امروزپنج شنبه, 02 ارديبهشت 1400 18:47

اجرا و اتمام طرح پژوهشی اقدام پژوهی در راستای بهبود خدمت رسانی به مردم جامعه

طرح پژوهشی اقدام پژوهی با عنوان «ارتقاء حمایت معنوی و بهبود ایمنی ساختار مصلی شهر گناباد» به پایان رسید.


معاون پژوهشی دانشکده پرستاری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری:« برای خدمت  رسانی  بهتر به مردم، انجام کارهای دقیق پژوهشی لازم است.»، اظهار کرد: هدف روش تحقیق اقدام پژوهی، مشخص نمودن مشکلات مردم به صورت عملی و ارائه راه حل‌های کاربردی و ایجاد تغییر به منظور بهبود وضعیت است.
دکتر لیلا صادق مقدم افزود: طرح پژوهشی اقدام پژوهی با عنوان «ارتقاء حمایت معنوی و بهبود ایمنی ساختار مصلی شهر گناباد» یک مطالعه اقدام پژوهی متناسب با شرایط سالمندان و مصوب کمیته پژوهشی دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی گناباد در سال 98 است که به پایان رسید.
وی تصریح کرد: این مطالعه با هدف تعیین مشکلات ساختاری و فیزیکی مسجد جامع و مصلی گناباد و ایجاد اصلاحات در جهت رفاه و استفاده بهینه نمازگزاران بخصوص سالمندان نمازگزار با همکاری گروه تحقیق (خانم معصومه امیری دلویی و خانم  نجمه ابراهیمی از اساتید دانشکده پرستاری، حجت‌الاسلام صادقی نسب امام جمعه محترم شهرستان  و مهندس جواد فانی و مهندس علی اکبر یعقوبی) انجام شد.
دکتر صادق مقدم ادامه داد: این پژوهش منجر به اصلاحات ساختاری در قسمت‌های درب ورودی و خروجی ساختمان مسجد در دو بخش خانم‌ها و آقایان، اصلاح ورودی محل نمازخانه صحن داخلی آقایان، اصلاحات وضوخانه داخل مسجد در قسمت خانم ها و اصلاحات پله و ایجاد رمپ استاندارد در هر دو قسمت ساختمان داخلی خانم‌ها و آقایان شد.
مجری اول این طرح پژوهشی با بیان اینکه برای انجام این اصلاحات، جلساتی با متولیان مسجد، فرماندار و شهردار، رئیس اداره بهزیستی و نهادهای مرتبط برگزار شد، افزود: توجیه طرح و اهمیت ایجاد اصلاحات فوق که منجر به استقبال بیشتر سالمندان و سایر اقشار مردم و همچنین ایجاد نمایی مناسب‌تر از منظر بازدیدکنندگان از این اثر مقدس و تاریخی می‌شود، در افزایش همکاری و مساعدت نهادها در انجام و تسریع کار موثر بود.
دکتر صادق مقدم یادآور شد: این پژوهش به لحاظ زمانی به اتمام رسیده، اما اصلاحات ساختاری در سایر قسمت‌ها در حال انجام و ادامه است که نشان دهنده حساس سازی ارگان‌های مرتبط در جامعه است.
وی خاطرنشان کرد: مشخص نمودن مشکلات و چالش‌ها و برداشتن اولین گام‌ها توسط محققین و پژوهشگران، منجر به درک اهمیت کار پژوهشی عمل گرایانه و ادامه فرایند توسط سایر ارگان‌ها و مسوولین مرتبط می‌شود.