امروزجمعه, 04 بهمن 1398 19:44

تکمیل پروژه های فعلی نظام سلامت 20 سال طول می کشد

معاون توسعه مدیریت و منابع گفت: با بودجه ای که به پروژه های عمرانی بهداشت و درمان اختصاص می یابد، 20 تا 30 سال زمان می برد که همین پروژه های فعلی به اتمام برسند.
به گزارش وب­دا؛ معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اعلام این خبر در برنامه «نبض» شبکۀ خبر و با اشاره به بودجه 8 هزار میلیارد تومانی بخش بهداشت و درمان و 1800 میلیارد تومانی دارو، افزود: کسری بودجه ای که در نظام سلامت به وجود می آید، دودش فقط به چشم مردم می رود.
معاون وزیر بهداشت از آماده افتتاح بودن 4 هزار تخت بیمارستانی در کشور خبر داد و گفت: برای این تختها نیز نیروی انسانی نیاز است که نداریم. در حالی که کل بودجه عمرانی وزارت بهداشت 890 میلیارد تومان است و تنها 30 تا 35 درصد آن تخصیص می یابد.
وی ادامه داد: حجم اعتبارات پروژه های عمرانی در دست اجرا در بخش بهداشت و درمان کشور 6900 میلیارد تومان است که 43 هزار و 700 تخت در دست ساخت دارد در حالی که کل تختهای بیمارستانی کشور 82 هزار تخت است.
وی در همین زمینه اضافه کرد: با بودجه ای که به پروژه های عمرانی بهداشت و درمان اختصاص می یابد، 20 تا 30 سال زمان می برد که همین پروژه های فعلی به اتمام برسند.
دکتر حریرچی با طرح این موضوع که مردم در این بین تقصیری ندارند، تاکید کرد: اما نباید واقعیتها را از مردم کتمان کرد. آنها باید بدانند که وضعیت بودجه و اعتبارات در کشور چگونه است.
معاون وزیر بهداشت با بیان این مطلب که وزارت بهداشت دولت یازدهم استراتژی و برنامه دارد، اظهارداشت: آنطور که شنیده ایم در بودجه 93 ، بخش بهداشت و درمان را یک مقدار متفاوت دیده اند.
وی با انتقاد از روش اجرای نظام سلامت کشور که الگویی از مدل آمریکایی است، تاکید کرد: امروز مسجل شده که این الگو شکست خورده است و ما هنوز آن را بد اجرا می کنیم.
دکتر حریرچی به مشکلات مقطع فعلی حوزه سلامت کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه تکلیف مدیریت و تولیت نظام بهداشتی و درمانی مشخص نیست در حالی که قانون بیمه همگانی در 73 تصویب شده است اما هنوز هیچکس سر جای خودش نیست و مدلی برای این نظام سلامت مشخص نکرده ایم.
وی با عنوان این مطلب که نظام سلامت کشورمان مدل بازار آزاد و بدون کنترل است، افزود: این همان مدلی است که به بهترین شکل در آمریکا اجرا شده اما حالا به مشکل خورده است. در واقع، دعوای جمهوری خواهان و دمکراتها در آمریکا بر سر بودجه بهداشتی این کشور است.
دکتر حریرچی با تاکید بر اینکه حالا مسجل شده این الگوی بهداشتی و درمانی در آمریکا شکست خورده است، گفت: متاسفانه ما داریم همین نظام سلامت را خیلی بد اجرا می کنیم.
معاون توسعه مدیریت اضافه کرد: هرچند این نوع نظام بهداشتی و درمانی در آمریکا بالاترین سرانه را دارد، اما در بین 8 کشور صنعتی دنیا، بدترین نتایج را به دست آورده است.
وی با تاکید بر اینکه این الگوی نظام سلامت در ایران باید اصلاح شود، گفت: برای اصلاح این نظام سلامت باید به قانون پایبند باشیم.
دکتر حریرچی با اشاره به سهم پرداختی هزینه های درمانی از جیب مردم به مرز 70 درصد رسیده است، افزود: اگر این مدل نظام سلامت اصلاح نشود، به هدف 30 درصد سهم مردم که در برنامه پنجم آمده است، نمی رسیم.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به بند الف ماده 38 قانون برنامه پنجم که تاکید دارد بیمه همگانی می بایست در سال اول اجرای این برنامه محقق شود، گفت: بر اساس قانون بیمه همگانی، همه مردم می بایست تحت پوشش بیمه قرار بگیرند اما در حال حاضر نزدیک به 13 میلیون نفر در کشور تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند.
وی با عنوان این مطلب که نظام سلامت ما گرفتار بیماری هلندی شده است، ادامه داد: بیماری هلندی، یعنی اینکه وقت بودجه و پول داریم، هزینه می کنیم اما وقتی پولی نداریم، دچار مشکل می شویم. همین قضیه برای ما اتفاق افتاد و در سالهای 85 تا 90 که بودجه کشور 4 برابر شد، این مشکلات بروز نکرد اما حالا گرفتار کسری بودجه هستیم.
معاون وزیر بهداشت با اعلام اینکه در 8 سال اخیر نیروهای وزارت بهداشت از 230 هزار نفر به 411 هزار نفر رسیده است، گفت: حجم نیروی انسانی وزارت بهداشت به 1.5 تا 2 برابر رسیده اما معاونت نظارت و برنامه ریزی ریاست جمهوری فقط 270 هزار نفر این نیرو را قبول دارد.