امروزشنبه, 03 آبان 1399 00:37

حفظ جان از اوجب واجبات است

امام جمعه گناباد در همایش دست اندرکاران سلامت این شهرستان گفت: بهترین و والاترین واجب حفظ جان است.
به گزارش وب‌دا، حجت الاسلام حسن صادقی نسب ضمن گرامیداشت هفته سلامت، از دست اندرکاران نظام سلامت قدردانی کرد و با اشاره به شعار امسال هفته سلامت" یک عمر سلامت با خودمراقبتی" گفت: اوجب واجبات حفظ جان است چراکه تا سلامت نباشیم عبادت، خدمت به خلق و بندگی هم نخواهیم توانست بکنیم و در نتیجه به کمال و تعالی نخواهیم رسید.
وی سلامتی را محور همه ارتقاء های مادی و معنوی دانست و با اشاره به روایتی از امام علی(ع) که فرمودند: "سلامتی بهترین نعمت خداوند است" افزود: باید این نعمت الهی را حفظ و پاسداشت نمود و حفظ این نعمت به تلاش در جهت رعایت مسائل بهداشتی است. وی با تاکید بر اصلاح شیوه زندگی، اظهار داشت: ورزش و پیاده روی، تحرک و کارکردن، پرهیز از کارها و رفتارهای پرخطر، رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، مصرف بیشتر سبزیجات و میوه ها و کاهش مصرف مواد غذایی چرب و شور از عوامل موثر در حفظ جان و پیشگیری از بیماری‌ها است.
حجت الاسلام صادقی نسب با بیان حدیثی از مولای متقیان علی (ع) که " صحت و سلامتی بالاترین و بهترین نعمت است" گفت: سلامتی و امنیت دو نعمت ارزشمند و ناشناخته است که تا انسان آنها را از دست ندهد قدرش را نمی‌داند. وی با تاکید بر لزوم خودمراقبتی در سنین مختلف جامعه اظهار داشت: اگر انسان غذایی را که برایش ضرر دارد استفاده کند مصرف آن حرام است چراکه جان خود را در معرض خطر قرار داده است.
وی از جوانان و نوجوانان خواست تا از همین سنین ابتدایی ضمن افزایش ورزش و تحرک بدنی و کاهش مصرف مواد غذایی چرب و فست فودها، از استعمال دخانیات خودداری کنند تا ضمن محفوظ ماندن از ابتلا به بیماری‌ها، زندگی ای سالم داشته باشند.