امروزپنج شنبه, 03 بهمن 1398 13:50

نشست خبری رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد به مناسبت روز خبرنگار

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در ابتدای این نشست با گرامیداشت روز خبرنگار گفت: معتقدم خبرنگاران نقش مهمی در هدایت مخاطبان خود دارند و می‌توانند در شیوه رفتار و فرهنگ جامعه تاثیرگذار باشند.


دکتر احمدی افزود: خبرنگاران همراه با گروه اورژانس در صحنه‌ها حاضر هستند و گاهی نیز در مسیر تهیه خبر آسیب‌هایی به آنان وارد شده که نمونه آن را می توان در مقاطع مختلفی همچون سال‌های دفاع مقدس، همراهی با مدافعان حرم و جریانات تروریستی مانند واقعه 17 مرداد مزار شریف افغانستان که منجر به شهادت شهید صارمی شد، مشاهده کرد.
وی با قدردانی از تلاش‌های خبرنگاران گفت: از همراهی اصحاب محترم رسانه در پوشش مناسب خبری برنامه‌ها و فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی گناباد و انتقال اطلاعات صحیح به مردم سپاسگزارم.
کسب رتبه شایسته در اجرای برنامه عملیاتی
رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در ادامه به جلسه اخیر هیات امناء دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه موظف است هر سال، گزارشی از فعالیت‌های خود را در غالب شاخص‌های تعیین شده از سوی وزارت بهداشت به هیات امناء به عنوان بالاترین رکن دانشگاه ارائه نماید که در این جلسه گزارش عملکرد سال 95 دانشگاه ارائه شد و مورد توجه و تشویق اعضای هیئت امناء و نمایندگان معاونت های مختلف وزارت بهداشت قرار گرفت.
وی با قدردانی از تلاش های مدیران و پرسنل دانشگاه اظهار داشت: از دو سال قبل وزارت بهداشت طرحی جدید به نام برنامه عملیاتی آغاز نموده که هدف و برنامه‌های سالانه دانشگاه ها را مشخص می‌کند و دانشگاه‌ها باید با نگاه به این برنامه در مسیر دست یابی به اهداف تعیین شده گام بردارند.
دکتر احمدی افزود: این فعالیت ها و همسویی آن با برنامه عملیاتی از سوی وزارت بهداشت رصد می شود و دانشگاه‌ها بر اساس عملکرد خود در این برنامه به پنج سطح سرآمد، شایسته، قابل قبول، مشروط و مردود تقسیم بندی می شوند که خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی گناباد جزو معدود دانشگاه‌هایی است که توانست رتبه شایسته را کسب نماید.
موفقیت دانشگاه در درجه بندی کمیسیون ملی نظام اعتبار بخشی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یکی دیگر از موفقیات دانشگاه را قرار گرفتن این دانشگاه در رتبه دانشگاه‌هایی همچون شهید بهشتی تهران، علوم پزشکی شیراز و علوم پزشکی مشهد در درجه بندی کمیسیون ملی نظام اعتبار بخشی موسسات آموزشی عالی علوم پزشکی اعلام کرد و افزود: در این اعتباربخشی 42 استاندارد الزامی تعریف شده برای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که دانشگاه علوم پزشکی گناباد در 40 استاندارد آن توانست نمره لازم را کسب نماید که این موضوع می تواند در توسعه بیشتر دانشگاه نقش مهمی ایفا نماید.
مهمترین اقدامات دانشگاه در سال 1395
وی تصویب تاپ چارت تشکیلاتی دانشگاه با هفت معاونت را یکی دیگر از دستاوردهای مهم سال 95 ذکر کرد و گفت: تاپ چارت قدیم دانشگاه متعلق به سال 1374 بود که با توجه به توسعه دانشگاه جوابگوی پست‌های سازمانی لازم نبود به طوری که دانشگاه مجبور شده بود 42 درصد نیروهای مورد نیاز خود را به صورت قراردادی جذب نماید که هم برای اعتبارات مجموعه و هم برای خود پرسنل ضررهای مالی به همراه داشت که ان شاا... با ابلاغ تاپ چارت جدید وضعیت بهتری ایجاد خواهد شد.
دکتر احمدی در بخش دیگری از گزارش عملکرد سال 95 دانشگاه به تلاش‌های فشرده برای راه اندازی بیمارستان علامه بهلول گنابادی پرداخت و گفت: تمام تلاش دانشگاه این بود تا بیمارستان به بهترین شکل آماده و تجهیز شود و زمانی مورد افتتاح قرار گیرد که امکان بهره برداری از آن و خدمت رسانی به مردم وجود داشته باشد که این مهم با تلاش های شبانه روزی همکاران من در فروردین ماه امسال محقق شد.
وی گفت: یکی از تاکیدات ما در تکمیل و تجهیز بیمارستان استفاده از قابلیت های بازار منطقه بود و با وجودی که گاهی به خاطر عدم توان بازار محلی در تامین خدمات و کالاهای مور نیاز ما با مشکلاتی هم مواجه شدیم، تلاش کردیم تا حد امکان سفارشات کالاها و خدمات از شهرستان تامین شود که با این اقدام در ماه‌های منتهی به افتتاح بیمارستان حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به بازار شهرستان تزریق شد.
رئیس دانشگاه افزود: خوشبختانه دقت و همت انجام شده در تجهیز و تکمیل بیمارستان باعث شد تا این بیمارستان به عنوان یکی از 7 بیمارستان مهم و اثرگزار در تکمیل 21000 تخت بیمارستانی، در جشنواره عمران و سلامت مورد تجلیل مقام عالی وزارت قرار گیرد.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه حدود 35 درصد مراجعان به بیمارستان افراد غیر بومی هستند، تکمیل اقامتگاه همراه بیمار در کنار بیمارستان به منظور کم کردن دغدغه های همراهان بیمار که با همت خیرین حوزه سلامت انجام شده است مورد تاکید قرار گرفته که بزودی به بهره برداری خواهد رسید.
وی افتتاح خوابگاه 300 نفره دانشجویی، مجموعه ورزشی پوریا، ساختمان های شبکه بهداشت و درمان و اورژانس بجستان و بهسازی کامل تالار شهید دکتر چمران را مهمترین اقدامات عمرانی سال 95 اعلام کرد و گفت: هم اکنون 30 پروژه بهداشتی با اعتبار حدود 11 میلیارد تومان، ساختمان دانشکده پزشکی با اعتبار 6 میلیارد تومان، و پروژه های کلینیک ویژه تخصصی و مرکز تشخیص و غربالگری سرطان با اعتبار 3 میلیارد و هفتصد میلیون تومان در دست احداث است که از این میان 8 پروژه بهداشتی، ساختمان دانشکده پزشکی و کلینیک ویژه تخصصی در شهریور امسال به بهره برداری خواهند رسید.
دکتر احمدی در حوزه بهداشت نیز با اشاره به کسب رتبه سوم کشور در استقرار و فعالیت سامانه سراسری سیب گفت: بواسطه نگاه مثبت وزارت به حوزه بهداشت و پیگیری های انجام شده، در طول 4 سال گذشته اقدامات موثر و کم نظیری در حوزه بهداشت انجام شد که بهسازی کامل مراکز سلامت جامعه و خانه های بهداشت به متراژ 6000 متر مربع و به روز کردن تجهیزات و امکانات فرسوده آن ها با اعتبار50 میلیارد ریال، افزایش خدمات دندانپزشکی، افزایش داروها و مکمل‌های دارویی با اعتبار 11 میلیارد ریال و ایجاد پایگاه‌های سلامت غیرضمیمه برای سهولت دسترسی مردم به خدمات بهداشتی از جمله مهمترین این اقدامات است.
وی سپس به تشریح مهمترین دستاوردهای حوزه آموزش پرداخت و با اعلام این مطلب که دانشگاه علوم پزشکی گناباد جزو دانشگاه های پیشرو و سرآمد در عرصه آموزش مجازی است گفت: تولید محتوای آموزشی با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی برای اولین بار در کشور، تشکیل کارگروه دانش بنیان تصویربرداری از مغز توسط دانشجویان نخبه و فرایند آموزش از راه دور دانشجویان با استفاده از اساتید برجسته داخلی و خارجی از جمله مواردی است که مورد تقدیر وزارت بهداشت قرار گرفته است.
امضای تفاهم نامه با دانشگاه خاتم النبیین افغانستان برای آموزش دانشجویان این دانشگاه، اخذ مجوز کارشناسی ارشد سالمندان، جذب 13 عضو جدید هیات علمی و استقلال دانشکده پرستاری و مامایی نیز از دیگر اقدامات مهم سال 95 در حوزه آموزش بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد به آن‌ها اشاره کرد.
دکتر احمدی بخش دیگر صحبت های خود را به فعالیت ها و دستاوردهای دانشکده پزشکی اختصاص داد و با اشاره به فارغ التحصیل شدن اولین دوره دانشجویان رشته پزشکی در شهریور امسال گفت: با وجود نوپا بودن رشته پزشکی در این دانشگاه، توانسته ایم جایگاه خوبی در میان دانشکده‌های پزشکی کشور به دست بیاوریم که انتخاب رئیس دانشکده پزشکی گناباد به عنوان عضو حقوقی شورای آموزش پزشکی عمومی کشور از سوی وزیر بهداشت، قبولی صد در صدی دانشجویان این رشته در آزمون پره انترنی سال 95، کسب رتبه سوم کلان منطقه 9 در آزمون انترنی توسط دانشجوی این دانشکده و عضویت دانشکده پزشکی در تیم بازنگری برنامه پزشکی عمومی نمونه هایی از این موفقیت هاست.
وی در ادامه با یادآوری کسب رتبه دوم جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت توسط دانشگاه علوم پزشکی گناباد در سال 94 گفت: خوشبختانه در جشنواره سال گذشته نیز موفقیت های بسیار خوبی حاصل شد که امیدواریم با اعلام رتبه بندی از سوی وزارت، رتبه اول یا دوم را کسب نماییم.
اهتمام دانشگاه در فراهم نمودن بهترین شرایط برای ماندگاری متخصصان
دکتر احمدی در حوزه درمان نیز با اشاره به اقداماتی که در طرح تحول نظام سلامت انجام شد و رضایتمندی مردم را به همراه داشت اظهار داشت: هم اکنون 50 متخصص و 3 فوق متخصص در دانشگاه مشغول فعالیت هستند که در برخی تخصص ها از سرانه ای که بر اساس شاخص های جمعیتی مصوب وزارت بهداشت تعیین می شود نیز فراتر رفته ایم و باز هم تلاش داریم تا تعداد متخصصین افزایش یابد.
وی افزود: چه در زمانی که رییس بیمارستان بودم و چه اکنون که رییس دانشگاه هستم، همواره به متخصصان احترام گذاشته ام و پاسخگوی درخواست ها و دغدغه هایشان بوده ام و آنچه که در حد توان دانشگاه است برای رفاه و رضایت این عزیزان فراهم کرده ایم تا با افزایش رضایت، میزان ماندگاری متخصصان را در شهرستان های گناباد و بجستان افزایش دهیم.
دکتر احمدی افزود: البته برخی مشکلات هم مانند تاخیر در پرداختی ها وجود دارد که مختص دانشگاه نیست و تمام دانشگاه های کشور با آن مواجه هستند، اما در موارد مرتبط با دانشگاه تمام همکاری ها و حمایت های لازم برای متخصصین انجام شده است که می توانید در این باره از متخصصین سوال بپرسید.