امروزشنبه, 09 اسفند 1399 16:41

ایثار مدافعان سلامت و همت خیرین ماندگار خواهد بود

عناوین روزشمار هفته سلامت سال 1399 را با دقت مرور کنیم. شعارهای امسال هفته سلامت یک ویژگی خیلی خاص و کم نظیر را دارد.


همیشه؛ شعارها انتخاب می‌شوند تا محرک و چشم‌اندازی برای اقدام و عمل باشند. شعارها نوشته می‌شوند تا اجرای اقدامات بهینه را در طول سال به ما یادآوری کنند. اما؛ امسال این اقدام و عمل مدافعان سلامت بود که قبل از شعارهای هفته سلامت متبلور شده بود. امسال قبل از هر شعاری اقدام کردیم برای نجات سلامت مردم عزیزمان، اقدامی که آیندگان برای آن خواهند سرود، شعار حماسه و اتحاد.
جامعه ایرانی امسال یکپارچه مدافع سلامت شد، همانطور که در دفاع مقدس یکپارچه دفاع از امنیت سرزمین و حمایت از انقلاب بود. امسال دانشگاه، اصناف، روحانیون، جوانان، خبرنگاران، معلمان، نیروهای مسلح، خیرین و همه مردم برای سلامت ایثار کردند. در این چند دهه از عمرمان یاد گرفتیم که از ایثارگری‌های مردم ایران، فرهنگ‌ها و مکاتبی زاییده می‌شود که نسل‌های آینده را برای امری مهم آماده می‌کند.
کرونا بعد از سلامت، اقتصاد کشور را هم با چالش‌هایی مواجه می‌کند. با همان اتحاد و همدلی که برای حفظ سلامت مردم داریم، کمک به خانواده‌های نیازمند را نیز آغاز کنیم. به یقین مدافعان سلامت برای حفظ سلامتی جامعه از جان مایه گذاشتند. برای حفظ احترام خانواده‌های نیازمند و آسیب‌پذیر "رزمایش کمک مومنانه" را سازماندهی کنیم.
گویا شعار امسال را سعدی(ره) هفت قرن قبل، و چه زیبا سروده بود:


  بنی آدم اعضای یکدیگرند    که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی بدرد آورد روزگار     دگر عضو ها را نماند قرار

 

دکتر رضا اسماعیلی
رییس مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی گناباد