امروزدوشنبه, 07 بهمن 1398 05:48

بیماران را با اهدای خون خود در ماه مبارک رمضان نجات دهید

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: با توجه به گرمای هوا و طولانی بودن ساعات روزه داری مردم، میزان مراجعات به پایگاه های انتقال خون کاهش یافته است.
به گزارش وب دا؛ دکتر حاجی بیگی به روزه داران توصیه کرد: برای اهدای خون در ساعات پس از افطار به پایگاه های انتقال خون مراجعه کنند.
وی افزود: با توجه به این که در کشور، تنها 10 درصد مردم دارای گروه خونی منفی هستند، همیشه نسبت میزان ذخایر خون منفی کمتر از گروه های مثبت است و 3 تا 4 درصد جمعیت کشور گروه خونی O منفی دارند و کمتر از 1 درصد گروه خونی AB منفی وجود دارد.
دکتر حاجی بیگی در ادامه گفت: به همین دلیل در روزهایی که با کمبود اهدا مواجه می شویم، اولین کاهش ذخایر، در میان گروه های منفی دیده می شود.
وی با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم شریف و نوع دوست ایران از همه کسانی که گروه های خونی منفی دارند دعوت کرد به پایگاه های انتقال خون مراجعه کنند.
بنابر اعلام سازمان انتقال خون کشور، استان هایی که با بیشترین کمبود خون مواجه می شوند استان هایی هستند که بیشترین درصد بیماران خاص را دارند و شامل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، مازندران، گیلان، خوزستان و تهران است که نیاز به خون و فرآورده ها در این استان ها بیشتر است.
سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به این موضوع که 25 درصد خون کشور به مصرف بیماران تالاسمی می رسد، گفت: با توجه به اینکه مدت زمان نگهداری پلاکت در مراکز انتقال خون فقط 3 روز است و پلاکت روزانه مصرف می شود و باید طی 6 ساعت اولیه پس از اهدای خون، از خون های اهدایی جدا شود، زمان طلایی دارد و باید اهدای خون برای تهیه پلاکت به روز باشد.
دکتر حاجی بیگی تأکید کرد: حجم خون از دست رفته در اهدای خون در همان 2 تا 3 ساعت اولیه با نوشیدن مایعات بیشتر جبران می شود و بلافاصله به سیستم گردش خون برمی گردد. سلول های خونی نیز طی 2 تا 3 هفته پس از اهدا، با تحریک مغز استخوان، تولید شده و به گردش خون وارد می شوند.
گفتنی است: در تهران تنها روزانه 3000 واحد خون و فرآورده از انتقال خون استان تهران درخواست می شود و سازمان انتقال خون باید جوابگوی 170 بیمارستان و مرکز درمانی در شهر تهران باشد.