امروزدوشنبه, 07 بهمن 1398 06:11

خاطرات دکتر محمدرضا نوری دلویی در قالب کتابی با عنوان «تاوان عشق» منتشر شد

گذری بر زندگی و خاطرات دکتر محمدرضا نوری دلویی، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی گناباد در قالب کتابی با عنوان «تاوان عشق» منتشر شد.


به گزارش وب‌دا، این کتاب که توسط انتشارات خانه زیست شناسی چاپ و منتشر شده، شامل 17 فصل و در قالب 960 صفحه است.
این کتاب مشتمل بر زندگینامه، خاطرات و فعالیت‌های دکتر محمدرضا نوری دلویی، استاد ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران است که در ۱۷ فصل، با عناوین زیر تنظیم شده است:
از تولد تا دیپلم، تحصیل در دانشگاه تهران، تحصیل در دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا، اشتغال در دانشگاه، انجام وظیفه، خدمت و سازندگی، تأسیس مجله رشد آموزشی زیست‌شناسی و همکاری با دفتر آموزش ضمن خدمت دبیران زیست‌شناسی، یادکردی از مسئولیت معاون دانشجویی دانشگاه تهران، تأسیس گروه آموزشی ژنتیک دانشگاه تربیت مدرس و مدیریت آن، نظری بر فعالیت‌های دوره مدیریت دانشکده علوم دانشگاه تهران، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، تاسیس مجله بین‌المللی علوم جمهوری اسلامی ایران، تاسیس انجمن زیست‌شناسی ایران، دبیر و عضو بورد ژنتیک پزشکی و…، تأسیس گروه آموزشی ژنتیک پزشکی…، با دانشجویان عزیزم، مهاجرت نخبگان از کشور، یاد دوست، گفتگو.
استاد ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران، در این کتاب ضمن بیان خاطرات و مراحل زندگی شخصی و کاری خود از تولد تا کنون، به تاریخچه و روند تاسیس گروه آموزشی ژنتیک دانشگاه تربیت مدرس و همچنین پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری پرداخته است.
در بخشی از این کتاب آمده است: «زندگی مفهومی جز گردش ابدی ندارد. هنر زندگی، درست دیدن جهان، آفرینش و خلق زیبایی‌هاست که نیازمند اندیشه خلاق است. اندیشیدن مستمر برای ارتقابخشیدن کیفیت زندگی، حق، بلکه وظیفه هر انسانی برای بالا رفتن است. به تعبیری لطیف و پندآموز اگر نمی‌توانی بالاروی، سیب باش معطر، مقتدر و با صلابت که وقتی افتادی اندیشه‌ای را بالا بری! اگر نهال عشق را در دلمان پرورش دهیم، پرواز حتمی است. نوشتن، به‌ویژه در این زمانه با حفظ حرمت قلم، کاری سترگ، دشوار و رسالتی بی‌خطیر است که با پشتوانه‌ صبر، تلاش، نظم و مداومت و البته در بستر پویائی و عشق، همه سختی‌هایش جبران شده و غوطه‌ور شدن در این اقیانوس، فوق‌العاده لذت‌بخش می‌شود. به‌ویژه که در چنین شرایطی، خلق اندیشه، حرکت هدفمند، سودمندی و خدمت به خلق را تجربه می‌کنی! در چنین فضایی، خلوت یک نویسنده و پژوهشگر، بهشتی را ماند که خداوند با فضل خود به او ارزانی داشته است».


دكتر محمدرضا نوري دلويي، متولد 20بهمن 1328 در روستای دلویی و استاد پايه 40 دانشگاه علوم پزشكي تهران است که در سال 1347 به دانشكده علوم دانشگاه تهران در مقطع ليسانس زيست‌شناسي وارد شد. پس از اخذ مدرك ليسانس، با اخذ رتبه ي نخست كنكور فوق‌ليسانس شاخه ي راديوبيولوژي و ژنتيك، وارد آي.بي.بي. (مركز بين المللي تحقيقات بيوفيزيك و بيوشيمي) دانشگاه تهران شد. پس از حدود سه سال تحصيلِ تمام وقت در مقطع كارشناسي ارشد و كسب رتبه ي نخست، با استفاده از بورسي كه به وي تعلق مي گرفت، براي ادامه ي تحصيل به کشور امریکا رفت.
دكتر نوري دلويي در سال 1354 از ميان بيش از 22 مركز دانشگاهي در اروپا و امريكا كه به نام‌برده پذيرش داده بودند، به دانشگاه ايالتي ميشيگان امريكا رفت و حدود شش سال به‌شكل تمام وقت به تحصيل پرداخت و در تيرماه 1360 با دريافت دكتراي تخصصي در رشته ي ژنتيك مولكولي پزشكي، به كشور بازگشت. بدين ترتيب او از پيش گامان دانش و فن مهندسي ژنتيك و نخستين فردي است كه پس از تولّد اين دانش و فن و بهره گيري وسيع از آن در زمينه ي ژنتيك مولكولي پزشكي، براي ايفاي وظيفه تاريخي خود، با چشم‌پوشي آگاهانه از ده‌ها پيشنهاد شفاهي و كتبي فوق العاده جذاب علمي و دانشگاهي از سوي دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و تولیدی معتبر آن ديار (به ویژه به دلیل پذیرش مقاله‌اش در مجله Nature) ، عاشقانه وارد كشور شد. او به حدي در آمدن به كشور شتاب داشت كه بي‌تابانه پس از دفاعِ موفقيت‌آميز خود از پايان نامه دكتري، همان روز امريكا را ترك كرد، به نحوي كه مدرك تحصيلي‌اش را چند ماه بعد يكي از دوستانش با خود به ايران آورد.
از وي كتاب‌هاي متعددي مانند «فرهنگ مهندسي ژنتيك» و «آموزش بيوتكنولوژي در مدارس (سند 39 يونسكو)» انتشار يافته است و كتاب «بيوتكنولوژي مولكولي» كه همراه با دو تن از همكاران او ترجمه و منتشر شد، برنده ي بهترين كتاب سال 1373 كشور گرديد. كتاب اصول ژنتيک پزشکي اِمِري ايشان نيز از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به‏عنوان كتاب فصل سال 1386، انتخاب شده است و همچنين در كتاب سال 1388 مورد تقدير قرار گرفته است .
افزون بر اين‌ها، كتاب ژنتيك مولكولي پزشكي در هزاره سوم كه در دو جلد در سال 1388 توسط دكتر نوري دلويي تاليف شده است، در سال 1388 از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان كتاب فصل برگزيده شده است و در بهمن ماه 1389 برنده بهترين كتاب سال در بخش علوم پزشكي كشور گرديده است. شايان ذكر است كه تعداد آثار پزشكي 953اثر بوده است كه اين كتاب به عنوان تنها اثر برگزيده سال انتخاب شده است.
دكتر نوري‏ دلويي از محضر بسياري از استادان برجسته خارجي به ويژه جيمز واتسن، كربس، راتمن، رابينز، كانگ، كارلسون و اشنايدر كه عموماً شهرت جهاني دارند و برخي از آن‌ها جايزه نوبل را دريافت كرده‌اند، كسب فيض نموده است.
استادان و همكاران بسيار برجسته ديگري هم داشته است، مانند مرحوم هووارد تمين كه در سال 1974 آنزيم Reverse Transcriptase را كشف كرد و همراه با آقاي ديويد بالتيمور در سال 1978 جايزه نوبل گرفت.


دكتر نوري دلويي از سال 1360 تا به امروز توفيقِ تأسيس مراكز، بخش‌ها و گروه‌هاي آموزشي و پژوهشي متعدد دانشگاهي و انجام فعاليت‌هاي گسترده و فراوان علمي و پژوهشي را يافته و بيش از 70 مسؤوليت عموماً دانشگاهي و علمي، آموزشي، پژوهشي و فرهنگي داشته است كه به برخي اشاره مي‌شود:
تاسیس مركز ملي تحقيقات مهندسي ژنتيك و تكنولوژي زيستي (پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و فن‌آوري زيستي) در سال 1366
تاسیس دوره دكتراي فرآورده‌هاي بيولوژيك در كشور با همكاري چند مؤسسه پژوهشي و آموزشي كشور
تأسيس گروه ژنتيك در دانشكده‌ علوم پايه دانشگاه تربيت مدرس
تأسيس و انتشار مجله‌اي به نام «رشد آموزش زيست شناسي» در سال 1363 که بيش از 13 سال سردبيري آن را نيز برعهده داشت.
تأسيس «مجله بين المللي علوم جمهوري اسلامي ايران» در سال 1366 كه هم‏چنان مديرمسؤولي و سردبيري آن را برعهده دارد.
تأسيس گروه ژنتيك پزشكي در دانشكده ي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران در سال 1377
دبیر و عضو بورد ژنتيک انساني از آغاز تشکيل
عضويت در شوراي پژوهش‏هاي علمي كشور، شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشكي كشور، كميته برنامه‌ريزي علوم زيستي كشور، كميته راهبردي رشته ژنتيك انساني، كميته علمي المپياد زيست شناسي دانشجويي كشور، كميته ملي اخلاق زيستي (وابسته به كميسيون ملي يونسكو)، و كميته كشوري اخلاق در پژوهش‏هاي علوم پزشكي، معاون دانشگاه تهران، رئيس دانشكده علوم دانشگاه تهران، معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشكي ايران، عضويت در هيأت مؤسس و هيأت مديره انجمن زيست شناسي ايران و سردبيري نشريه علمي ـ پژوهشي اين انجمن از آغاز تأسيس به مدت 10 سال، مسؤول كميته تخصصي ژنتيك انجمن زيست شناسي ايران، عضويت در مجله علمي ـ پژوهشي بيوتكنولوژي ايران، مجله طب و تزكيه، فصل‌نامه تخصصي انگليسي بيوتكنولوژي پزشكي، «فصلنامه انگليسي علمي ـ پژوهشي شنوايي سنجي» و دبيري كميته پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري‌هاي ژنتيكي كشور، عضويت در شوراي سياست‌گذاري و هماهنگي زيست فن‌آوري پزشكي كشور، هيأت امناي انستيتو پاستور ايران، هيأت امناي دانشگاه علوم پزشكي خراسان شمالي (بجنورد)، هيات امناي دانشگاه علو پزشكي سبزوار، شوراي تحصيلات تكميلي انستيتو پاستور ايران، نماينده وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و رئيس شوراي سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي و هماهنگي ژنتيك پزشكي كشور، و عضويت و نمايندگي هيأت مؤسس انجمن علمي ژنتيك پزشكي ايران، از جمله مسؤوليت‌هاي گذشته ايشان بوده است.