امروزسه شنبه, 01 بهمن 1398 04:19

سرعت در امدادرسانی یکی از مسائل نجات بخش انسان‌ها است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در مراسم افتتاح پایگاه اورژانس هوایی این دانشگاه با بیان ضرورت‌های راه‌اندازی اورژانس هوایی، گفت: سرعت در امدادرسانی یکی از مسائل نجات بخش انسان‌ها است.


به گزارش وب‌دا، دکتر جواد باذلی در این مراسم که با حضور مدیرعامل شرکت هلی‌کوپتری آواسلامت، نماینده مردم شهرستان‌های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی، روسای شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌های خواف، رشتخوار و مه‌ولات، فرماندار و جمعی از مسئولین شهرستان گناباد، اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی و قشرهای مختلف مردم برگزار شد، اظهار کرد: دقایق و ثانیه‌ها برای نجات جان انسان‌ها طلایی هستند و باید از این زمان‌های ارزشمند بهترین بهره را برای نجات جان یک انسان برد.
وی از انتقال سریع بیمار یا مصدوم به بیمارستان‌ها و مراکز امدادی به عنوان مهمترین بخش در امدادرسانی یاد کرد و افزود: انتقال سریع بیمار یا مصدوم به مراکز امدادی در نجات جان او بسیار مهم و موثر است.
دکتر باذلی ادامه داد: قطعا در شرایط کنونی، اورژانس هوایی یکی از وسایل موثر در نجات جان بیماران است چراکه سرعت رسیدن از صحنه حادثه به بیمارستان را به شدت کاهش می‌دهد و این کاهش در حفظ حیات مصدومان، بسیار اثرگذار است.
آمادگی اورژانس هوایی گناباد برای ارائه خدمت به مردم منطقه تا شعاع 150 کیلومتر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه اورژانس هوایی گناباد قادر است تا شعاع 150 کیلومتر به بیماران و مصدومان نیازمند به امداد هوایی، خدمت‌رسانی کند، گفت: شهرستان گناباد از طرفی با توجه به موقعیت جغرافیایی و پراکندگی زیاد، در معرض مخاطرات طبیعی زیادی همچون سیل و زلزله و از سوی دیگر به عنوان مدخل ورودی به استان خراسان رضوی و تردد بالا در مسیر محورهای مواصلاتی، شاهد حوادث ترافیکی پرتلفاتی است که همه این‌ موارد، وجود اورژانس هوایی را در این منطقه ضروری می‌سازد.
دکتر باذلی با اشاره به افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی در افراد جامعه به دلیل تغییر سبک زندگی، خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر شاهد افزایش سکته‌های قلبی و مغزی هستیم و سرعت شروع درمان اینگونه بیماران، در کاهش میزان مرگ و میر آنها نقش موثری دارد.
وی، امداد هوایی را یکی از بسترهای مناسب برای انتقال بیماران قلبی و عروقی دانست و تصریح کرد: با راه‌اندازی کدهای مربوطه در بیمارستان علامه بهلول گنابادی و بهره‌گیری از امداد هوایی در موارد ضروری، تلاش خواهیم کرد تا میزان بقای بیماران دچار سکته‌های قلبی و مغزی را افزایش دهیم.
تحقق رویای راه‌اندازی اورژانس هوایی در گناباد با استقرار اولین بالگرد پیشرفته و اختصاصی اورژانس
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد، افتتاح اورژانس هوایی را تحقق رویای مردم منطقه بیان و ابراز کرد: گرچه در گذشته راه‌اندازی و استقرار اورژانس هوایی یکی از رویاهای مردم منطقه بود، اما خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده و حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نه تنها این خواسته امروز محقق شده است بلکه اولین بالگرد از سری بالگردهای پیشرفته و مجهزی که بالگرد مخصوص امداد است و در کشورهای پیشرفته دنیا استفاده می‌شود، در این شهرستان استقرار یافت که جای خوشحالی دارد.
دکتر باذلی با اشاره به اینکه فرآیند راه‌اندازی اورژانس هوایی، سه سال گذشته و از زمان مسئولیت من در اورژانس گناباد آغاز شد، افزود: با هماهنگی و پیگیری‌های متعدد مسئولان مختلف دانشگاه و شهرستان، گناباد به عنوان یکی از 44 نقطه مصوب کشور برای استقرار اورژانس هوایی قرار گرفت؛ این پیگیری‌ها از سال گذشته شدت بیشتری گرفت و پس از دیدارهای متعددی که با مقام عالی وزارت، رئیس سازمان اورژانس و رئیس اداره اورژانس هوایی اورژانس کشور صورت گرفت، اورژانس هوایی گناباد با استقرار یکی از شش  فروند بالگرد پیشرفته‌ای که به رغم وجود تحریم‌های فراوان، خریداری و وارد کشور شد، راه‌اندازی گردید.
دکتر باذلی ضمن قدردانی از حمایت‌های دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور، دکتر سرور رئیس اداره اورژانس هوایی سازمان اورژانس کشور و مهندس ولدخانی مدیرعامل شرکت هلی‌کوپتری آواسلامت، از همکاری و همراهی نماینده مردم شهرستان‌های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و همه کسانی که برای استقرار اورژانس هوایی تلاش کردند، سپاسگزاری کرد.
همچنین دکتر باذلی با اشاره به فراهم کردن بسترهای مناسب برای پد فرود و استقرار بالگرد اروژانس هوایی، از مهندس یعقوبی مدیر دفتر فنی و کارشناسان این مجموعه تشکر کرد.