امروزپنج شنبه, 10 بهمن 1398 00:35

اطلاع رسانی، در گسترش فرهنگ خودمراقبتی نقش بسیار مهمی دارد

آموزش و اطلاع رسانی، در گسترش فرهنگ خودمراقبتی و  توانمندسازی مردم برای حفظ سلامت خود، نقش بسیار مهم و اساسی دارد.
به گزارش وب دا؛ دکتر زارع نژاد، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن بیان این مطلب افزود: راهبرد خودمراقبتی، یک ضرورت در برنامه های آينده وزارت بهداشت است که با گسترش این فرهنگ در سایه مشارکت مردمی و همکاری های بین بخشی می توان در پیشبرد برنامه های سلامت جامعه وکاهش مرگ و میر در کشور، گام موثری برداشت.
دکتر زارع نژاد خاطر نشان کرد: پیش از این نیز رییس جمهوری با تأکید بر توسعه بهداشت و حرکت به سمت پیشگیری قبل از درمان گفت: "دولت در زمینه بهداشت آماده است تمام تلاش خود را به کار گیرد و همه باید تلاش کنیم که در زمینه بهداشت موفق باشیم و پس از آن به سمت درمان برویم. هر مقدار سرمایه‌گذاری در بهداشت بیشتر شود سرمایه‌گذاری در درمان کمتر خواهد شد".
دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت تاکید کرد: اطلاع رسانی ها باید به گونه ای باشد که مردم از برنامه های اصلاح سبک زندگی استقبال کنند و نگاه قدیمی به سلامت، که آن را تنها در تجويز دارو و بستری شدن در بیمارستان می دانند تغییر پیدا کند و مردم توجیه شوند که طراحی و اجرای برنامه های پیشگیرانه نتایج زودرس ندارد و برای نهادینه کردن این فرهنگ باید تلاش زیادی صورت گیرد.
دکتر زارع نژاد در تعریف مفهوم خودمراقبتی گفت: خودمراقبتی یعنی ما رفتارهایی انجام دهیم که مراقب باشیم بیمار نشویم یا اگر بیمار هستیم سریع تر بهبودی حاصل شود و از بروز عوارض بیماری جلوگیری شود، که این کارتابع چارچوب های علمی و مشخص است. وقتی افراد آموزش دیدند که مراقب خود باشند، بخش عظیمی از بیماری های غیرواگیر قابل پیشگیری و عوامل خطرساز، کنترل می شوند.
وی درپایان یادآور شد: براین اساس نظام های سلامت به این سمت می روند که با رویکردی ارتقایی در سلامت، مردم به دانش و مهارتی دست پیدا کنند که بتوانند سبک زندگی سالمی را تجربه کنند و در اثر هم افزایی بر سایر رفتارهایی که در کنار آن قرار می گیرد، سلامت جامعه را نیز حفظ کرده و ارتقاء دهند.