امروزشنبه, 03 آبان 1399 00:27

برگزاری جلسه هماهنگی بین بخشی اجرای برنامه نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت در بجستان

جلسه هماهنگی بین بخشی و تبیین برنامه سیستم نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت با حضور بخشداران، دهیاران، اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و اعضای کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان بجستان در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.


به گزارش وب‌دا، فرماندار شهرستان بجستان در این جلسه با اشاره به رویکرد دولت در خصوص الکترونیکی شدن بسیاری از حوزه‌های خدماتی در سطح کشور، راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت را موجب دستیابی بیشتر و توسعه عدالت در دسترسی به خدمات در جامعه دانست.
مهندس ابراهیمی با بیان اینکه اجرای برنامه‌ای با این حجم و گستردگی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها است، خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی در سطح شهرستان بجستان در راستای اجرای این برنامه، توانمندی‌ها و ظرفیت خود را به کار گیرند تا شاهد اجرای هرچه بهتر آن در سطح جامعه باشیم.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گناباد هم در این همایش با بیان اینکه اولین سطح سیستم نظام ارجاع از بهداشت آغاز می‌شود، گفت: در راستای اجرای این طرح، مردم در اولین اقدام از وجود پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت به عنوان مشاورانی امین و قابل اعتماد بهره‌مند می‌شوند و در صورت نیاز به پزشکان متخصص در سطح 2 ارجاع داده خواهند شد.
دکتر ایرج مرادی افزود: با تکمیل پرونده الکترونیک سلامت، سابقه همه ویزیت‌ها، داروهای قابل استفاده و بیماری‌ها در هر کجای کشور با کدملی فرد ارائه می‌گردد تا ضمن کنترل وضعیت سلامتی فرد، از بروز تداخلات دارویی جلوگیری شود.
در ادامه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گناباد، ارتقای کیفیت خدمات سلامت و استفاده بهینه از منابع درمانی را از مهمترین اهداف برنامه نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت عنوان کرد و افزود: نظام ارجاع یک نوع شیوه ارائه خدمات درمانی است که در آن بیماران طبق یک سلسله مراتب خاص به مراکز درمانی مراجعه می کنند.
دکتر جلیل مشاری از نظام ارائه خدمات سلامت به عنوان یک نظام چند وجهی یاد کرد و با اشاره به اهمیت همکاری‌های بین‌بخشی در اجرای موفق سیستم نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت، اظهار کرد: پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع بر اساس بند 8 سیاست‌های کلی نظام سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، ماده 91 قانون توسعه چهارم، مواد 32، 35 و 38 برنامه پنجم توسعه و ماده 74 برنامه ششم به عنوان یک الزام قانونی است و بر اساس این مواد قانونی، توزیع عادلانه خدمات سلامت باید بر مبنای پزشک خانواده و نظام ارجاع انجام شود.
دکتر مشاری، ارتقاء کیفیت خدمات سلامت و استفاده بهینه از منابع درمانی را از اهداف اجرای این طرح بیان و خاطرنشان کرد: نظام ارجاع در سه سطح اقدامات پیشگیری و درمان‌های اولیه در خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت، خدمات درمان تخصصی سرپایی و بستری و خدمات فوق تخصصی سرپایی و بستری ارائه می‌شود.