امروزجمعه, 16 خرداد 1399 11:39

حضور مسؤل امور عمومی دانشگاه در همایش مدیران امور پشتیبانی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

مسؤل امور عمومی دانشگاه علوم پزشکی گناباد در همایش مدیران امور پشتیبانی و خدمات رفاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و سازمان‌های وابسته شرکت کرد.
به گزارش وب‌دا، علی اکبر امین مسؤل امور عمومی دانشگاه گفت: دکتر مصطفی پریدار، مدیرکل امور پشتیبانی و خدمات رفاهی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این گردهمائی از وجود حدود ۲۴۰۰ آمبولانس فرسوده در کشور خبر داد و افزود: یکی از مشکلات نظام سلامت کشور که در قالب طرح تحول سلامت نیز می گنجد و تاکید وزیر بهداشت هم بر رفع آن بوده، بحث کمبود آمبولانس در سطح کشور بوده است.
وی افزود: متاسفانه واقعیت این است که ما در سال های گذشته به دلیل محدودیت منابع و بحث تحریم نتوانستیم ناوگان آمبولانس کشور را ترمیم کنیم.
دکتر پریدار ضمن اشاره به این نکته که معمولا عمر متوسط آمبولانس ۵ تا ۷ سال در نظر گرفته می شود گفت: حتی اگر ما این عمر متوسط را ۱۰ سال در نظر بگیریم، باز حدود ۲۴۰۰ دستگاه آمبولانس فرسوده در کشور داریم که با در نظر گرفتن کمبود آمبولانس در نقاط مختلف کشور، در کل رقمی حدود ۳۰۰۰ دستگاه آمبولانس در کشور کمبود داشتیم.
مدیر کل امور پشتیبانی و خدمات رفاهی وزارت بهداشت در خصوص رفع نیاز به آمبولانس در کشور نیز گفت: ما بخشی از این نیاز را در راستای بحث اقتصاد مقاومتی از منابع داخلی تامین کردیم و با توجه به محدودیت های تولید داخلی، برای رفع بخشی از این نیازها به منابع خارجی نیز رو آوردیم.
دکتر پریدار یادآور شد: در رابطه با این موضوع قراردادهای متعددی با تولیدکنندگان داخلی، مناطق آزاد و و منابع خارجی منعقد شد و در نهایت آنچه در سال جاری و سال ۹۵ محقق خواهد شد، اضافه شدن ۲۸۰۰ دستگاه آمبولانس به ناوگان آمبولانس های کشور خواهد بود که بخش عمده ای از نیازسنجی انجام شده را مرتفع خواهد کرد.
وی تصریح کرد: از این ۲۸۰۰ آمبولانس تا کنون ۸۰۰ دستگاه تامین شده و در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار داده شده و ۲۰۰ دستگاه دیگر هم تا پایان سال جاری تامین خواهد شد و باقی این تعداد تا پایان سال آینده تامین خواهد شد.
دکتر پریدار همچنین در مورد آمبولانس های هوایی کشور نیز گفت: بحث آمبولانس هوایی بحثی پیچیده است و روشی که وزارت بهداشت تاکنون به آن عمل کرده، در قالب خرید خدمت به صورت محدود بوده و بیشتر بار کاری ما در این بخش بر دوش همکاران ما در هلال احمر و نیروهای مسلح بوده است. اما برنامه هایی برای این موضوع داریم که نتایج آن در آینده نزدیک اعلام خواهد شد.