امروزچهارشنبه, 01 خرداد 1398 21:54

چرا تغذیه با شیرمادر بهترین انتخاب است؟

فرآورده‌هایی که به عنوان جایگزین شیر مادر ساخته می‌شوند، قابل مقایسه با آن نیستند و همین امر موجب می‌شود که شیر مادر عالی‌ترین و منحصرترین ماده غذایی برای تغذیه شیرخوار باشد.


تغذیه انحصاری با شیر مادر یک الگوی طبیعی تغذیه است و سایر روش‌های جایگزین تغذیه، باید با توجه به رشد، تکامل، سلامت و همه پیامدهای کوتاه و بلند مدت با آن سنجیده شوند. به علاوه نوزادان نارس که با شیر مادر تغذیه می کنند در مقایسه با نوزادانی که شیر خشک می‌خورند از مزایای قابل توجهی از لحاظ رشد و تکامل بهره‌مند می‌شوند. والدین باید آگاه باشند که تغذیه انحصاری با شیر مادر برای رشد و تکامل مطلوب کودک در شش ماه اول زندگی کافی بوده و مستمراً کودک را در مقابل بیماری‌های اسهالی و عفونت دستگاه تنفسی محافظت می‌نماید.


تغذیه با شیر مادر باید حداقل تا پایان سال اول زندگی کودک و سپس تا هر زمانی که مادر و کودک راضی باشند، ادامه داشته باشد.
در قرآن کریم و کتب آسمانی همه ادیان الهی در مورد تغذیه با شیر مادر صحبت شده است. در آیاتی از قرآن کریم تغذیه شیرخوار با شیر مادر تاکید شده و از جمله مدت زمان تغذیه با شیر مادر 2 سال (حداقل 21 ماه) تعیین شده است. در برخی احادیث اسلامی، شیر دادن کمتر از 21 ماه، ستم به کودک محسوب می‌شود.


با توجه به اهمیت تغذیه با شیر مادر، به همت معاونت بهداشت دانشگاه، از هر یک از مراکز جامع خدمات سلامت، یک کودک که دو سال کامل با شیر مادر تغذیه شده و در تغذیه او از شیشه شیر، پستانک و شیر خشک استفاده نشده است، انتخاب شد و در راستای ترویج فرهنگ تغذیه با شیر مادر، مجموعه تصاویر این کودکان در یکی از نشریه‌های شهرستان گناباد به چاپ رسید.