امروزپنج شنبه, 10 بهمن 1398 00:09

هر روز، روز پزشک است/ باور کنیم دعای دردمندان در حق‌مان مستجاب خواهد شد


وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پیامی به مناسبت روز پزشک ، این روز را تنها روز یک گروه، یک صنف و یک حرفه ندانست بلکه روز پزشک را روزی نمادین برای حفاظت از سلامت مردم و ارج نهادن به خدمات آنهایی که برای حفظ این نعمت الهی تلاش می‌کنند عنوان کرد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در این پیام تصریح کرده است: طبابت بدون اخلاق، پوسته‌ای بی محتواست و اخلاق در حرفه ما، انجام عالمانه و عاشقانه اقدام تشخیصی و درمانی است؛ اقدامی که رنگ مودت و مهربانی داشته و دردی را التیام بخشد.

وزیر بهداشت در این پیام خاطرنشان کرد: باید پزشک بود تا فراز و نشیب و سختی‌های این راه طولانی و گاه صعب‌العبور را درک کرد و باید پزشک بود تا هر روز لحظات مواجهه با بیماران بدحال، دغدغه حیات و ممات و استرس انتخاب راهی صحیح برای اهدای زندگی به یک انسان را با تمام وجود لمس کرد؛ به همین دلیل هر روز، روز پزشک است.
متن کامل پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز پزشک به شرح زیر است:

روز پزشک تنها روز یک گروه، یک صنف و یک حرفه نیست؛ روز پزشک، روزی نمادین برای حفاظت از سلامت مردم است و ارج نهادن به خدمات آنها که برای حفظ این نعمت الهی تلاش می‌کنند. آنها که زندگی، دانش و تجربه‌های گران‌قدر خویش را برای داشتن مردم و جامعه‌ای سالم‌تر به کار گرفته و می‌گیرند.

اما باید پزشک بود تا فراز و نشیب و سختی‌های این راه طولانی و گاه صعب‌العبور را درک کرد. باید پزشک بود تا هر روز لحظات مواجهه با بیماران بدحال، دغدغه حیات و ممات و استرس انتخاب راهی صحیح برای اهدای زندگی به یک انسان را با تمام وجود لمس کرد؛ به همین دلیل هر روز، روز پزشک است.

در این مسیر، پزشک همچنین می‌آموزد که طبابت بدون اخلاق، پوسته‌ای بی محتواست و اخلاق در حرفه ما، انجام عالمانه و عاشقانه اقدام تشخیصی و درمانی است؛ اقدامی که رنگ مودت و مهربانی داشته و دردی را التیام بخشد.

امید که قدردان و قدرشناس نعمت بزرگ طبابت باشیم و باور کنیم دعای دردمندان در حق‌مان مستجاب خواهد شد.

دکتر سید حسن هاشمی
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی