امروزیکشنبه, 26 ارديبهشت 1400 19:04

شکسته شدن سیکل بیماری کرونا نیازمند همراهی مردم است

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از بیمارستان علامه بهلول گنابادی گفت: سیکل بیماری کرونا، نه با بیمارستان، بلکه با همراهی و کمک مردم شکسته می‌شود.


به گزارش وب‌دا، دکتر قاسم جان بابایی افزود: اگر در هر شهر، چند بیمارستان دیگر هم زده شود، صرفا با افزایش بیمارستان نمی‌توانیم سیکل بیماری را بشکنیم چراکه زنجیره انتقال این بیماری، تنها با همراهی مردم قطع می‌شود.
وی تصریح کرد: اگر مردم مراعات کنند، رفت و آمدهای خانوادگی را به حداقل برسانند، مهمانی‌ها و مجالس را متوقف کنند، بعد از حدود ۲ هفته، روند بیماری کاهش پیدا خواهد کرد و سیکل بیماری شکسته خواهد شد.
وی تصریح کرد: ما نمی‌توانیم در مدت کوتاهی ظرفیت‌هایمان را چند برابر بکنیم، اما می‌توانیم از ظرفیت‌هایمان، حداکثر استفاده را داشته باشیم.
دکتر جان بابایی با بیان اینکه بیماری کرونا، بیماری قابل پیشگیری است، تاکید کرد: مبتلایان کرونا حداقل برای ۱۰ تا ۱۴ روز نیازمند مراقبت و حمایت‌های دارویی، اکسیژن‌رسانی و مراقبت‌های پرستاری هستند.
معاون درمان وزارت بهداشت، با بیان اینکه هم اکنون از حداکثر ظرفیت بیمارستان‌ علامه بهلول برای درمان بیماران کووید19 استفاده می‌شود، گفت: کادر درمان بیمارستان علامه بهلول گنابادی چندین ماه هست که با تمام وجود تلاش می‌کنند و آرامش و آسایش ندارند.
دکتر جان بابایی با تأکید بر اینکه استفاده از حداکثر ظرفیت بیمارستان برای مدت کوتاهی امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: در صورت استفاده همه ظرفیت‌ها برای بیماران کرونایی، بیماران غیرکرونایی ما آسیب خواهند دید، لذا در واقع علاج ما در بیمارستان نیست، در بیرون از بیمارستان هست و ما باید جلوی تولید بیماری را بگیریم که این امر توسط مردم امکان پذیر است.
تولید کرونا در تجمعات و گردهمایی‌های خانوادگی
معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه شیوع کرونا در سطح شهر و در تجمع‌ها و گردهمایی‌های خانوادگی اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: هم اکنون که زمان برداشت برخی محصولات کشاورزی نظیر زعفران در کشور به ویژه در استان خراسان رضوی هستیم، از تولید کنندگان و بهره‌برداران درخواست داریم که نسبت به بروز علائم بیماری در کارگران این بخش حساس باشند و اگر فردی دارای علایم بیماری کووید 19 بود، فورا او را به مراکز درمانی انتقال دهند تا از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری شود.
دکتر جان بابایی تأکید کرد: در اکثر بخش‌های بیمارستان افرادی مسن یا دارای بیماری‌های دیابت یا فشار خون وجود دارند و این افراد بی‌گناه و از طریق افراد دیگری آلوده شده‌اند؛ به خصوص که الان در فصل پاییز، ممکن است علائم سرماخوردگی و آنفولانزا نیز وجود داشته باشد.
معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: هر چند در کشور ما هنوز اثری از آنفولانزا دیده نشده است، اما خیلی از افراد نسبت به این علائم بی‌تفاوت هستند و در این مدت چندین نفر دیگر از اطرافیانشان را هم آلوده می‌کنند.
نسبت به دنیا، تخت‌های بیمارستانی کمتری داریم
دکتر جان بابایی گفت: در واقعیت زیرساخت‌های بیمارستانی و درمانی در کشور متناسب با نیازها نیست و ما نسبت به دنیا، تخت‌های بیمارستانی کمتری داریم و شیوع ویروس همه گیر کرونا فرصتی برای بازنگری در این بخش فراهم کرد تا زیرساخت‌های موجود افزایش یابد.
معاون درمان وزیر بهداشت افزود: تلاش می‌کنیم تا اکسیژن‌ساز و تخت‌های ویژه و ICU بیمارستان گناباد را افزایش ‌دهیم تا اگر خدای نکرده تعداد بیشتری به نسبت ظرفیت بیمارستان، بیمار شدند، به خاطر کمبود امکانات دچار آسیب نشوند.
دکتر جان بابایی، تب، سردرد، سرفه، تنگی نفس و بی‌حالی را از علائم شروع بیماری کرونا عنوان و خاطرنشان کرد: فرد با داشتن هر کدام از این علائم، به داشتن کرونا مشکوک است و باید به مراکز بهداشت مراجعه کند و تست رایگان و مراقبت‌های لازم انجام گیرد تا بیماری تشخیص داده شود.
وی تصریح کرد: یکی از معضلات موجود در کشور این است که بیماران دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، در صورتی که اگر در شروع بیماری مراجعه کنند، بیماری زودتر درمان می‌شود و مرگ و میر افراد نیز کاهش می‌یابد.