امروزدوشنبه, 07 بهمن 1398 07:07

پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز پرستار

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ با اعتقادی که به حرفه پرستاری دارم، پیگیری مسايل پرستاري را با جدیت در دستور كار قرار داده ام.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ( وب دا)؛ دکتر سید حسن هاشمی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن روز پرستار ، گفت: عدالت اقتضاء دارد تبريك و تهنيت به پرستاراني كه الگوي عشق و پرستش‌ خودرا  درعمل، حضرت زينب كبرا(س) قرار داده‌اند، نه در چارچوب بزرگداشتي از اين دست يعني سالي يك‌بار، بلكه به عنوان یک الزام، تلاش آنان در همه روز سال در برنامه توسعه كشور به‌ثمر بنشيند تا روز پرستار و نقش خستگی ناپذیر آنان ، به‌درستي تبيين و ديده شود.
وزیر بهداشت در این پیام با یادآوری این که هیچ مسئول منصفی منکر آن نیست که از نظر استانداردهای پرستاری تعداد پرسنل فداکار پرستار، نصف نیاز کشور هستند، افزود: خود  را موظف مي‌بينيم تا دغدغه‌هاي مبتني بر امنيت شغلي و نظام پرداخت عادلانه از جمله طرح پرداخت مبتني برعملكرد را به‌عنوان روشي براي اجراي تعرفه‌هاي پرستاري به صورت بسته‌هاي خدمتي در بالين ادامه دهیم. علاوه براين نحوه باز توزيع درآمد بيمارستان‌ها را ابلاغ كردم تا با اجراي آزمايشي آن ظرف دو سه ماه، ايرادات و اشكالات شناسايي و برطرف شود.
متن کامل پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز پرستار به شرح زیر است:
 
تلاش توام با عشق برای كاهش آلام بیماران
زیستن در كرانه‌هاي درد و رنج، بيدار خوابي‌ براي روشن نگاه داشتن نور حيات، رفت و آمد مدام در نقطه آغاز و پايان و تولد و مرگ، داستان زندگي روزمره پرستاران است، آن‌گونه كه شكوه عشق و فداكاري پيام آور كربلا آن را به اوج شايسته‌اش رساند. هم آنان كه حتی اگر منشور حقوق بیمار نبود، مونس و همدم ناله‌اي كوتاه و حزن‌آور تا فريادهايي دلخراش بوده و هستند تا جامعه بداند نگهبانان سلامت، در سخت‌ترين شرايط بيمار، اميد به زندگي در نگاه گرم و دستان شفابخش آنان لانه كرده است؛ و آنان به صفت حيات‌بخشي شهره‌اند.  
در چنین روزی گرامی که روز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار نامش گذاشته اند، فرصت را مغتنم می شمارم تا با همکاران پرستارم، چند جمله ای سخن بگویم.
عدالت اقتضاء دارد تبريك و تهنيت به پرستاراني كه الگوي عشق و پرستش‌ خودرا  درعمل، حضرت زينب كبرا(س) قرار داده‌اند، نه در چارچوب بزرگداشتي از اين دست يعني سالي يك‌بار كه به‌جا و ضروري است، بلكه به عنوان یک الزام، زحمت و تلاش آنان باید در همه 365 روز سال در برنامه توسعه كشور به‌ثمر بنشيند تا روز پرستار و نقش خستگی ناپذیر آنان كه امسال مصادف با ورود به يكصدمين سال دانشگاهي شدن پرستاري نيز هست، در عبور از دشواري‌هاي طاقت فرسای طرح هدفمندي یارانه ها، به‌درستي تبيين و ديده شود.
هیچ مسئول منصفی منکر آن نیست که از نظر استانداردهای پرستاری پرسنل فداکار پرستار، نصف نیاز کشور هستند و وظایف نصف دیگر نیز بردوش آنان سنگینی می کند. چه بسا اگر تحريم‌هاي كمرشكن نبود، برنامه ریزی برای رفاه حال قشر پرستار مانند ديگر اقشار مردم، تا این اندازه دشوار نمی شد.
از این رو در جهت رفع تنگناهاي ملی بود كه سياست هاي كلي سلامت از سوي مقام معظم رهبري به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ابلاغ شد و اهداف بلند دولت تدبير و اميد، و برنامه‌هاي آن در تحقق چنين سمت‌وسويي سامان يافت به نحوي كه حوزه سلامت را به اولويت نخست كشور تبديل كرد تا پاسخ‌گوي مطالبات استراتژيك مردم در كاهش هزينه‌هاي درمان باشد و چشم‌انداز آينده كشور را در حوزه سلامت براي رفاه مردم، و رفاه پرسنل به‌ويژه رفاه پرستاران، قابل تحمل و توام با اميد و بهروزي روزافزون سازد.
با این همه شما به عنوان بخش مهمی از جامعه سلامت کشور، دارای وزن و نقش برجسته بوده و هستید که بارها روايت‌ نجات جان بيماران را از زبان پزشكان در باره تلاش پرستاران، و یا از سوي همراهان بيمار شنيده‌ام. از اين رو خود  را موظف مي‌بينيم تا دغدغه‌هاي مبتني بر امنيت شغلي و نظام پرداخت عادلانه از جمله طرح پرداخت مبتني برعملكرد را به‌عنوان روشي براي اجراي تعرفه‌هاي پرستاري به صورت بسته‌هاي خدمتي در بالين ادامه دهیم. علاوه براين نحوه باز توزيع درآمد بيمارستان‌ها را ابلاغ كردم تا با اجراي آزمايشي آن ظرف دو سه ماه، ايرادات و اشكالات شناسايي و برطرف شود.
به‌خوبي آگاهم رسيدگي به سلامت بيماران در حكمراني خوب قابليت تجلي و ظهور دارد. حكمراني‌اي كه حق كاركنان را براساس سطح عملكرد و مشقات آن پرداخت مي‌كند تا تبعيض و شكاف عميق منجر به نارضايتي نشود. براين اساس بود كه در نخستين گام، با اعتقادي كه به حرفه پرستاري دارم، معاونت پرستاري را ابقاء و در 8 محور  تاكيد كردم  مسايل پرستاري با جديت در دستور كار قرار گيرد. حكمراني خوب زمانی می تواند پاسخگوي شهروندان در حوزه سلامت باشد، كه نيروي انساني در انجام وظایفش دارای انگيزه كافي باشد.
 در بازرسي‌هاي رسمي و غيررسمي، روزانه و شبانه، و گاه نیمه های شب از بيمارستان‌ها، همواره استراحت توام با آرامش بيماران را در آيينه چهره مصمم كاركنان و پرستاران پرتلاش آن جست و جو کرده ام. نگاه پرمهر پرستار به بيمار بيانگر تلاش توام با عشق به كاهش آلام آدميان است.
 از منظر روان‌شناسي پرستار از دو حوزه وجودي با بيمار سروكار دارد: ابتدا از بعد تخصصي و كارآمدي كه دستورات پزشكي و علم نگهداري بيمار را به‌كار مي‌گيرد و ديگري روح سرشار از ايماني كه پرستاري از بيمار در آن موج مي‌زند و زینب وار عصاي دست بيمار براي بازگشت به‌زندگي مي‌شود. و اگر بیمار دیر مراجعه نکرده باشد، اغلب با پرستاری خوب است که نیرومندتر از گذشته شده به صحنه زندگی بازمی گردد؛ و این یعنی بازگشت نیرومند از کرانه مرگ به کرانه زندگی.
باچنین بینشی است که دفتر وزارتي و معاونت‌ها همه موظف‌اند باتعاملات سازنده، موثر و به موقع، هر مشكلي را با بررسي كارشناسي در برنامه از سر راه اين قشر بردارند. اگر چه، مي‌دانيم بر دوش گرفتن رسالت خطير تحقق ترويج همه‌جانبه و پايدار توسعه سلامت در جامعه، بدون اشتباه نمي‌تواند باشد. از این رو چشم اميد داريم همكاران پرتلاش‌مان، پرستاران عزیز با نقد علمي برنامه‌ها و عملكردها، ما را همراهی کنند كه در اين راه همواره خود را محتاج مردم و پرسنل خدوم و پرتلاش مي‌دانيم.
اميدوارم براي تبريك و تهنيت روز پرستار، يعني روز شما همكاران گرامي، بازنمايي مسئوليت سخت و دشوار پرستاري را به‌درستي تصوير كرده باشم و كماكان با ياري، همدلي، و همراهي يكديگر راه سختي كه درپيش گرفته‌ايم مصمم و پرتوان بپوييم. مجددا این روز باشکوه یعنی ولادت پیام آور نهضت حسینی حضرت زینب کبرا، و روز پرستار را به همکارانم؛ پرستاران، در اقصی نقاط کشور تبریک و تهنیت عرض می کنم.   
 
دكتر سيد حسن هاشمي/ وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکی