امروزچهارشنبه, 02 بهمن 1398 11:06

طرح تحول نظام سلامت ماندگار و ادامه دار است


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همایش اساتید بسیجی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: طرح تحول نظام سلامت در کشور ماندگار است و با همکاری و تعامل خوب دولت و مجلس، بودجه های لازم برای ادامه این طرح در نظر گرفته شده است و نباید نگران کسری اعتبار برای تداوم آن باشیم.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب‌دا) ؛ دکتر سید حسن هاشمی در این همایش که با محور طرح تحول نظام سلامت برگزار شد، با اشاره به ابلاغ سیاستهای کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری گفت: در حال حاضر همه مسولین نظام اعم از دولت و مجلس  به حوزه سلامت توجه ویژ ای دارند و برای اولین با در دولت یازدهم حوزه سلامت به عنوان اولویتهای اول دولت قرار گرفته است.
رضایتمندی بیش از 70 درصد مردم از اجرای طرح تحول سلامت
وزیر بهداشت اجرای طرح تحول نظام سلامت را از مهمترین برنامه‌های وزارت بهداشت در دولت یازدهم عنوان کرد و گفت: طبق نظرسنجی ها، اجرای این طرح باعث رضایتمندی  بیش از 70 درصد مردم شده است و البته برای رسیدن به نتیجه مطلوب و دلخواه  در حوزه سلامت نیاز به زمان بیشتری داریم.
وی با اشاره به اجرای گام سوم طرح تحول نظام سلامت و اجرایی شدن کتاب تعرفه سلامت گفت: در گذشته به دلیل کمبود اعتبارات ، میزان پرداخت حق الزحمه ارایه خدمات درمانی و جراحی به پزشکان در بخش دولتی متناسب با سایر بخشها و نیز متناسب با رشد تورم در جامعه نبود به نحوی که به عنوان مثال برای انجام عمل آپاندیس 29 هزارتومان، سزارین 72 هزار تومان و  عمل لوزه 22 هزار تومان به پزشکان پرداخت می شد.
دکتر هاشمی افزود: همچنین در گذشته به دلیل واقعی نبودن تعرفه ها و متناسب نبودن پرداختها تقاضایی برای شرکت در آزمون‌های بورد  در برخی از رشته‌ها از جمله جراحی قلب کودکان، اطفال و علوم پایه نبود و به همین دلیل ناخواسته نخبگان را به سمت برخی از کلانشهرها و رشته‌های خاص  پزشکی سوق می‌دادیم که وزارت بهداشت با اجرایی کردن کتاب تعرفه سلامت برای به حل این معضل اقدام کرد.

ایجاد عدالت بین رشته ای با اجرای کتاب تعرفه سلامت
وی یادآور شد: با اجرایی شدن کتاب تعرفه سلامت و نیز ارزشگذاری نسبی خدمات سلامت ، عدالت درون رشته‌ای بین رشته‌های پزشکی نیز ایجاد می‌شود  به نحوی که با در نظر گرفتن ضریب خاص برای برخی از رشته های مناطق محروم ، پزشکان برای  انتخاب رشته‌های کم متقاضی در شهرها و مناطق محروم تشویق می شوند و بدین ترتیب ماندگاری پزشکان در مناطق محروم افزایش می یابد.
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و همکاریهای بین‌بخشی با سایر وزارتخانه ها و سازمانها برای ارتقای سلامت پرداخت و گفت: اقداماتی برای بهبود و سالم سازی بوفه های مدارس با همکاری وزارت آموزش و پرورش انجام شده است چرا که معتقدیم اساس پیشگیری از بیماریها و آموزش در ده سال اول زندگی دانش‌آموز است.
وی مدیریت مصرف  سموم دفع آفات نباتی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی را از دیگر اقدامات بین بخشی این وزارتخانه عنوان کرد و گفت:  در بخش صنعت نیز نسبت به آلودگی هوا و آب همکاری‌های لازم صورت گرفته است.

 تولید واکسن  5 گانه در کشور  تا دو سال آینده
وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به این که ایران جزو معدود کشورهای خاورمیانه است که در زمینه پوشش واکسیناسیون موفق عمل کرده است ، گفت: تا دو سال آینده واکسن 5 گانه را در کشور به طور کامل تولید می کنیم.
دکتر هاشمی در تشریح بخش دیگری از طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت به ارائه مکمل‌های دارویی به کودکان و زنان باردار در روستاها اشاره کرد و ادامه داد : تجهیز و ساخت 2 هزار خانه بهداشت و ارایه خدمات بهداشتی به 9 میلیون حاشیه‌نشین شهرها از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشت بوده است .
وی همچنین تکمیل و تجهیز بیمارستان‌ها در حوزه درمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: قبل از اجرای طرح تحول سلامت  بیماران برای تأمین نیازهای درمانی و دارویی خود به خارج از بیمارستان‌ها ارجاع می‌شدند که با اجرای این طرح حدود 90 درصد نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی بیماران در داخل بیمارستان‌ها مرتفع می‌شود.
وزیر بهداشت یکی دیگر اقدامات انجام شده در راستای طرح تحول سلامت را رایگان شدن زایمان طبیعی عنوان کرد و گفت: با تسهیلات در نظر گرفته شده در حال حاضر زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی سراسر کشور به صورت رایگان انجام می‌گیرد و با اجرای این طرح،  آمار سزارین به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

 طرح تحول نظام سلامت ادامه دار و ماندگار است
دکتر هاشمی همچنین در خصوص چگونگی تخصیص بودجه به دانشگاههای علوم پزشکی و بیمارستانها و ضرورت پرهیز از هزینه های القایی به وجود   570 بیمارستان  در کشور اشاره کردو گفت: تدبیری اندیشده ایم که بودجه ها را  مستقیمأ در اختیار بیمارستان‌های تحت پوششمان قرار دهیم و از این طریق بیمارستان‌ها می‌توانند هزینه‌ها را مدیریت کرده و باقیمانده بودجه را خود مدیریت کنند
وزیر بهداشت در ادامه تاکید کرد :‌طرح تحول نظام سلامت ماندگار و ادامه‌دار است و با همکاری و تعامل خوب دولت و مجلس بودجه های لازم برای اسمرار و ادامه این طرح در نظر گرفته شده است و نباید نگران کسری اعتبار برای تداوم آن باشیم.

فراخوان وزارت بهداشت برای نقد اقدامات دولت در حوزه سلامت
وزیر بهداشت در ادامه از ارایه فراخوانی در وزارت بهداشت درخصوص نقد اقدامات دولت در حوزه سلامت خبر داد و گفت: این فراخوان در اردیبهشت ماه سال آینده اجرایی می‌شود. وزیر بهداشت در پایان گفت: برای اجرای هرچه بهتر سیاست‌های کلی سلامت به هماهنگی و همکاری همه نیازمندیم و باید در این راه هوشیارانه گام برداریم