امروزپنج شنبه, 03 بهمن 1398 14:35

قدردانی وزیر بهداشت از تیم‌های سلامت نوروزی

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پیامی ضمن تبریک سال نو و قدردانی از خدمات تمام کسانی که در طرح بسیج سلامت نوروزی آرامش و آسایش را برای هموطنان به ارمغان آوردند، مهمترین اقدامات حوزه سلامت در تعطیلات نوروزی را تشریح کرد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در این پیام با یادآوری این نکته که برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های نوروزی در مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور، ماه‌ها پیش از شروع سال جدید آغاز شد، گفت: بسیاری از همکاران از جمله کارشناسان تیم‌های بهداشتی، امدادگران، پرستاران و پزشکان حتی لحظه تحویل سال نیز خدمت به مردم را به کنار خانواده و همسر و فرزند بودن، ترجیح دادند تا هموطنان با آرامش و آسایش بیشتری از فرصت تعطیلات سال جدید استفاده کنند.

وزیر بهداشت گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، امسال کارشناسان بهداشت محیط، قریب به یک میلیون و دویست هزار بازرسی از مراکز تهیه و توزیع و عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی انجام دادند که حاصل آن معدوم سازی بیش از یک میلیون و ششصدهزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد و غیربهداشتی بود.
دکتر هاشمی در این پیام افزود: در طول تعطیلات نوروزی نزدیک به دو میلیون و 900 هزار نفر نیز به مراکز درمانی وزارت بهداشت مراجعه کردند که قریب به 391 هزار نفر از ایشان بستری شدند.

وزیر بهداشت همچنین افزود: همکاران اورژانس 115 هم بیش از 160 هزار مأموریت انجام دادند و پرسنل اورژانس هوایی با 128 سورتی پرواز در خدمت ملت شریف ایران بودند.
متن کامل پیام وزیر بهداشت به شرح زیر است:


فرارسیدن سال نو را خدمت همکاران پرتلاش و ارجمند تبریک عرض می‌کنم؛ امیدوارم از تعطیلات نوروز آن‌چنان که باید بهره برده باشید و با توانی مضاعف به کار و تلاش برای خدمت به هموطنان و ساختن ایرانی آبادتر همت بگمارید.

امسال هم مانند سال‌های پیش، روزهای زیبای بهاری با خبرهایی ناخوشایند و تاسف‌بار از تصادفات و حوادث گوناگون همراه بود. حوادثی که کم توجهی شهروندان، گاهی عدم رعایت قوانین و درمواقعی کمبود زیرساخت‌ها و عدم رعایت استانداردها باعث پدید آمدن‌شان شد و اگر نبود آمادگی تیم‌های بهداشتی، نیروهای اورژانس پیش بیمارستانی و بین جاده‌ای و اورژانس‌های بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، قطعا با آمار تلخ‌تری مواجه می‌شدیم.

لازم است ملت شریف ایران بدانند برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های نوروزی در مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور، ماه‌ها پیش از شروع سال جدید آغاز شد و بسیاری از همکاران از جمله کارشناسان تیم‌های بهداشتی، امدادگران، پرستاران و پزشکان حتی لحظه تحویل سال نیز خدمت به مردم را به کنار خانواده و همسر و فرزند بودن، ترجیح دادند تا هموطنان با آرامش و آسایش بیشتری از فرصت تعطیلات سال جدید استفاده کنند.

براساس برنامه‌ریزی انجام شده، امسال کارشناسان بهداشت محیط، قریب به یک میلیون و دویست هزار بازرسی از مراکز تهیه و توزیع و عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی انجام دادند که حاصل آن معدوم سازی بیش از یک میلیون و ششصدهزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد و غیربهداشتی بود.

همچنین مجموع موارد مراقبت شده از نظر بیماری های واگیر مسافرین ورودی و خروجی در مرزهای کشور و بیماریابی داخل کشور ۲۷ هزار و ۹۳۶ مورد بوده است.

به منظور ارتقا سطح آگاهی عمومی نیز روزانه ده پیام بهداشتی به صدا و سیما ارسال شده است و بسیاری کارهای دیگر که در این مجال نمی گنجد.
در طول تعطیلات نوروزی نزدیک به دو میلیون و 900 هزار نفر نیز به مراکز درمانی وزارت بهداشت مراجعه کردند که قریب به 391 هزار نفر از ایشان بستری شدند.

همکاران اورژانس 115 هم بیش از 160 هزار مأموریت انجام دادند و پرسنل اورژانس هوایی با 128 سورتی پرواز در خدمت ملت شریف ایران بودند.

برنامه‌ریزی، آمادگی و اجرای همه این ماموریت‌ها البته وظیفه من و همکارانم بوده و هست و خدای بزرگ را شاکریم که این وظایف را به بهترین وجه به انجام رساندیم؛ همچنین بر خود لازم می‌دانم علاوه بر همکاران پرتلاشم در سراسر کشور، از همراهی تمام آنها که از طرح تحول سلامت پشتیبانی کردند نیز سپاسگزاری کنم؛ همه آنها که به ما امکان دادند با نیروهای کارآمدی افزون‎تر، در بیمارستان‌ها و اورژانس‌هایی آماده‌تر و مجهزتر، با آمبولانس‌هایی به‌روزتر و بیشتر، استفاده از اورژانس هوایی و... به هموطنان‌ گران‌قدرمان خدمت کنیم. امید که در سال جاری و سال‌های آینده، همزمان با افزایش امکانات، با فرهنگ‌سازی و آموزش، شاهد کاهش حوادث و بلایا باشیم.


                                                                                      دکتر سید حسن هاشمی
                                                                              وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی