امروزشنبه, 09 اسفند 1399 15:16

حضور ریاست دانشگاه در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور

ریاست دانشگاه در هفتاد و ششمین اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور که برای اولین بار با حضور ریاست محترم جمهور دولت یازدهم برگزار شد، شرکت داشت.
به گزارش وب‌دا، ریاست محترم جمهور در این اجلاس، سلامت را جزو اولویت های مهم دولت و شخص رییس جمهور عنوان کرد و با اشاره به اختصاص بخشی از درآمد هدفمندی یارانه‌ها به سلامت، اظهار داشت: اهتمام، تمرکز و اولویت دولت تدبیر و امید توجه به موضوع سلامت، بهداشت و کاهش سهم مردم در هزینه های درمان است. حجت الاسلام دکتر حسن روحانی بر ضرورت تلاش همه دست اندرکاران و مسوولان در راستای ارتقای سطح خدمات بهداشتی و درمانی به مردم تاکید کرد و با بیان اینکه سرمایه گذاری در بخش بهداشت وظیفه نهادهاست، تصریح کرد: برای اینکه در زمینه بهداشت فعال شویم تنها این وزارتخانه قادر نیست چنین بار سنگینی را بر دوش بگیرد. بخشی از بهداشت بر دوش این وزارتخانه است و بخشی دیگر هم بر عهده نهادها و ارگان‌های دیگر و همه آنهایی است که بر مواد غذایی نظارت می‌کنند. همچنین همه آنهایی که برای استاندارد سازی برای صنایع غذایی و غذا تلاش می‌کنند. وی اولین قدم برای سرمایه‌گذاری را بحث بهداشت دانست و افزود: باید همه تلاش کنیم که در زمینه بهداشت موفق شویم و اگر نتوانستیم، به سمت درمان حرکت کنیم. البته طبیعی است که هر مقدار هم در زمینه بهداشت تلاش کنیم به درمان نیاز داریم. اما هر مقدار سرمایه‌گذاری در بهداشت بیشتر شود، مسلماً سرمایه‌گذاری در درمان کمتر و جامعه ما سالم‌تر و مشکلات این بخش هم به تدریج کم و کمتر خواهد شد. ریاست محترم جمهور، حکیم بودن ، برخورد با مردم و کرامت با آنها را بسیار مهم دانست و افزود: شهامت و شجاعت یکی از ویژگی‌های اخلاق پزشکی است، حکیم یعنی همین. حکیم باید به بیمار بگوید که تو به این کار نیاز نداری و این برای تو مضر است و من برای تو نمی نویسم و البته به تو اطمینان می‌دهم. وی وظیفه امروز ما را تبدیل کردن ایران به مقصد «گردشگری سلامت» عنوان کرد و افزود: تجهیزاتی را به وجود بیاوریم که بیمار خارجی نیاز به ویزا نداشته باشد و به راحتی بیاید و برود و او را درمان کنیم. گردشگری سلامت جزو وظایفی است که امروز بر دوش داریم و باید فعالش کنیم.مقام عالی وزارت هم در این اجلاس با بیان اینکه مصمم به بهبود وضعیت سلامت هستیم، افزود: حرکت جهادی در کنار تدبیر و امید  برای ساماندهی امور سلامت و اخلاص داشتن در عمل بسیار مهم است. 
دکتر سیدحسن هاشمی گفت: روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور به عنوان منصوبین شما در شواری عالی انقلاب فرهنگی آماده فداکاری و پیشبرد اهداف دولت هستند.
وی خدمت به مردم را یک اصل دانست و از روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور خواست مراقب عملکرد خود باشند و مسئولیت خود را به عنوان یک فرصت برای خدمت گذاری به مردم بدانند. دکتر هاشمی خطاب به روسای علوم پزشکی گفت: در انتخاب و انتصاب مدیران و مسئولان لازم است افرادی سالم، صادق و در عین حال توانمند انتخاب شوند. وی از آنان خواست ضمن تعامل خوب و سازنده با نمایندگان مجلس، مسئولان استانی و شهرستانی، به کارکنان و دانشجویان نیز توجه ویژه‌ای نمایند.