امروزسه شنبه, 17 تیر 1399 18:14

عدم احساس مسئولیت از مشکلات اصلی سیستم اداری است

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گناباد در مراسم گرامیداشت روز گزینش در این دانشگاه گفت: عدم احساس مسئولیت از مشکلات اصلی سیستم اداری است.
به گزارش وب‌دا، حجت‌الاسلام حسن صادقی‌نسب با بیان اینکه متاسفانه یکی از بدترین مشکلات امروز جامعه ما، عدم احساس مسئولیت است، اظهار کرد: بسیاری از مشکلات و انتقادهای مردم از سیستم اداری به دلیل همین عدم احساس مسئولیت در برخی کارکنان است وگرنه آنها دعاگوی کارکنان زحمت‌کشی که احساس مسئولیت و تعهد دارند، هستند.
وی افزود: افرادی که با احساس مسئولیت کار می‌کنند، علاوه بر رضایت‌مندی مردم، نزد خداوند متعال اجر و پاداش دارند، حقوق آنها حلال و کارکردنشان هم نوعی عبادت است.
حجت‌الاسلام صادقی‌نسب با بیان اهمیت حوزه‌های مختلف دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: کسانی که برای آموزش دانشجویان به عنوان امانت والدین و حفظ جان مردم در حوزه درمان انتخاب می‌شوند باید از صلاحیت‌های کامل برخوردار باشند چراکه بر اساس تعالیم دینی کوچکترین تعلل، سستی و بی‌توجهی موجب ضرر و زیان است.
وی به نقش مهم گزینش در دستگاه‌های اجرایی به ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و ابراز کرد: باید بهترین، صالح‌ترین، کارمدترین و خدمت‌گزارترین افرادی که احساس مسئولیت می‌کنند، برای خدمت‌گزاری به مردم گزینش و انتخاب شوند.
وی از مسئولیت در نظام مقدس جمهوری اسلامی به عنوان یک امانت یاد کرد و افزود: مسئولیت‌ها در رده‌های مختلف امانت‌هایی از طرف پروردگار متعال، شهدا، امام راحل(ره) و 75 میلیون جمعیت کشور هستند، از این‌رو باید تلاش شود تا این امانت‌های ارزشمند به هر کسی واگذار نشود و افرادی انتخاب شوند که امانت‌داران صالح و امینی باشند.
حجت‌الاسلام صادقی‌نسب، ایمان، صداقت، درستکاری، وفاداری و امین بودن را از جمله خصوصیات و صفات امانت‌دار از منظر روایات اسلامی عنوان کرد و گفت: باید سعی شود در گزینش افراد با هر مسئولیتی ، استاد، کارمند و ... این خصوصیات مورد توجه قرار گیرد.
وی با اهمیت کار گزینشگران ابراز کرد: باید تلاش کنند تا بدون حب و بغض و گرایش‌های خاصی که ممکن است وجود داشته باشد، شخص صالح و شایسته برای جذب در سیستم اداری و خدمت به مردم انتخاب شود.
وی با بیان اینکه تحقیق درباره افراد برای واگذاری مسئولیت به آنها مصداق جاسوسی نیست، عنوان کرد: برای اینکه مسئولیت به عنوان امانت به افراد سپرده شود باید درباره آنها تحقیق کرد که این کار یعنی بررسی صلاحیت‌ها و شایستگی‌های یک فرد، احراز شایستگی نامیده می‌شود و نباید گزینشگران در این باره دغدغه‌ای داشته باشند.
برای مشاهده تصاویر کلیک کنید

اخبار مرتبط:
مراسم گرامیداشت روز گزینش برگزار شد
دکتر احمدی: گزینش افراد شایسته موجب حفظ آبرو و اقتدار نظام اسلامی است