امروزجمعه, 09 اسفند 1398 12:17

استقرار اتوبوس سلامت در شهرستان بجستان ویژه هفته اطلاع‌رسانی بیماری ایدز

به همت واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان بجستان، اتوبوس اطلاع‌رسانی و انجام تست ایدز در نقاط پرتردد شهر بجستان مستقر شد.

به گزارش وب‌دا، در این برنامه که به مناسبت هفته اطلاع‌رسانی بیماری ایدز و با هدف آگاهی بخشی شهروندان از بیماری ایدز و انگ‌زدایی از مبتلایان به این بیماری انجام شد، خدمات متنوعی از جمله اندازه‌گیری وزن، قد و دور کمر، محاسبه توده بدنی (BMI)، اضافه وزن، چاقی و سنجش میزان فشار خون به مراجعه‌کنندگان ارائه شد.
در مدت استقرار این اتوبوس سلامت که با استقبال خوب مردم و مراجعه داوطلبانه آنان مواجه شد، علاوه بر آموزش، مشاوره و انجام تست  HIV برای مراجعین، راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر آن نیز آموزش داده شد.
یادآور می‌شود، بیماری ایدز(AIDS) نوعی بیماری است كه در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی ایجاد می‌شود؛ روابط جنسی محافظت نشده، انتقال خون و سرنگ‌های آلوده و انتقال از مادر به فرزند در طی دوران بارداری، زایمان یا شیردهی از جمله راه‌های اصلی انتقال این بیماری است.
با توجه به نامگذاری اول دسامبر (11آذرماه) هر سال به نام روز جهانی ایدز، همه ساله از 9 تا 15 آذرماه، فعالیت‌های مختلفی در راستای مشاوره، اطلاع‌رسانی و شناسایی افراد در معرض خطر این بیماری در سطح کشور انجام می‌شود.