امروزشنبه, 05 بهمن 1398 20:44

امیدواریم اقدامات و قدم های موثرتری برای رفاه کارکنان وزارت بهداشت برداشته شود

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي امروز با مسئولين و كاركنان ستاد مركزي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ديدار كرد و ضمن تشكر و قدرداني از زحمات و تلاش‌هاي آنان در سال گذشته، نوروز را به آنان تبريك گفت.
 به گزارش پايگاه خبري و اطلاع‌رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (وب‌دا)؛ دكتر سيدحسن هاشمي در اين بازديد كه بيش از سه ساعت به طول انجاميد، با حضور در معاونت‌هاي آموزشي، توسعه مديريت و منابع، درمان، تحقيقات و فن‌آوري، فرهنگي و دانشجويي، پرستاري، طب سنتي و ديگر مراكز و ادارات اين وزارتخانه و در فضايي گرم و صميمي از تلاش‌هاي معاونين، مديران، كارشناسان و كاركنان ستاد مركزي وزارت بهداشت قدرداني كرد و سال نو را به آنان تبريك گفت و براي همه آنها آرزوي توفيق و سلامتي كرد.
 دكتر هاشمي در بخشي از اين ديدارها اظهار داشت: از طرف دولت از همگي شما به خاطر زحمات فراواني كه سال گذشته متحمل شدید تشكر مي‌كنم.

پرسنل وزارت بهداشت جزء بخش های مغفول و فراموش شده دولت هستند
وزير بهداشت تصريح كرد: در حوزه توسعه مديريت و منابع بايد براي تثبيت آنچه كه در گذشته شروع كرده ايم قدم‌هاي بسيار بلندتري برداريم و بازنگري‌هاي لازم را در بخش‌هاي تشكيلات، نيروي انساني، منابع، نحوه مديريت دانشگاه‌ها، بيمارستان‌ها و توزيع منابع داشته باشيم.
 دكتر هاشمي اظهار داشت: پرسنل وزارت بهداشت واقعاً مظلوم هستند و جزء بخش‌هاي مغفول و فراموش شده دولت هستند و اميدواريم كه با توجه به تجارب فراوان معاون توسعه مديريت و منابع، شاهد قدم‌هاي بسيار موثرتري در زمينه‌هاي رفاهي براي كاركنان اين وزارتخانه باشيم.
 دكتر هاشمي اظهار اميدواري كرد كه در دولت آقاي روحاني اقدامات موثري در زمينه‌هاي رفاهي براي كاركنان وزارت بهداشت به ويژه ستاد وزارتخانه صورت گيرد.

 

برنامه‌هاي پيشگيري و كنترل استعمال سيگار بايد ادامه يابد
 وزير بهداشت همچنين پس از بازديد از مجموعه معاونت بهداشتي، در نشستي با معاون بهداشت و مديران حوزه بهداشتي بر اهميت اين حوزه تأكيد كرد و وضعيت بيماري‌ها، بهداشت محيط، سلامت مادران و كودكان را مورد تاكيد قرار داد.
دكتر هاشمي با تاكيد بر اين كه حوزه غذا، آب، هوا و بهداشت محيط براي مردم از اهميت زيادي برخوردار است، بر سازماندهي بيشتر اين حوزه‌ها تاكيد كرد.
 وزير بهداشت گفت: برنامه‌هاي پيشگيري و كنترل استعمال سيگار بايد ادامه يابد و در مورد قليان هم بايد توصيه‌هاي لازم را به مردم به خصوص جوانان ارایه دهیم.
دكتر هاشمي با بيان اين كه براي كنترل سيگار بايد حمايت همه دستگاهها را جلب نماییم ، تأكيد كرد: ماليات بر خرده فروشي‌ها را بايد در اين دوره عملياتي كنيم و مطمئناً اين اقدام، كار بزرگي در کنترل مصرف دخانیات بوده و نتيجه بخش خواهد بود.
 وزير بهداشت همچنين بر اهميت امنيت غذا و همچنين دقت آزمايشگاه‌ها تاكيد كرد و گفت: اگر محصول و غذايي را تایید  مي‌كنيم نبايد نسبت به کیفیت آن خدشه ای وارد شود.
 وي تاكيد كرد: ما امين مردم هستيم و بدون اين كه در مردم ترس ايجاد نماييم بايد در حوزه غذا مداخله نماييم و مداخلاتمان جدي باشد.
 دكتر هاشمي همچنين ايجاد شبكه بهداشتی در تهران را مورد اشاره قرار داد و گفت: بايد بهداشت تهران بزرگ را يكپارچه كنيد.

ماموريت دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، پژوهش و آموزش است
،  وزير بهداشت با بيان اينكه ماموريت دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، پژوهش و آموزش است، گفت: دانشگاه‌هاي علوم پزشكي نبايد در كارهاي اجرايي ورود كنند و در تهران هم بايد بار را از دوش دانشگاه‌ها برداريم چرا كه دانشگاه‌ها ماموريت‌هاي مهم‌تري دارند.
 وي با اشاره به اين كه مشکلات کلانشهرها و تهران باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: بايد براي بهداشت کلانشهرتهران برنامه‌ريزي كنيم و اگر وضعيت بهداشت تهران درست شود به كل كشور نيز تسري مي‌يابد.
 وزير بهداشت همچنين با تاكيد بر اهميت نظارت بر بهداشت محيط تصريح كرد: براي اين نظارت‌ها مي‌توان از ظرفيتهاي شوراهاي محلات در روستاها نيز استفاده كرد و اقدامات نظارتي بر بهداشت محيط و پي‌گيري‌ها نبايد فقط به صورت تلفني و از طريق 1490 باشد چرا كه مردم دوست دارند جايي باشد كه به طور مستقيم مراجعه نموده و با مسئولین صحبت كنند.
 دكتر هاشمي همچنين در ديدار با معاونت‌هاي تحقيقات و فن‌آوري، طب سنتي و پرستاري و مديران و كارشناسان اين معاونت‌ها از تلاش‌هاي صورت گرفته در اين حوزه‌ها قدرداني كرد وگفت: اميدوار هستيم بتوانيم در دوران باقيمانده از خدمت به گونه‌اي برنامه‌ريزي نماييم كه بيشترين استفاده و بهره برداری را براي خدمت به مردم داشته باشيم.
 وي با بيان اين كه حوزه تحقيقات وفن‌آوري برنامه‌هاي خوبي دارد، گفت: وظيفه ما كمك و حمايت از اين حوزه است.
 وي همچنين با اشاره به اين كه در حوزه طب سنتي و همينطور پرستاري نيز اقدامات موثر و خوبي صورت گرفته است، گفت: اميدوار هستيم شاهد ارتقاي كيفيت خدمات در اين حوزه‌ها باشيم.
 دكتر هاشمي خاطرنشان كرد: براي ارتقاي كيفيت در حوزه پرستاري بايد توجه بیشتری به بخش های پرستاري، بهياري و كمك بهياري داشته باشیم.

 

راه اندازی اردوهای جهادی دانشجویی را نهادینه کنید
 وزير بهداشت همچنين در جمع مجموعه مدیران معاونت فرهنگي و دانشجويي اظهار داشت: اميدوار هستيم همان طور كه مقام معظم رهبري شعار "دولت و ملت، همدلي و همزباني" را براي امسال نامگذاري كرده‌اند، شاهد همدلي بين همه گروه‌هاي سياسي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي باشيم چرا كه اگر همدلي بين گروه‌ها نباشد محال است كشور به سمت سعادت و خوشبختي حرکت کند.
 دكتر هاشمي با اشاره به موضوع مذاكرات هسته‌اي گفت: در این موضوع بين همه قوا و گروه‌هاي سياسي در كشور همدلي ايجاد شد همچنین براي اولين بار بود كه شاهد شكاف بين مرتجعين منطقه و قدرت‌هاي بين‌المللي و اسرائيل بوديم.
 وي در ادامه خطاب به معاون و مديران حوزه فرهنگي و دانشجويي اظهار داشت: در بين مردم قلب‌هاي پاك و رئوف و خداپسندانه‌اي وجود دارد كه ما از آنها غافل هستيم و نبايد فقط به ظاهر توجه كنيم و بايد دانشجويان را جذب نماييم.
 وزير بهداشت يكي از اقدامات خوب و خودجوش دانشجويان را برگزاري اردو‌هاي جهادي عنوان كرد و خطاب به مسئولين حوزه دانشجويي و فرهنگي گفت: اگر بتوانيد راه‌اندازي ارودهاي جهادي را در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي نهادينه كنيد اقدام ارزشمندي خواهد بود چراكه بسياري از دانشجويان و پزشكان دوست ندارندذیل تابلوي خاصي فعاليت كنند و از حركت‌هاي خودجوش دانشجويي استقبال مي‌كنند.
 وي گفت: از ظرفيت دانشجويان رشته‌هاي دندانپزشكي مي‌توان در حوزه بهداشت و ارتقاي بهداشت استفاده كرد و اين دانشجويان نيز با حضور در اردوهاي جهادي مي‌توانند با ديدن وضعيت روستاها در اقصي نقاط كشور واقع بين‌تر شوند.

 
 برای ساماندهی بخش سلامت باید قدم های بیشتری برداریم
 وزير بهداشت در ادامه با حضور در مجموعه دفاتر حوزه وزارتي و مركز روابط عمومي و اطلاع‌رساني این وزارتخانه نيز اظهار داشت: خوشبختانه وضعيت كشور رو به سامان است و خوشحال هستيم كه خداوند كمك كرد تا دولت بتواند به وعده‌هايي كه داده است جامه عمل بپوشاند.
  وي ابراز اميدواري كرد در حوزه سلامت نيز با تلاش مجموعه همكاران وزارت بهداشت و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و حمايت‌هاي مقام معظم رهبري و رئيس جمهور و نمايندگان دولت، شرايط به گونه‌اي پيش برود كه رضايت نسبي مردم را همراه داشته باشد.
 دكتر هاشمي با بيان اين كه امسال بايد تلاش كنيم كه اشتباهات سال گذشته تكرار نشود گفت: در عين حال براي سامان بخشي به نظام سلامت بايد قدم‌هاي بيشتري برداريم.
 وزير بهداشت گفت: مطمئن هستيم بهاري كه شروع شد نويد بخش است و اميدواريم اين بهار به زمستاني ختم شود كه شاهد پيشرفت‌هاي بيشتر كشور و در عين حال در اختيار گذاشتن خدمات بيشتر به مردم باشيم.
 وي تاكيد كرد: اين كه مردم اميدوار باشند و باور كنند حكومت و دولتشان مي‌تواند مشكلاتشان را حل كند بسيار مهم و موثر است.
 وزير بهداشت در ادامه با اشاره به اين كه سال آینده براي كساني كه در دولت مسئوليت خدمات را برعهده دارند، سال سختي خواهد بود، گفت: درست است كه دولت برای تحقق يكي از وعده‌هاي داده شده گام‌هاي موثري را برداشت ولي براي به ثمر نشستن آن يكي دو سال زمان لازم است.
 وی برگزاری انتخابات مجلس در آینده ای نزدیک را مورد اشاره قرار داد و با بیان این که در دوره انتخابات سطح توقعات افزايش مي‌يابد و جايي كه بیشتر نقد می شود قوه مجريه و حوزه‌هاي خدماتي است، خطاب به مجموعه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی گفت:  بايد در هدف گذاری ها و تبلیغات دقت نماییم و با تلاش و دقت بيشتري در اين حوزه‌ها كاركنيم و كمتر اشتباه كنيم.
 دكتر هاشمي در پايان گفت: اميدواريم وزارت بهداشت در سال 94 با کمترین اشتباه عمل نماید و از تجربه سال 93 حداكثر بهره‌برداري را براي شادي و خدمت به مردم انجام دهد و رضايت خدا را به همراه داشته باشد.