امروزجمعه, 09 اسفند 1398 13:25

ضرورت استفاده از ظرفیت بالای گیاهان دارویی کشور

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در بخش داروهای گیاهی اگر وزارتخانه‌های مختلف و دانشگاه‌های علوم پزشکی بتوانند از دانشجویان کمک بگیرند، به جایگاه بالایی خواهیم رسید.


به گزارش وب‌دا، دکتر حسین زینلی در آیین افتتاحیه نخستین استارتاپ ویکند صنعت گیاهان دارویی و مغذی کشور از ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده زعفران دنیا یاد کرد و افزود: ۹۲ درصد زعفران دنیا در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی تولید می‌شود.
وی با بیان اینکه زعفران ۱۵ درصد سهم کل صادرات و ۸۰ درصد محصولات مالی کشور را تشکیل می‌دهد، خاطرنشان کرد: ۱۱۴ هزار متر مربع زمین زعفران و560 گونه گیاه در شهرستان گناباد وجود دارد که ظرفیت بسیار خوبی است.
دکتر زینلی با اشاره به اینکه ایران در تولید گل محمدی و گلاب رتبه اول دنیا را دارد، تصریح کرد: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که خداوند در زمینه‌های مختلف علم، محصول و ...، نعمت‌های زیادی را به ما ارزانی داشته است.
مشاور معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در خصوص گیاه زیره، ما فقط علم کاشت آن را داریم و برای برداشت آن نیاز به تلاش و کوشش در این حیطه و کسب علم بیشتری است.
دکتر زینلی اظهار داشت: کسانی ثروتمند هستند که علم را اولویت خود قرار دهند و اگر دانشجویان علم را اولویت اول خود قرار دهند، کشور ما، کشوری ثروتمند خواهد بود.
وی یادآور شد: ما در وزارت جهادکشاورزی اعتقاد داریم که باید زنجیره ارزش غذایی را کامل کنیم، یعنی باید از صفر تا صد درصد محصولی که برای سلامت انسان به کار می‌رود را بدانیم که چگونه و کجا بکاریم.