امروزشنبه, 04 خرداد 1398 22:33

نگرشی نو در برخورد مصدومین تروما در مرکز اورژانس گناباد

سی و هفتمین دوره آموزشی مدیریت تروما در شرایط پیش بیمارستانی( PHTM) قطب شمال شرق سازمان اورژانس کشور در مرکز اورژانس ۱۱۵ گناباد برگزار شد.


رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: در این دوره آموزشی که به همت واحد آموزش و پژوهش این مرکز به مدت دو روز برگزار شد، تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی با شرکت در کارگاه‌های تئوری و عملی مبحث تروما را تمرین‌کردند.
دکتر امین زمانی اظهار کرد: استان خراسان رضوی از حیث سوانح جاده‌ای در کشور جزء ۳ استان اول محسوب می‌شود و هر ساله تعداد زیادی از هموطنانمان در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند و یکی از بیشترین ماموریت‌های اورژانس ۱۱۵ به تصادفات جاده‌ای اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه این دوره با هدف ایجاد نگرشی نو در برخورد مصدومین تروما و کاهش مرگ و میر و استفاده بهینه از تجهیزات برگزار شد، تصریح کرد: دراین دوره مباحث تروما بصورت تئوری توسط اساتید PHTM در استان خراسان رضوی تدریس شد و در کنار مباحث تئوری، شرکت کنندگان با حضور در ایستگاه‌های عملی، توان علمی و عملی خود را محک زدند.
دکتر زمانی ادامه داد: یکی از خصوصیات این دوره شبیه‌سازی مصدومین از طریق بیمارنما بود که به کارشناسان اورژانس کمک کرد تا در ارزیابی بیمار با وضعیت واقعی‌تری روبرو شوند.
یادآور می‌شود؛ ۲۴ نفر از پرسنل عملیاتی اورژانس گناباد در این دوره دو روزه حضور داشتند که هر یک از آنها، ۱۲ سناریوی ماموریت ترومایی را بصورت عملی تمرین کردند و در پایان پس از برگزاری آزمون کتبی و علمی، گواهینامه PHTM را دریافت کردند.