امروزدوشنبه, 29 دی 1399 04:12

اهمیت و ضرورت تغذیه با شیر مادر

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گناباد با گرامیداشت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر« 10 تا 16 مرداد»، گفت: شعار امسال سازمان جهانی بهداشت، «سیاره‌ای سالم با حمایت از تغذیه با شیر مادر» است.


به گزارش وب‌دا، دکتر جواد صادقی‌نسب از شیر مادر به عنوان هدیه‌ای الهی برای شفا یاد کرد و افزود: شیر مادر کاملا طبیعی، بدون نیاز به گرم کردن و بسته بندی و از همه مهمتر، همیشه و همه‌جا در اختیار شیرخوار قرار می‌گیرد که استفاده از آن هیچ گونه ضایعاتی برای محیط زیست ایجاد نخواهد کرد.
این متخصص اطفال با تاکید بر اینکه با حمایت از تغذیه با شیر مادر، می‌توانیم به محیط زیست و سلامتی خود کمک کنیم، اظهار کرد: استفاده از شیر مصنوعی علاوه بر تحمیل هزینه‌های زیاد، باعث آلوده کردن محیط زیست و صرف انرژی‌های زیاد می‌شود.
دکتر صادقی‌نسب با اشاره به مزایای استفاده از شیر مادر برای مادر و نوزاد، گفت: تغذیه با شیر مادر علاوه بر کاهش سرطان‌ها و خونریزی پس از زایمان در مادر شیرده، موجب ایجاد ارتباط عاطفی بسیار عمیق مادر با شیرخوار می‌شود.
وی با بیان اینکه تغذیه با شیر مادر، خطر ابتلا به دیابت، چاقی، حساسیت و آلرژی را در فرزندان به میزان بسیار زیادی کاهش می‌دهد، خاطرنشان کرد: در منابع دینی و فرهنگی ما به تغذیه شیرخوار با شیر مادر تاکید بسیار زیادی شده است، به طوری که پیامبر اعظم(ص) در این زمینه فرمودند:«هیچ شیری برای کودک، بهتر از شیر مادرش نیست»
دکتر صادقی‌نسب افزود: در فرهنگ ما اولویت تغذیه را با شیر مادر قرار داده‌اند و مادران تا می‌توانند فرزندانشان را از شیر خود تغذیه می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه مادران مبتلا به کویید 19، با رعایت شرایط بهداشتی و بدون نگرانی، فرزندان خود را با شیر مادر تغذیه کنند، افزود: خطر ابتلا از طریق شیر مادر کم و ناچیز ولی مزایا و منافع آن خیلی بیشتر است که این امر، اولویت شیردهی با شیر مادر را ثابت می‌کند.
دکتر صادقی‌نسب، شستشوی دست‌ها قبل از شیردهی و زدن ماسک در هنگام شیردهی را ضروری دانست و افزود: اگر مادر در حین شیردهی، عطسه یا سرفه کرد، باید سینه‌های خود را با آب گرم و صابون بشوید.
وی خاطرنشان کرد: اگر مادر مبتلا به کرونا به دلیل حالت روحی بد، نتواند نوزاد خود را تغذیه کند، باید شیر مادر دوشیده و از طریق قاشق یا فنجان به نوزاد خورانده شود.
دکتر صادقی‌نسب یادآور شد: از ابتدای شیوع کرونا تا کنون، 20 مادر شیرده مبتلا به کرونا در حوزه تحت پوشش این دانشگاه، بدون هیچ مشکلی کودکان خود را با شیر مادر تغذیه کردند.