امروزشنبه, 04 خرداد 1398 22:22

برگزاری جشنواره ترویج زایمان طبیعی در بجستان

به منظور ارتقای آگاهی در خصوص بارداری و ترویج زایمان طبیعی و همزمان با ایام بزرگداشت مقام زن، شبکه بهداشت و درمان شهرستان بجستان اقدام به برگزاری جشنواره ترویج زایمان طبیعی نمود.


به گزارش وب‌دا، این جشنواره با حضور کارشناسان شبکه بهداشت و درمان، امور بانوان فرمانداری، رابطین بهداشتی و بانوان ادارات شهرستان بجستان در سالن فرهنگی هنری یاقوت این شهرستان برگزار گردید.
در این برنامه، بروشورهای آموزشی در خصوص روش‌های زایمان بی درد، مراقبت‌های قبل و بعد از زایمان، تغذیه در دوران بارداری و کتابچه‌های آموزشی مناسب به مراجعین ارائه شد.
سزارین در جهانی که به دنبال کاهش اختلالات اعمال جراحی می باشد، توجیه پذیر نیست وفرهنگ سازی مهمترین عامل در افزایش علاقمندی به زایمان طبیعی می‌باشد. زایمان و یا همان لحظه تولد نوزاد، از مهمترین لحظات زندگی یک زن به شمار می‌رود که شاید هرگز از ذهن او پاک نگردد. اما در این میان نکته اساسی اهمیت زایمان به صورت طبیعی نسبت به زایمان به شکل سزارین است.
کارشناسان امر معتقدند این موضوع که زایمان طبیعی برای مادر و فرزند نتایج بهتری را از زایمان به صورت عمل سزارین در بر دارد، نکته‌ای نیست که بر اساس یک برآورد سطحی به آن رسیده باشند.
زایمان طبیعی با وجود درد بسیاری که بر مادر تحمیل می‌کند؛ دارای فواید بسیاری است که سلامت نوزاد در بزرگسالی و داشتن هوش بالاتر نسبت به متولیدن سزارینی از جمله مهمترین آن به شمار می‌رود.
نمایش امکانات موجود در شبکه بهداشت و درمان و بیمارستان آیت ا.. مدنی بجستان در خصوص برنامه ترویج زایمان طبیعی و همچنین اجرای برنامه آموزشی و غربالگری سرطان پستان، از دیگر برنامه‌های این جشنواره بود.