند و از نظر علمی نیز وجود چنین مدیرانی در وزارت بهداشت بی سابقه بوده است و برای کمک به کشور، مردم آمده اند و هیچ توقع و منتی هم ندارند.
وزیر بهداشت در سخنان خود در خصوص تاییدهای بین المللی طرح تحول سلامت نیز گفت: طبق گفته های رییس سازمان بهداشت جهانی اگر طرح تحول سلامت به طور کامل اجرا شود می تواند الگوی موفقی در سلامت منطقه باشد و نظرسنجی های خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در بهار، تابستان و پاییز 94 نیز نشان داد که وزارت بهداشت که در گذشته عمدتا در رده های 20 تا 30 دستگاه های مورد رضایت مردم بوده است بالاتر از وزارت امور خارجه در صدر قرار گرفته و توانسته است رضایت نسبی مردم را به خود جلب کند.
وزیر بهداشت در صحن علنی مجلس بابیان این که در دولت های گذشته بیمه هم مشکل داشته است، افزود: تا زمانی که در جمهوری اسلامی و دولت رودربایسی ها وجود داشته باشد، مشکلی حل نخواهد شد.
دکتر هاشمی با بیان این که بیشترین مشکل نظام سلامت در بحث بیمه ها است، تاکید کرد: تا زمانی که بیمه اصلاح نشود، سلامت مردم به طور کامل تامین نخواهد شد.
وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم تجمیع بیمه ها، خاطرنشان کرد: سه سال است که تاکید بر اصلاح بیمه ها دارم اما هنوز اتفاقی نیفتاده است بنابر این باید بیمه ها اصلاح شود چرا که بسیاری از مخاطرات سلامت، مربوط به بیمه و عدم تامین منابع پایدار می شود.
دکتر هاشمی با اشاره به ترکیب شورای عالی بیمه، گفت: در این شورای 12 نفره سهم من تنها یک رای است و رأی من با کسی که نیم درصد از بیمه‌ها را پوشش می‌دهد یکی است. آیا با این شرایط نظام سلامت درست می شود؟
دکتر هاشمی بابیان این که در دولت های گذشته بیمه هم مشکل داشته است، افزود: تا زمانی که در جمهوری اسلامی و دولت رودروایسی ها وجود داشته باشد، مشکلی حل نخواهد شد. یکی باید قاطعانه تصمیم بگیرد و این مشکلات را حل کند.
وی تاکید کرد: باید از دوگانگی مدیریت در بخش سلامت خارج شویم و باید تصمیمی علمی و درست بگیریم.
دکتر هاشمی به سیاست ابلاغی سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره و تاکید کرد: باید به این سیاست ها عمل شود و تنها ویترینی و نمایشی نباشند. چرا که اگر همه سیاست های ابلاغی از سوی رهبری عمل شود، مشکلات حل می شود.
وزیر بهداشت در ادامه در خصوص حقوق ها گفت: اولین فیشی که افشا شد در جمهوری اسلامی ایران مربوط به سفر اولین وزیر نفت به مشهد بود که 17 هزار تومان خرجش شده بود. آن زمان این کار را توده ای ها انجام دادند. این کارها خلاف اخلاق و دستورات دین است.اگر مطلبی داریم از مسیر قانون با رعایت اخلاق باید پیگیری کنیم.
دکتر هاشمی افزود: متوسط پرداختی کارکرد خالص در دانشگاه علوم پزشکی تهران به این نحو است که پزشک متخصص غیرتمام وقت که بالای 60 درصد اساتید دانشگاه می‌باشند، زیر 5 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند و 28 درصد افراد 5 تا 10 میلیون تومان، 1درصد 50 تا 60 میلیون حقوق دریافت می کنند.
وزیر بهداشت ادامه داد: پزشکان عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران 3 میلیون و 115 هزار تومان دریافتی دارند که با اضافه کار و کارانه 9 میلیون و 700 هزار تومان دریافتی دارند، حقوق پایه سرپرستار 2 میلیون و 570 هزار تومان است که با مجموعه کارانه 5 میلیون و 200 هزار تومان دریافت می کنند و حقوق جانشین سرپرستار 2 میلیون و 380 هزار تومان است که به همراه کارانه، اضافه کار 4 میلیون تومان دریافت می کند.  
دکتر هاشمی ادامه داد: بنابر این همه چیز مشخص است و ما از تحقیق و  تفحص استقبال می کنیم. ما را از چه می ترسانید. ما الک ها را آویخته و وارد وزارت بهداشت شده ایم. همه به قصد خدمت آمده ایم، بنابر این از هر نوع سوال، تحقیق، تفحص و نظارت استقبال می کنیم.
وی افزود: قانون سال 74 تصویب شده است و گفته شده که 10 تا 20 درصد درآمدی که فرد دارد به خودش تعلق می گیرد. اگر پزشکی بیشتر کار می کند بنابر این درآمد بیشتری خواهد داشت. اگر مشکلی هست خب بروید قانون را عوض کنید!
دکتر هاشمی با اشاره به مشکلات حوزه پرستاری، گفت: هشت سال پیش قانونی به تصویب رسید که خدمات پرستاری مانند پزشکی تعرفه‌ دار شود که البته این قانون خوبی است.
وزیر بهداشت در ادامه گفت: اگر شما قبول دارید، دوباره با تصویب بودجه مورد نیاز، زمینه اجرای آن را فراهم کنید در غیر اینصورت پرستاران را مقابل ما و جامعه پزشکی قرار ندهید.
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری نیاز به بودجه دارد در غیر اینصورت تصویب آن منشاء اختلاف و سوء استفاده دیگران است.
دکتر هاشمی در ادامه با تاکید بر این که طرح تحول سلامت برای پایدار ماندن نیاز به منابع پایدار دارد، افزود: می توانند از منابع عمومی به ما پول ندهند و تنها از مالیات بر ارزش افزوده به نظام سلامت منابع تخصیص داده شود تا اعتبار نظام سلامت همیشه پایدار بماند. اگر منابع داده شودو پایدار شود می توان پروژه های نیمه تمام را تمام و کامل کرد.
وی تاکید کرد: باید به کالاهای آسیب رسان به سلامت مالیات تعلق بگیرد.
 
حل موضوع قاچاق، ضامن تحقق اقتصاد مقاومتی است
وزیر بهداشت در خصوص قاچاق نیز گفت: بدون حل موضوع قاچاق، اقتصاد مقاومتی به جایی نخواهد رسید. چیزی که به اسم قاچاق باشد سالم نیست. ما تمام تلاشمان را در مورد غذا و دارو در این زمینه انجام داده‌ایم. خوشبختانه در این دولت شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تشکیل شد و در استان ها استانداردهای متناظر آن را تشکیل می دهند.
دکتر هاشمی همچنین، با بیان این که در 5 تا 6 رشته پزشکی کمبود متخصص داریم، افزود: در حال حاضر برای جراحی مغز نیاز به 600 متخصص در این رشته داریم اما سالانه فقط 6 پزشک جراح مغز فارغ التحصیل می شود.
وی در پایان تاکید کرد: باید صرف نظر از افراد، به فکر سلامت مردم باشیم و به سلامت مردم کمک کنیم.