امروزسه شنبه, 01 بهمن 1398 04:01

وب دا ، مهمترین دستاورد اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

در عصر حاضر که از آن به عنوان عصر ارتباطات یاد می شود ، ارتباطات و اطلاعات انتقالی ، ابزار مهمی برای تصمیم گیری ، تعامل بین انسانی ، هویت بخشی و هویت ستاندن و جهت دهی به افکار و اندیشه ها است.
امروزه به واسطه رسانه های متنوع ، حجم عظیمی از اطلاعات در دسترس است و وسایل ارتباط جمعی ابزار متنوعی برای برقراری ارتباطات گسترده ی توده ای و جمعی پدید آورده اند و نیاز روز افزون گروههای وسیع انسانی به استفاده از این وسایل ، وظایف مختلفی از جمله خبری ، آموزشی ، راهنمایی و رهبری را برای این وسایل ارتباط جمعی فراهم نموده است.
در چنین شرایطی ، نقش روابط عمومی در تصمیمات استراتژیک سازمان ، نقش مهمی قلمداد می شود که در واقع پل ارتباطی بین سازمان و مردم - پرسنل و سازمان است. روابط عمومی از آنجا که هنر ، علم و مهارت در کنار یکدیگر است به عنوان یک رسالت سنگین در هر سازمان و نهادی است که باید با شناخت درست امکانات و شرایط بیرون و شناسایی نقاط ضعف و قوت داخل و با استفاده از اندیشه خلاق و انگیزه پیشرفت ، رسالت خود را به درستی به انجام برساند.
از آنجا که آموزش ، امنیت و سلامت سه مقوله مهم حاکمیتی در هر کشوری هستند ، لذا روابط عمومی ها در حوزه وزارت بهداشت ، رسالت سنگین تری به عهده دارند چراکه علاوه بر نقش معمول خود در راستای اطلاع رسانی باید در جهت ارتقای فرهنگ سلامت و سطح آگاهی سلامت جامعه به منظور ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی تلاش نمایند.
از آنجا که دانستن و آگاهی از حقوق اساسی مردم است ، پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا به عنوان مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت کشور با هدف آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت که از اولی ترین حقوق مردم است ، راه اندازی شد تا ضمن حرکت به سمت تقویت ارتباط با رسانه ها و روابط عمومی الکترونیک که از مصادیق تقویت نهضت نرم افزاری است ( از محورهای سیاست کلی برنامه چهارم توسعه و سند چشم انداز 20 ساله کشور ) ، پوشش خبری ، اطلاع رسانی و آموزش در حوزه سلامت افزایش یابد.
این پایگاه خبری - اطلاع رسانی توانست در زمان کوتاهی که از راه اندازی آن می گذرد با تولید و ارائه اخبار دقیق ، علمی ، موثق و به موقع از حوزه سلامت ، جايگاه شایسته ای را در بين رسانه‌هاي كشور بدست آورد. وب دا توانسته است بسياري از دستاوردها ، سياست‌ها ، مسائل و مشكلات حوزه سلامت را منعکس و پيگيري نماید.
با توجه به اینکه بیمار های غیر واگیر از جمله بیماریهای قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در جهان است ، ارتقای فرهنگ سلامت ، اصلاح رفتار و شیوه زندگی و ارایه خدمات پیشگیرانه از طریق ابزار ارتباط جمعی از جمله پایگاه های خبری همچون وب دا ، نقش مهمی در کاهش مرگ و میر و پیشگیری از بیماریها و در نتیجه کاهش بسیاری از هزینه ها ایفا می نماید.
گسترش فضای مجازی و افزایش روز افزون وب سایت های اینترنتی و استفاده آحاد جامعه از این مطالب ، ضرورت راه اندازی یک مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت به عنوان یکی از مهمترین اولویت های نظام را امری اجتناب ناپذیر نمود که خوشبختانه با راه اندازی پایگاه خبری وب دا به عنوان مرجع رسمی و تخصصی اخبار حوزه سلامت ، ضمن اطلا ع رسانی به موقع ، شفاف و دقیق آخرین اخبار نظام سلامت به رسانه ها و مردم ، شاهد گسترش فرهنگ سازی سلامت و توجه به اولویت بهداشت و پیشگیری بر درمان بودیم که امیدواریم با گسترش روز افزون این فعالیت ها در راستای اصول و ارزشهای بنیادی نظام سلامت با همراهی همه نخبگان و دست اندرکاران در جهت رسیدن به اهداف متعالی نقشه نظام سلامت و چشم انداز 1404 گام برداشته تا با تحقق شعار "انسان سالم محور توسعه پایدار" ، جامعه ای سالم و با نشاط با انسان های سالم داشته باشیم.
                                                                                                                              
اصغر کرامتی - مدیر مسئول پایگاه خبری وب دا گناباد