امروزسه شنبه, 24 تیر 1399 08:56

راه‌اندازی دومین دستگاه آنالیز بدن InBody 770 شرق کشور در دانشگاه علوم پزشکی گناباد

مدیرگروه تغذیه و بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: دومین دستگاه آنالیز بدن InBody 770  شرق کشور با حمایت‌های ریاست محترم دانشگاه و پیگیری‌های معاونت اموزشی، خریداری و راه‌اندازی گردید.


به گزارش وب‌دا، دکتر سید امیر طباطبائی‌زاده اظهار کرد: دستگاه InBody وسیله‌ای برای سنجش ترکیب بدن است که می‌توان با استفاده از آن، نسبت چربی بدن به توده بدون چربی ( LBM ) را در افراد به دست بیاوریم که یکی از مولفه‌های اصلی سلامتی و ارزیابی تغذیه در افراد سالم و بیماران است.
وی افزود: تحقیقات نشان داده است که افزایش این نسبت می‌تواند مرتبط با بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت باشد، از این‌رو نتایج حاصل از این دستگاه می‌تواند به روند تشخیص و پیشگیری از این بیماری‌ها کمک کند.
مدیرگروه تغذیه و بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد، یکی از مناسب‌ترین راه‌های آگاهی از تغییرات ترکیب توده بدن را استفاده از دستگاه آنالیز بدنInBody   عنوان و تصریح کرد: اغلب مداخلات درمانی با سایر دستگاه‌های آنالیز بدن قابل انجام است ولی برای اقدامات پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی گناباد، نیازمند دستگاه آنالیز بدن InBody 770   هستیم که با تکنولوژی‌های انحصاری خود، شاخص‌های کامل‌تری را نشان دهد.
دکتر طباطبائی‌زاده خاطرنشان کرد:  وجود این دستگاه پیشرفته در دانشگاه علوم پزشکی گناباد زیرساخت مورد نیاز جهت راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد این رشته را در بخش آموزش و پژوهش در سالهای آینده فراهم می‌سازد.
دکتر مریم علی‌نژاد، متخصص تغذیه و از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز که درباره این دستگاه تحقیقاتی داشته است در خصوص دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد آن گفت: آنالیز دقیق چربی‌های احشایی و چگونگی توزیع آنها در بدن، تشخیص Phase angle  و نیز جداسازی میزان آب داخل و خارج سلولی که در مبحث پایش بیماری‌هایی مانند انواع سرطان کاربرد دارد، از مزیت‌های این دستگاه است.
وی بیان کرد: اندازه گیری وزن به تنهایی قادر به نشان دادن تاثیرات ورزش و بهبود رژیم غذایی در تغییرات توده ماهیچه‌ای و چربی نیست، لذا با استفاده از این دستگاه که یک تجزیه و تحلیل منحصر به فرد برای هر شخص ارائه می‌دهد، می‌توان رژیم مناسب‌تری برای تناسب اندام و برنامه‌های ورزشی که خاص هر فرد است را به وی ارائه داد.