امروزدوشنبه, 30 دی 1398 15:22

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد

با رأی اعتماد 260 نماینده مجلس شورای اسلامی دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد.

 
به گزارش وب­دا؛ دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در روزی که 284 نماینده مجلس از 288 نماینده کل کشور در رأی گیری صحن علنی حضور داشتند، با رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت یازدهم انتخاب شد.
بنا بر این گزارش دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی موفق شد با کسب 260 رأی از مجموع 284 رأی ماخوذه رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی را برای تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کسب کند. 18 نماینده نیز رأی مخالف و 6 نماینده رأی ممتنع دادند.
دکتر هاشمی 54 ساله و متخصص چشم و فوق تخصص قرنیه است که با رأی اعتماد مجلس نهم به عنوان دوازدهمین وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعد از انقلاب و دومین چشم پزشکی که به این مقام می رسد، انتخاب شد.
گفتنی است مجلس شورای اسلامی پس از چهار روز بحث و بررسی وزرای کابینه دولت یازدهم، با 260 رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رأی اعتماد داد. به گفته دکتر لاریجانی، رییس مجلس 119 نماینده مجلس در این چهار روز به عنوان موافق یا مخالف وزرا سخنرانی کردند.
فعالیت در مبارزات پیش از انقلاب و یکبار مجروحیت در آن مقطع، حضور 33 ماهه در جبهه های جنگ و دوبار مجروحیت در این مقطع، پایه گذاری جهاد سازندگی خراسان و عضویت در شورای مرکزی جهاد سازندگی، ارائه ده ها مقاله علمی ISI، کسب رتبه نخست بورد تخصصی چشم پزشکی و پژوهشگر برتر، مشاور وزیر و چهار سال دبیری شواری آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت بخشی از سوابق اجرایی و علمی دکتر هاشمی است.

بر اساس این گزارش، سابقه رأی اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از انقلاب به این شرح است: هادی منافی وزیر بهداشت دولت های اول، دوم و سوم با 169، 133 و 124 رأی اعتماد، علیرضا مرندی وزیر بهداشت دولت های چهارم و ششم با 174 و 246 رأی، ایرج فاضل وزیر بهداشت دولت پنجم با 165 رأی، محمد فرهادی وزیر بهداشت دولت هفتم با 216 رأی، مسعود پزشکیان وزیر بهداشت دولت هشتم با 168 رأی، کامران لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم با 169 رأی و مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت دولت دهم با 175 رأی.