امروزجمعه, 09 اسفند 1398 11:19

دانشگاه علوم پزشکی گناباد، یکی از استانداردترین کتابخانه های دانشگاه‌های کشور را دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در آئین تجلیل از فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: خوشبختانه امروز دانشگاه علوم پزشکی گناباد، از لحاظ فضای فیزیکی، تعداد عناوین کتب، دسترسی به پایگاه داده‌ها(دیتابیس‌های الکترونیک) و ... یکی از استانداردترین کتابخانه های دانشگاه های کشور را دارد.

به گزارش وب‌دا، دکتر جواد باذلی در این مراسم که با حضور جمعی از اعضای هیئت رئیسه دانشگاه، معاون فرماندار، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی گناباد و جمعی از اساتید، دانشجویان و کارکنان حوزه پردیس دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: امروزه تولید دانش، شتاب و سرعت بالایی گرفته است و تبادل اطلاعات نیز از شیوه های نوین و جدیدی بهره مند شده است، اما در این میان کتاب همچنان جایگاه خاص خود را در ثبت  دانش و انتقال آن به نسل های آینده را دارد.
وی با اشاره به اهمیت آموزش دانشجویان در حوزه های مختلف علوم پزشکی گفت: به این منظور دانشگاه ها باید توجه ویژه ای به کتاب، کتابخوانی و توسعه کتابخانه داشته باشند که خوشبختانه این مهم از ابتدا در دانشگاه وجود داشته است و هم اکنون نیز اهتمام و توجه بسیار خوبی توسط معاون تحقیقات و فناوری و مدیر کتابخانه دانشگاه به این مسئله وجود دارد که از تلاش ایشان و همکاران این حوزه قدردانی می نمایم.
رئیس دانشگاه با اشاره به خرید بیش از یک میلیارد و یکصد میلیون ریال خرید کتاب در سال گذشته گفت: تلاش ما بر این است که کتابخانه از کتاب های به روز برخوردار باشد تا بتواند دانش روز را در اختیار دانشجویان قرار دهد و به همین منظور در سال جدید نیز با وجود همه محدودیت های مالی تلاش خواهیم کرد تا کتب مورد نیاز کتابخانه دانشگاه بر اساس نیازسنجی که به صورت مستمر از اساتید و دانشجویان گروه‌های مختلف انجام می‌شود در سال جاری نیز از نمایشگاه کتاب تهران تهیه شود.
دکتر باذلی پایین بودن سرانه مطالعه در کشور را یکی از آسیب‌های مهم کشور دانست و اظهار داشت: با وجود گسترش فضای فیزیکی، امکانات و تجهیزات کتابخانه‌ها در کشور، اما متاسفانه سرانه مطالعه و فرهنگ کتاب‌خوانی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و بر اساس آمار، تنها 58 درصد مردم جامعه مطالعه غیر درسی دارند که این میزان هم به طور متوسط حدود 7 ساعت و 40 دقیقه در ماه است.
وی با بیان اینکه تغییر فرهنگ، زمان‌بر و نیازمند مشارکت همه سازمان‌ها، نهادها و اقشار مختلف جامعه است، افزود: همه ارکان جامعه از خانواده تا مدارس، دانشگاه‌ها و سایر نهادها و مراکز فرهنگی و آموزشی باید نسبت به این مسأله حساس باشند و برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه برنامه‌ریزی و تلاش نمایند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد با گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی و قدردانی از زحمات مدیر و پرسنل کتابخانه دانشگاه اظهار کرد: برگزاری مراسم گرامیداشت هفته کتاب، فرصت مناسبی برای پاسداشت تلاش‌های فعالان حوزه علم و دانش است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه هم در این مراسم با قدردانی از حمایت‌های دکتر باذلی ریاست دانشگاه از کتابخانه، گفت: یکی از واحدهای استاندارد ما، کتابخانه است که جا دارد از دغدغه و تلاش آقای ازقندی مدیر اطلاع‌رسانی و منابع علمی و مجموعه همکاران پرتلاششان در کتابخانه تشکر کنم.
خانم دکتر خسروان با تبریک میلاد پیامبر اعظم(ص) و هفته وحدت، گفت: خاتم‌الانبیاء حضرت محمد(ص) رسالت خود را با علم شروع و حجت را بر ما تمام کردند.
مدیر اطلاع‌رسانی و منابع علمی دانشگاه هم در این مراسم با تشکر از حمایت‌های دکتر باذلی از کتابخانه، گفت: خوشبختانه از نظر فضای فیزیکی و منابع، امکانات و ... به یک الگوی موفق در دانشگاه‌های کشور تبدیل شده‌ایم.
مجتبی ازقندی افزود: کتابخانه دانشگاه فعالیت خود را از سال 1365 در یک اتاق با 300 جلد کتاب اهدایی آغاز کرد و امروز در فضایی با مساحت 4500 مترمربع در 4 طبقه و 31 بخش به اساتید، دانشجویان و همکاران ارائه خدمت می‌نماییم.
یادآور می‌شود؛ در پایان این مراسم با اهدای لوح سپاس، از دکتر محمودرضا متقی به عنوان مولف برگزیده در بخش اعضای هیئت علمی، مرضیه فیضی ربانی به عنوان کتابدار نمونه و امیررضا نصیرزاده به عنوان مولف برگزیده در بخش دانشجویی تجلیل شد. همچنین از دکتر مرتضی رستمیان، زهره بینایی شهری، محمد بابایی و فهمیه محرابی به عنوان کاربران فعال کتابخانه در بخش اعضای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان تقدیر شد. اهدا لوح سپاس و تجلیل از کتابداران پردیس و بیمارستان علامه بهلول گنابادی پایان بخش این مراسم بود.ketabkhane-2