امروزدوشنبه, 07 بهمن 1398 21:25

آموزش‌های هنگام ازدواج 2 روزه شد

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: با توجه به افزایش ساعات آموزش‌های هنگام ازدواج از 2 به 6 ساعت، خانواده‌های گرامی در هنگام برنامه‌ریزی مراسم ازدواج به این موضوع توجه جدی نمایند.

به گزارش وب‌دا، دکتر ایرج مرادی با اشاره به آغاز این طرح در شهرستان‌ گناباد، گفت: علاوه بر افزایش ساعات این دوره‌ها، با همکاری مشترک با سایر دستگاه‌ها، آموزش‌های متنوعی به آموزش‌های هنگام ازدواج افزوده شده است.
وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های نظام جمهوری اسلامی، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه معظل اجتماعی طلاق است، اظهار کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از سال 1372 برنامه خدمات و آموزش هنگام ازدواج را با هدف تحکیم بنیان خانواده به مدت 2 ساعت ارائه می‌نماید تا زوجین را با مفاهیم کاربردی سلامت باروری و جنسی آشنا نماید؛ اقدام نوآورانه‌ای که در زمان خود توانست حداقل اطلاعات لازم در زمینه سلامت جنسی و باروری را در اختیار زوجین قرار دهد.
دکتر مرادی افزود: در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تحکیم بنیان خانواده از طریق تکمیل و اصلاح آموزش عمومی و کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و همچنین با توجه به آمار رو به افزایش طلاق در کشور، در حال حاضر برنامه همکاری مشترک بین دستگاهی در امر آموزش‌های هنگام ازدواج در دستور کار قرار گرفته و مقرر شده است ساعات آموزشی در مراکز مجری این خدمات از 2 ساعت به 6 ساعت افزایش یابد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه بر اساس تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، مرجع آموزشی این دوره ها در سطح کشور به صورت یکسان خواهد بود، تصریح کرد: در همین راستا نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌، مسئولیت بررسی و تایید مربیان این دوره‌های آموزشی را برعهده دارد.
دکتر مرادی ادامه داد: در این کلاس‌ها علاوه بر موضوع بهداشت و سلامت جنسی، مطالبی در خصوص موضوعات اخلاق و احکام، حقوق خانواده، مشاوره و روان‌شناسی خانواده توسط مربیان دادگستری، بهزیستی و سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان دستگاه‌های همکار، به زوجین در شرف ازدواج ارائه خواهد شد.
دکتر مرادی با بیان اینکه مرکز مجری ارائه این خدمات در شهرستان گناباد، مرکز شهید فیاض بخش است، خاطرنشان کرد: بر همین اساس، زوجینی که وارد محضرهای ازدواج و طلاق می‌شوند، لازم است 2 روز را به این خدمات و آموزش‌ها اختصاص دهند و خانواده‌های گرامی نیز در هنگام برنامه‌ریزی مراسم هنگام ازدواج به این موضوع توجه جدی نمایند.

شایان ذکر است طرح افزایش ساعات آموزش های هنگام ازدواج در آینده ای نزدیک در شهرستان بجستان نیز اجرایی خواهد شد.