امروزپنج شنبه, 02 ارديبهشت 1400 19:56

گازگرفتگی اعضای یک خانواده در کاخک

عدم رعایت اصول ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی، 6 نفر از اعضای یک خانواده را روانه بیمارستان کرد.


رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: به دنبال تماس ساعت 2:30 بامداد امروز 13 دی ماه 99 مبنی بر مساعد نبودن حال عمومی اعضای یک خانواده، سریعا یک اکیپ از پایگاه اورژانس کاخک به محل مربوطه اعزام شد.
دکتر امین زمانی افزود: بر اساس شرح حال اخذ شده مبنی بر وجود علائم سردرد و سرگیجه اعضای این خانواده، احتمال مسمومیت با مونوکسید کربن برای آنها محرز و سریعا نزدیکترین اکیپ به محل اعزام شد.
وی با بیان اینکه کارشناسان پرستاری مرکز پیام اورژانس تا رسیدن آمبولانس، توصیه‌های اولیه مبنی بر ترک محل، باز کردن پنجره‌ها و ... را به آنها ارائه دادند، اظهار کرد: پس از بررسی اولیه 6 نفر اعضای این خانواده، سریعا اقدامات اولیه درمانی توسط کارشناسان اورژانس 115 برای همه افراد شروع و سپس به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل شدند که حال عمومی همه آنها خوب گزارش شده است.
دکتر زمانی با بیان اینکه از ابتدای دی‌ماه تا کنون بر اثر چهار حادثه گازگرفتگی، 15 نفر دچار مسمومیت با مونوکسید کربن شدند، خاطرنشان کرد: علائم مسمومیت با منواکسید کربن طیف وسیعی از علائم دارد که در بیماری‌های مختلف دیده می‌شود.
وی افزود: متاسفانه بسیاری از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می‌کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده‌اند و تمایل به استراحت و خوابیدن پیدا می‌کنند.
دکتر زمانی با بیان اینکه ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه به آنفلوآنزا، بروز مسمومیت در افراد را نشان می‌دهد، بر رعایت نکات ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی تاکید کرد.
یادآور می‌شود،  25 آذرماه، مردی 67 ساله بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن، جان خود را از دست داد.