امروزپنج شنبه, 08 خرداد 1399 09:07

همه ما مدیون استادان و معلمان هستیم/ ضرورت تکریم و احترام معلمان و اساتید

مسؤل دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه همه ما مدیون استادان و معلمان هستیم، بر ضرورت تکریم و احترام معلمان تاکید کرد.
به گزارش وب‌دا، حجت‌الاسلام حسن صادقی‌نسب، در مراسم زنگ سپاس معلم که با حضور فرماندار، رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و جمعی از مسؤلان شهرستان گناباد در آموزشگاه محمودیه این شهر برگزار شد، با بیان اینکه همه ما مدیون استادان و معلمان هستیم، بر ضرورت تکریم و احترام معلمان تاکید کرد.
وی به جایگاه رفیع و والای مقام معلم در اسلام اشاره و ابراز کرد: در تعالیم دینی ما، مقام معلم با مقام پدر و مادر انسان برابری می‌کند؛ در حقیقت والدین پدر و مادر جسمانی ما هستند و معلمان و استادان نقش والدین روحانی ما را بر عهده دارند که باید قدرشناس زحمات آن‌ها بود.
امام جمعه گناباد ادامه داد: بی تردید اگر اندیشه‌های والا، تخصص‌های لازم و مهارت‌های سودمند را از استادان و معلمان یاد بگیریم و آن را با تربیت و اخلاق پسندیده همراه کنیم، زندگی خوب و گلشن می‌شود.
حجت‌الاسلام صادقی‌نسب با اشاره به اینکه خداوند متعال معلم اول بشر است، اظهار کرد: پیامبر اعظم(ص) هم در جاهای مختلف به معلمی خود افتخار می‌کردند و فرمودند:« خدا من را معلم مبعوث کرده است.»
وی، پیشرفت و تمدن و سعادت انسان را مرهون معلمان دانست و گفت: جایگاه معلم به اندازه‌ای است که خاتم‌الانبیاء حضرت محمد(ص) فرمودند:«اِنَّ مُعَلِّمَ الْخَيْرِ يَسْتَغْفِرُ لَهُ دَوابُّ الْاَرضِ وَصِيَتانُ الْبَحْرِ وَكُلُّ ذي رُوحٍ فيِ الْهَواءِ وَجَميعُ اَهْلِ السَّماءِ وَالْاَرْضِ، آموزگاري كه به انسان‌ها نيكي مي‌آموزد، تمام جنبندگان زمين و ماهيان دريا و همه موجودات داراي روح در هوا و تمام اهل آسمان و زمين برايش طلب آمرزش مي كنند.»
وی در تشریح دلایل تاکید و توصیه فراوان اسلام نسبت به جایگاه معلمان تصریح کرد: یکی از مهمترین دلایل مسئله اخلاقی است یعنی اخلاق اسلامی اقتضا می‌کند که معلم و کسی که به ما علم می‌آموزد را تکریم و احترام کنیم.
امام جمعه گناباد ادامه داد: احترام به معلم در فرآیند آموزشی تاثیرگذار است چراکه وقتی دانش‌آموزان و دانشجویان جایگاه والایی برای معلم و استاد خود قائل باشند، مسائل آموزشی و علوم را بهتر یاد می‌گیرند و زمینه فراگیری آموزش‌ها بیشتر می‌شود.
حجت‌الاسلام صادقی‌نسب تاکید کرد: از نظر تربیتی هم وقتی فردی برای استاد و معلم خود احترام قائل شود، سعی می‌کند در رفتار خود تغییر ایجاد کند و با اصلاح رفتار خود، تاثیرپذیری بیشتری خواهد داشت.
وی با اشاره به بیاناتی از امام خمینی(ره) به احترام ویژه ایشان از استادان خود اشاره و تاکید کرد: همه دانش‌آموزان و دانشجویان مسلمان باید سبک زندگی اسلامی را فرا بگیرند و همواره تا آخر عمر، قدردان معلمان و استادان خود باشند.