امروزیکشنبه, 28 دی 1399 06:46

ارائه آخرین وضعیت کرونا در منطقه تحت پوشش دانشگاه در جلسه شورای اداری شهرستان گناباد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در جلسه شورای اداری شهرستان که در سالن همایش‌های کوثر دانشگاه برگزار شد با اشاره به افزایش آمار تست مثبت کرونا در موارد سرپایی و بستری گفت: به طور متوسط روزی ۲۵ تا ۳۰ تست مثبت در شهرستان گناباد ثبت می شود و آمار بیماران بستری کووید 19 نیز رو به افزایش است و متاسفانه با این روند کم کم صدای پای موج سوم کرونا در شهرستان شنیده می شود.shora-edari

دکتر باذلی افزود: این موج نتیجه رفتارهای ما در یک ماه گذشته بخاطر کاهش میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک، بازگشایی مدارس و برگزاری برخی جلسات و تجمعاتی است که موارد بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در آن کمتر رعایت شد.
وی اظهار داشت: این آمار زنگ خطری برای همه ماست و باید علاوه بر الزام بیشتر همه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه، آمادگی لازم را برای مواجه با افزایش بیماران احتمالی داشته باشیم.
دکتر باذلی با بیان اینکه تا کنون ۳۰۵۹ مورد با علائم حاد تنفسی در بیمارستان پذیرش شده اند که 1832 مورد آن بستری و۱۲۲۷ نفر بیماری سرپایی بودند، گفت: از ۴۸۵۵ تست کرونای انجام شده در شهرستان‌های گناباد و بجستان تعداد ۲۲۷۳ مورد تست مثبت بوده است که 729 مورد آن مربوط به بیماران بستری و ۱۵۴۴ مورد مربوط به بیماران سرپایی بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد متوسط میزان مرگ کرونا در کشور را 7 درصد مبتلایان عنوان کرد و افزود: متأسفانه تاکنون ۸۵ مورد فوت با تست مثبت کرونا و 28 مورد فوت با علائم بالینی ثبت شده که این آمار با وجود جمعیت بالای افراد مسن در گناباد و بجستان که ویروس کرونا بیشترین تاثیر را بر روی آنان دارد، 3 درصد فوت مبتلایان را شامل می شود که از میانگین کشور بسیار پایین تر است و این آمار نشان دهنده مراقبت های خوبی است که توسط همکاران ما در حوزه سلامت انجام می‌شود.
دکتر باذلی گفت: در میان آمار مبتلایان به کرونا 143 نفر از پرسنل دانشگاه، 59 دانشجو، ۳۸ معلم و ۱۹ دانش آموز وجود دارد که آمار ابتلای دانش آموزان و معلمان بعد از بازگشایی مدارس افزایش یافته است.
وی در خصوص اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گناباد در ایام کرونا، به جمله سردار شهید سلیمانی که گفته بود " میزان فرصتی که در بحران ها وجود دارد در خود فرصت ها نیست " اشاره کرد و گفت: ما این موضوع را در دانشگاه به عینه دیدیم و از این بحران بهترین استفاده را در جهت افزایش توان پاسخگویی و ارائه خدمت در حوزه های مختلف کردیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد آماده سازی 170 تخت برای شرایط بحران و افزایش تخت های ICU را از جمله این اقدامات برشمرد و گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا 9 تخت ICU در بیمارستان وجود داشت ولی امروز با استفاده از ظرفیت خیرین و منابع دانشگاه، تعداد تخت‌ها به ۱۴ عدد رسید و تا پایان آذرماه با راه‌اندازی بخش جدید مراقبت‌های ویژه که با اعتبار 70 میلیارد ریال و مشارکت 40 درصدی خیرین در حال احداث است، تعداد تخت‌های این بخش به ۲۳ تخت افزایش خواهد یافت، ضمن آنکه تجهیزات مورد نیاز آن به ارزش 50 میلیارد ریال نیز تهیه و و قرارداد تامین یکدستگاه اکسیژن ساز جدید به ارزش 27 میلیارد ریال نیز منعقد شده است.
دکتر باذلی کسب مجوز راه اندازی بیمارستان دوم گناباد را از دیگر فرصت ها برای ارتقاء سطح سلامت دانست و گفت:
مجوز این بیمارستان با ظرفیت 50 تخت مصوب شده است و سعی می‌کنیم این بیمارستان در کوتاهترین زمان به بهره برداری برسد تا با انتقال بخش مراقبت از بیماران کوئید19 به بیمارستان دوم، نگرانی مردم برای مراجعه به بیمارستان علامه بهلول کمتر شود.
وی تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز در مقابله با کرونا تا پایان سال را از دیگر اقدامات انجام شده بر شمرد و گفت: یک دستگاه سی تی اسکن جدید به ارزش 10 میلیارد تومان نیز نهیه شده است که تا حدود سه هفته دیگر تحویل بیمارستان خواهد شد، ضمن آنکه برنامه ریزی لازم برای راه اندازی کلینیک تنفسی ویژه و مراکز ۱۶ ساعته برای انجام خدمات مربوط به کوئید 19 نیز انجام شده است.
وی در پایان با قدردانی از فرماندار و تمام مردم و مسئولینی که در مدت 8 ماه گذشته یاری‌گر دانشگاه در مقابله با ویروس کرونا بوده اند، بر لزوم توجه جدی‌تر به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تاکید کرد.