امروزدوشنبه, 07 بهمن 1398 15:54

کرسی آزاداندیشی با موضوع " 59 سال استکبارستیزی" برگزار شد.

در گرامیداشت روز دانشجو ، کرسی آزاداندیشی با موضوع " 59 سال استکبارستیزی" در سالن ابن سینا پردیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد برگزار شد.
به گزارش وب دا ، مدیر اجرایی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: این کرسی آزاد اندیشی با هدف آشنایی نسل جوان دانشجو با اهداف انقلاب از 59 سال استکبارستیزی و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در این سالها تشکیل شد .
جواد باقری با بیان اینکه كرسی آزاد انديشی شبهات جامعه را با رويكرد علمی و بدور از احساسات دانشجويی اغنا می‌كند ، بر لزوم طرح مباحث مختلف با موضوعات فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی در این کرسی ها تأکید کرد و افزود: بيداركردن عقل جمعی ، توليد علم و انديشه دينی بر اساس ارزش‌های واقعی و افزايش همبستگی و اتحاد از اهداف برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها است.
وی با بیان اینکه از ابتدای سال تا کنون ، به همت دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گناباد ، سه کرسی آزاد اندیشی با موضوعات "تحریم اقتصادی ، موانع و چالش ها " ، " نماز" و "حجاب"در این دانشگاه برگزار شده است ، افزود: در کرسی آزاد اندیشی " 59 سال استکبارستیزی" که با حضور دانشجویان مراکز آموزش عالی شهرستان گناباد برگزار شد ، موافقان و منتقدان در قالب دو گروه و در دو وقت مساوی ، به بیان نظرات و پیشنهادات خود در خصوص قطع یا برقراری ارتباط با امریکا پرداختند.
فرماندار گناباد هم در پایان این نشست که به عنوان داور دو گروه دانشجویی موافق و مخالف مذاکره با آمریکا سخن می گفت ، با اشاره به نقش ویژه جنبش دانشجویی در روند استکبار ستیزی ملت ایران ، افزود: اولین حرکتهای ضد استکباری این جنبش را در جریان ملی شدن صنعت نفت می بینیم که به حادثه شانزدهم آذر 1332 منجر می شود.
محمد صفایی با بیان اینکه اگر جنبش دانشجویی به سمت سهم خواهی از قدرت حرکت کند دچار آسیب می شود ، افزود: طرح این موضوع به این معنا نیست که جنبش دانشجویی حق ندارد به قدرت وارد شود.
وی افزود: در اواخر دهه 30 و اوایل دهه 40 شمسی ، وقایعی همچون اعتراض به قانون کاپیتولاسیون، قیام 15 خرداد و تبعید حضرت امام (ره) به ترکیه و عراق به جنبش دانشجویی ایران جهت مذهبی بخشید و بخش اصلی پیکره آن را از گرایش های التقاطی و مارکسیستی جدا کرد.
صفایی ، نقش روشنفکری دینی و شخصیت هایی چون جلال آل احمد ، علی شریعتی و شهید مطهری را در پیروزی انقلاب اسلامی غیر قابل انکار دانست و گفت: این چهره ها جنبش دانشجویی ایران را در سالهای منتهی به انقلاب اسلامی غنا بخشیدند به نحوی که در نهایت این جنبش در سال 1357 با مرجعیت پیوند خورد و حاصل آن پیروزی انقلاب اسلامی شد.
وی با اشاره به حادثه 13 آبان تسخیر سفارت آمریکا در ایران به دست دانشجویان انقلابی ، افزود: از این مرحله به بعد مقاومت در برابر جریان سلطه گر جهانی در عرصه منطقه ای و فرا منطقه ای با تاسی و الهام از جنبش دانشجویی ایران شکل می گیرد و همین جنبش، نقش خود را در دفاع مقدس نیز به خوبی ایفا می کند.
 وی گفت: با این حال از زمانی که دفتر تحکیم وحدت به عنوان سلسله جنبان جنبش دانشجویی کشور وارد حوزه سهم خواهی از قدرت سیاسی شد، این جنبش آسیب دید.او با اشاره به گرفتار شدن سایر تشکلهای دانشجویی به آسیب سهم خواهی از قدرت ابراز امیدواری کرد که دانشجویان بتوانند با شناسایی این آسیب ها جنبش دانشجویی را در مسیر اصلی خود هدایت کنند.