امروزسه شنبه, 19 اسفند 1399 07:01

سيستم پرستاري قبل از مدرك محوري بايد اخلاق محور و مهارت محور باشد

وزير بهداشت در همایش بزرگداشت روز پرستار گفت: سيستم پرستاري بايد قبل از مدرك محوري، اخلاق محور و مهارت محور باشد.

به گزارش خبرنگار وب‌دا؛ دکتر سیدحسن هاشمی ضمن بيان اين مطلب گفت: پرستاران اعضاي كليدي نظام سلامت هستند و شغل پرستاري با وجود سختي كار زياد، آن طور كه بايد تكريم نشده است.
وی افزود: وقتي كسي که قدر و منزلت کار صادقانه و مسئولانه اش را دریافت نمی کند اما همچنان مؤمنانه انجام وظيفه مي‌كند، بيشتر به نيمه ملكوتي‌اش پايبند است تا به نيمه جسماني‌اش. به همین دلیل شغل پرستاری به قدری ارج می یابد که حضرت زینب (س) به عنوان الگوی این شغل قرار دارد.
دكتر هاشمي با اشاره به تخصصي شدن كارها در رشته پرستاري ادامه داد: با وجود تخصصي شدن رشته پرستاري، پرستاري در مدرك خلاصه نمي‌شود و جزء سخت‌ترين مشاغل و حرفه‌هاي درماني محسوب مي‌شود. چون با اتكا‌ء به مهارت پيش مي‌رود، مهارت هم چيزي نيست كه يك شبه بدست آيد. پرستار بايد در كنار بيمار براي بهبوديش تلاش كند، به درستي از بيمار مراقبت كند، بياموزد و آموخته‌هاي خود را به نحو احسن در كارش انجام دهد.
وزیر بهداشت در بخش ديگري از سخنان خود به اقدامات دولت در 7 ماه گذشته پرداخت و گفت: دولت تلاش کرده است كه در بعد خارجي با برقراری تعامل مناسب با کشورهای جهان ضمن حفظ عزت مندي و منافع ملی با کشورهای همسایه مناسبات سیاسی و اقتصادی داشته باشد.
وي افزود: در بعد داخلي نیز دولت تلاش کرده است که كشور را از ركود اقتصادی خارج كرده و با شكوفايي و رونق بخشیدن در بخش توليد، برای كاهش بيكاري و ایجاد اشتغال قدم بردارد.
وزیر بهداشت یکی دیگر از اقدامات موفقیت آمیز دولت را کاهش 12 درصدی تورم از زمان تحویل دولت جدید (کمتر از 7 ماه) عنوان کرد و گفت مهمترین هدف دولت بهبود وضعیت معیشت مردم است.
دكتر هاشمي در بخش ديگر سخنانش به دشواري كار پرستاران اشاره كرد و گفت: ماهيت شغلي پرستاري يك فرآيند دشوار است، اين ماهيت در مراقبت و نگهداري و بهبود بخشيدن به بيمار شكل مي‌گيرد، نفس آن انساني و ارزشمند است كه از نظر معنوي بسيار والاست بنابراين اين گونه مشاغل را نمي‌توان با دستمزد ارزش‌گذاري كرد. پرستاران بايد تلاش كنند تا سختي كار آنها بر روي مسئوليت اصلي و انساني شان سايه نيندازد.
دكتر هاشمي در ادامه افزود: تأمين و توسعه نظام سلامت كشور به مشاركت و مساعدت زنجيره‌اي از خدمات نيازمند است كه به طور حتم يكي از حلقه‌هاي مهم این زنجير ارزشمند، جامعه پرستاري است.
وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: در شرايط فعلي همه فعالان حوزه سلامت بايد دست به دست هم بدهند تا با كمك يكديگر اين بار سنگين را به سر منزل مقصود برسانيد.