امروزدوشنبه, 26 آذر 1397 23:31

بخشی از وقت خود را به ورزش اختصاص دهیم

دبیر کمیته ورزش کارکنان دانشگاه در همایش مردمی آلزایمر با تشریح فواید انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی، گفت: باید برای پیشگیری از بروز بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های غیرواگیر، با برنامه‌ریزی مناسب، بخشی از اوقات شبانه‌‎روز را به ورزش کردن اختصاص دهیم.به گزارش وب‌دا، دکتر محمودرضا متقی با بیان اینکه هیچ متخصصی، انجام فعالیت‌های بدنی اصولی و قانونمند را مضر ندانسته‌اند، گفت: علاوه بر فواید جسمانی و فیزیولوژیک مکانیسم‌ها و اثرات موثر ورزش بر روی بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف بدن، ورزش نقش موثری در کاهش فشارهای روانی و استرس دارد.
وی با تاکید بر اینکه ورزش کردن موجب ایجاد شادابی و نشاط و آمادگی ایجاد فعالیت‌ها در فرد می‌شود، افزود: ورزش کردن تنها دارویی است که هیچ عوارض سوئی ندارد.
دبیر کمیته ورزش به نقش موثر ورزش در پیشگیری از بروز بیماری‌ها اشاره و عنوان کرد: ورزش کردن و انجام فعالیت بدنی، با بهبود خون‌رسانی به مغز، خطر بروز بیماری‌های مختلف همچون حمله قلبی، سکته مغزی، دیابت و ... را کاهش می‌دهد.
دکتر متقی با بیان اینکه ورزش هیچ محدودیتی برای هیچ گروه سنی ندارد، افزود: باید حداقل سه روز در هفته، به مدت 30 تا 45 دقیقه ورزش کردن را در برنامه زندگی خود قرار دهیم.
وی، پیاده‌روی را موثرترین و کم‌هزینه‌ترین ورزش بیان و ابراز کرد: پیاده‌روی بدون نیاز به تجهیزات و وسایل خاصی، به آسانی در هر ساعت و مکانی قابل انجام است، البته باید مکانی که برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنیم علاوه بر ایمنی، از بهداشت و روشنایی مناسبی برخوردار باشد.
دکتر متقی با اشاره به اینکه باید با توجه به فصل از لباس مناسب برای پیاده‌روی استفاده کنیم، گفت: کفش پیاده‌روی باید سبک، انعطاف‌پذیر و بدون کف صاف باشد؛ همچنین با توجه به اینکه در هنگام ورزش کردن، سوخت و ساز بدن بالا می‌رود، باید رویه آن دارای منافذی برای تنفس پا باشد.
وی خاطرنشان کرد: باید در هنگام پیاده‌روی، حرکات دست‌ها همراه با گام‌ها، سر فرد به سمت بالا و نگاه او به روبرو باشد.