امروزدوشنبه, 26 آذر 1397 23:28

همایش مردمی آلزایمر برگزار شد

به همت مرکز تحقیقات و توسعه اجتماعی ارتقاء سلامت، معاونت بهداشت، دانشکده پرستاری و مامایی و روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گناباد، همایش مردمی آلزایمر برگزار شد.


                                                                                    برای مشاهده تصاویر کلیک کنید

به گزارش وب‌دا، دکتر مهدی مشکی، رئیس مرکز تحقیقات و توسعه اجتماعی ارتقاء سلامت دانشگاه در این مراسم، سالمندان را ذخایر باتجربه کشور دانست و گفت: باید با افزایش آگاهی و خودمراقبتی، اهداف اصلی ارتقاء سلامت را محقق سازیم و روندی را در پیش بگیریم که باسلامتی پیر شویم.
وی با بیان اینکه آلزایمر صرفا مخصوص گذشت عمر به تنهایی نیست، اظهار کرد: آلزایمر ممکن است قبل از رسیدن به سالخوردگی عارض شود، برای این باید از بروز آن جلوگیری کرد.
رئیس مرکز تحقیقات و توسعه اجتماعی ارتقاء سلامت دانشگاه با تاکید بر اهمیت گسترش و ترویج آموزش و خودمراقبتی، تصریح کرد: باید با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی تلاش کنیم تا همه افراد جامعه مراقبت‌های لازم برای دوری از آلزایمر را فرا بگیرند.
دکتر مشکی خاطرنشان کرد: در این همایش اساتید و سخنرانان، مطالبی را درباره آلزایمر، مداخلات پیشگیری، روش‌های تشخیص و درمان، نقش طب سنتی و ایرانی، تغذیه و ورزش در پیشگیری از وقوع آن ارائه کردند.
وی افزود: در حاشیه این مراسم، ضمن کنترل و سنجش فشارخون و قندخون شرکت‌کنندگان سالمند، پمفلت‌های آموزشی در اختیار آن‌ها قرار گرفت.
دکتر روحانی، پزشک پیشکسوت شهرستان گناباد هم در این مراسم با بیان اینکه آلزایمر اسم یک طبیب آلمانی است، بی‌سوادی را یکی از علل ابتلا به آلزایمر عنوان کرد و افزود: افراد باسواد با مطالعه و اشتغال فکری، می‌توانند مغز سالمی داشته باشند.
وی با تاکید بر پرهیز از استفاده قرص‌های خواب‌آور گفت: بهترین کار قبل از خواب، مطالعه کتاب‌های آرام‌بخش است.