امروزدوشنبه, 26 آذر 1397 23:30

فعالیت 580 داوطلب سلامت در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی گناباد

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گناباد در مراسم گرامیداشت روز داوطلب، گفت: 580 داوطلب سلامت در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی در شهرستان‌های گناباد و بجستان، مشغول ارائه خدمات به حوزه سلامت هستند.


به گزارش وب‌دا، دکتر ایرج مرادی در این مراسم که در تالار شهید دکتر چمران برگزار شد، گفت: داوطلبان سلامت پشتوانه مهم معاونت بهداشت هستند.
وی با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت به این نتیجه رسیده که مشارکت اجتماعی پشتوانه عظیمی برای حوزه اجتماعی است، اظهار کرد: معاونت بهداشتی به تنهایی قادر به انجام همه فعالیت‌ها نیست و به همین دلیل از ظرفیت خوب داوطلبین سلامت استفاده می‌شود.
معاون بهداشت دانشگاه، داوطلبین سلامت را خط مقدم نیروهای معاونت بهداشت دانست وتصریح کرد: خدمات داوطلبان سلامت نوعی از مشارکت اجتماعی است که به کمک آنها، 20 تا 25درصد شاخص‌های بهداشتی کشور بهبود پیدا کرده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر، گرچه با کنترل بسیاری از بیماری‌های واگیر همچون فلج اطفال، سرخک، دیفتری و ...، شاهد کاهش این بیماری‌ها هستیم ولی افزایش شیوع بیماری‌های غیرواگیر به عنوان یک معظل مهم در حوزه بهداشت مطرح است.
دکتر مرادی از بیماری‌های قلبی ـ عروقی، سرطان‌ها، دیابت و چاقی، بیماری‌های مزمن تنفسی و سوانح و حوادث به عنوان مهمترین بیماری‌ها و علل مرگ و میر در جهان یاد کرد و افزود: همه این موارد نشان می‌دهد که برای کنترل و پیشگیری از این بیماری‌ها نیازمند افزایش آگاهی جامعه از طریق آموزش هستیم که داوطلبان سلامت می‌توانند به عنوان یک گروه فعال، نقش مهمی در این راستا ایفا کنند.
وی، از سالمندی به عنوان یکی دیگر از معظلات کنونی کشور یاد و تصریح کرد: هرم سنی جمعیت به سمت سالمندی در حال حرکت است و باید در این زمینه برنامه‌ریزی مناسبی صورت گیرد.
دکتر مرادی، مراجعه زیاد مردم به پزشکان و تقاضای مردم برای تجویز دارو را از دیگر مشکلات و چالش‌های پیش‌رو بیان و ابراز کرد: گرچه استفاده درست از داروها در مواقع لزوم موجب بهبود بیماری می‌شود ولی استفاده نابجا و خودسرانه از داروها، عوارض دارویی و بیماری‌های بدتری را به دنبال دارد که داوطلبان سلامت به علت نزدیکی به خانواده‌ها می‌توانند نقش مهمی در آگاهی‌بخشی داشته باشند.
در پایان این مراسم از مربیان نمونه، داوطلبان نمونه و جمعی از داوطلبان سلامت که در جمع آوری کمک های مردمی برای زلزله زدگان غرب کشور با هلال احمر شهرستان همکاری داشتند، تقدیر شد.