امروزجمعه, 04 بهمن 1398 06:34

تقدیر رئیس جمهور از تلاشهای حوزه سلامت

رئیس جمهور: از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و از وزیر، معاونین و همه کسانی که در این زمینه تلاش می کنند قدردانی می‌کنیم.
به گزارش  وبدا به نقل از مهر، دکتر حسن روحانی طی سخنانی در جلسه هیئت دولت، اظهارداشت: یکی از مشکلاتی که مردم از قبل از انقلاب داشتند مسئله سلامت و درمان و کمبود تخت بیمارستانی، پزشک و متخصص بود.
وی افزود: یادتان هست قبل از پیروزی انقلاب هر کس با یک بیماری که مقداری صعب‌العلاج بود مواجه می شد بلافاصله دنبال این بود که زندگی‌اش را بفروشد، پولی فراهم کند به یک کشور خارجی برود تا درمان شود، یعنی متأسفانه چشم‌ها برای نجات از بیماری و شفای بیماری به دروازه‌های خارج به‌خصوص به غربی‌ها دوخته شده بود.
روحانی گفت: بعد از پیروزی انقلاب، قدم های بسیار مهمی در زمینه سلامت و توسعه دانشکده های پزشکی برداشته شد و بیمارستان هایی که بیمارستان های آموزشی بودند برای دانشجویان گسترش پیدا کرد و افزوده شد اما در عین حال مشکلات همچنان آنقدر زیاد بود که اقدامات برای اینکه مردم را از رنج مخارج بیماری‌ها، رنج بیماری که جای خود را دارد، بتواند نجات دهد فاصله زیاد بود.
وی افزود: در دولت یازدهم یکی از تصمیماتی که دولت اتخاذ کرد، سرمایه گذاری در بخش سلامت بود، برخی امروز این دولت را به‌درستی به عنوان دولت سلامت نام‌گذاری می کنند چرا که تلاش زیادی در بخش سلامت انجام داده است.
روحانی ادامه داد: همین دیشب سرزده به بیمارستانی رفتم و تعدادی از بیمارانی را که روی تخت بیمارستان در آخر شب دیدم از آنها تک تک پرسیدم همه راضی هستند و این رضایت بیماران، خدماتی که بیمارستان ارائه می کنند، تلاشی که پزشکان و پرستاران انجام می دهند و همه کسانی که در بیمارستان ها خدمت می کنند بسیار ارزشمند و مهم است و نشان می دهد کار بزرگی را آغاز کرده‌ایم.
رئیس جمهور گفت: البته این پایان راه نیست این آغاز راه ماست در این آغاز راه ما می بینیم که چقدر رضایتمندی مردم زیاد است، مردم قدردانند، قدر شناسند، ما هم سپاسگزاری می کنیم از همه آنهایی که در این زمینه تلاش کردند، بخش برنامه و بودجه که همه تلاش خود را انجام داده است تا این خط و مسیر ادامه پیدا کند، بخش بیمه که تلاش کرده است کارهای بیمه را انجام دهد الآن تقریباً بدهکاری ها به روز است، یعنی نمی گذارند فاصله شود.
وی افزود: سابق بود که بیمه معمولاً 10 ماه، یک سال، گاهی بیش از یک سال عقب بود، الآن این گونه نیست و این کار بسیار بزرگی است که انجام می‌گیرد و مخصوصاً از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و از وزیر، معاونین و همه کسانی که در این زمینه تلاش می کنند (قدردانی می‌کنیم).
رئیس جمهور گفت: چون یک کار دسته جمعی است، همه پزشکان، جراحان، کار بزرگی امروز در این زمینه انجام می گیرد، البته هنوز باید ادامه دهیم هنوز تا نقطه مطلوب فاصله وجود دارد اما این قدمی که برداشته شده است ان‌شاءالله با استواری این راه را ادامه می دهیم.
وی افزود: طبیعی است بسیاری از بیمارستان های ما کهنه است، ساختمان و تجهیزات کهنه است، یکی یکی باید به آن برسیم و حل و فصل کنیم و مشکلات یک روزه حل نمی‌شود.
روحانی گفت: در برخی زمینه‌ها هنوز کمبود وجود دارد، این کمبود باید حل شود، از آن طرف هم باید در بخش سلامت و بهداشت کاری کنیم که مراجعه به بیمارستان را کاهش دهیم، در بخش جاده‌ها کاری کنیم که مراجعه به بیمارستان را کاهش دهیم، ان‌شاء‌الله سلامت مسافران را بالا ببریم، تصادفات کم شود، ما هر مقدار در بهداشت سرمایه گذاری کنیم بیشتر منفعت می کنیم.
وی افزود: اما در عین حال در زمینه درمان نیاز به تلاش داریم، الحمدلله در زمینه خودکفایی در این بخش هم اقدامات خوبی انجام گرفته است، هم در بخش دارو، هم در بخش تجهیزات پزشکی، شرکت‌های دانش بنیان باید در این زمینه سرمایه گذاری خوبی انجام دهند، تلاش زیادی انجام دهند، بیش از بخش‌های دیگر چون مردم به‌راحتی و به عیان می بینند.
رئیس جمهور ادامه داد: همین دیشب با چند تن از پزشکان درباره پروتز و چیزهایی که الآن وارد می شود و چیزهایی که در داخل هست صحبت می کردم، خیلی چیزها هست که الآن از خارج وارد می کنیم و می شود در داخل ساخت، یک بخش هایش قابل تأمین است، باید تلاش کنیم در داخل تأمین کنیم، بخش های صنعتی ما، علمی ما، دانشگاهی ما باید در این زمینه تلاش کنند تا به شکوفایی برسیم.
وی افزود: از همه آنهایی که در این زمینه برای کاهش آلام مردم و برای سلامت مردم تلاش کردند تشکر می کنم ، دولت یازدهم این راه را تا نقطه مطلوب ادامه خواهد داد. این ایام دهه فجر را به همه ملت عزیز و بزرگوار ما و به همه مسلمانانی که به انقلاب اسلامی ایران چشم دوخته بودند و امروز چشم دوخته اند تبریک می گوییم.